loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Historia monet Amerykański Orzeł: Wznieś swoją wiedzę na nowe wyżyny
Blog

Historia monet Amerykański Orzeł: Wznieś swoją wiedzę na nowe wyżyny

Program Złotych i Srebrnych Amerykańskich Orłów jest jednym z najbardziej popularnych programów mennicy amerykańskiej. Mennica jest nawet zobowiązana przez prawo do emisji wystarczającej ilości kruszcu American Eagle, aby zaspokoić popyt publiczny, a spełniając ten wymóg, często wyprzedaje Proof American Eagles. Co więc sprawia, że monety American Eagle są tak popularne i od jak dawna są dostępne? Odkryj interesującą historię tej słynnej serii złotych i srebrnych monet.

Historia

monet w powietrzuZłote

i srebrne monety Amerykański Orzeł pochodzą z 1986 roku. Federalna ustawa o złocie z 1985 roku, podpisana przez prezydenta Ronalda Reagana, wyznaczyła scenę dla tych czczonych monet.

Lady Liberty, przedstawiona przez rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa, została wybrana jako wzór, który będzie zdobił awers złotych monet American Eagle. Projekt Saint-Gaudensa po raz pierwszy pojawił się na złotej monecie 20 dolarów amerykańskich (Double Eagle) w 1907 roku, gdzie pozostał do 1933 roku. Na przestrzeni lat Złote Orły były bite w formatach: proof, bullion i burnished.

Srebrne monety American Eagle również zostały wybite w 1986 roku i są dostępne w formatach: proof, bullion i burnished. Przedstawiają one rekonstrukcję projektu Chodzącej Wolności autorstwa rzeźbiarza Adolpha A. Weinmana, pierwotnie stworzonego dla monety półdolarowej w 1916

r.

Złote monety American Eagle są dostępne w czterech rozmiarach: 1 oz., 1/2 oz., 1/4 oz. i 1/10 oz. Platynowe monety bulionowe są również dostępne w rozmiarach ułamkowych. Wersje srebrne i palladowe są dostępne tylko w rozmiarze 1 uncji.

Mennica Amerykańska nie prowadzi publicznej sprzedaży monet bulionowych American Eagle. Zamiast tego, monety te muszą być zakupione od firm zajmujących się metalami szlachetnymi, takich jak U.S. Money Reserve.

Mennica produkuje monety Amerykański Orzeł w wersji wybitej i wypalonej. Program Proof American Eagle został wprowadzony w 1986 roku wraz ze sprzedażą złotych monet proof i srebrnych monet proof. W 1997 roku Mennica rozwinęła platynowe monety dowodowe, a w 2017 roku wprowadziła program dowodu palladu.

Nowe wzory monet na

horyzoncie1 października 2020 roku Mennica zaprezentowała nowe wzory rewersów dla wybranych złotych i srebrnych monet Amerykański Orzeł. Nowe wzory - pierwsze od 1986 roku - zaczną pojawiać się na tych monetach w połowie 2021 roku, ale "Mennica będzie kontynuować bicie i sprzedaż monet bulionowych, które zawierają oryginalne wzory, dopóki monety z nowymi wzorami rewersów nie zostaną wydane" - donosi CoinWorld.

W przyszłym roku przypada 35 rocznica programu Amerykańskich Orłów.

CoinWorld donosi, że nowe wzory wydane w połowie roku będą prezentowane na kolejnych monetach American Eagle:

  • Srebrne monety 2021 Proof American Eagle zarówno z Mennicy San Francisco jak i Mennicy West Point
  • 2021 Wybielane Srebrne Monety Amerykański Orzeł z Mennicy West Point
  • 2021 Monety 2021 Proof Gold American Eagle z Mennicy West Point
  • 2021 Wybielane złote monety Amerykański Orzeł z Mennicy West Point

"Te piękne projekty opierają się na dziedzictwie artystycznej doskonałości Mennicy Stanów Zjednoczonych i umacniają status programu American Eagle Coin Program jako ikony w świecie numizmatyki i sztuki" - mówi dyrektor mennicy David J. Ryder.

Zaprojektowany na nowo rewers złotej monety Amerykański Orzeł przedstawia portret orła, który został zaprojektowany przez Jennie Norris i wyrzeźbiony przez Renatę Gordon.

"Amerykański orzeł jest tak szlachetnym ptakiem. Miałam nadzieję uchwycić intensywność jego spojrzenia poprzez bliskie kadrowanie. Jego spojrzenie mówi o dumie i mądrości przekazywanej przez pokolenia" - mówi Norris.

Zaprojektowany na nowo rewers srebrnej monety Amerykański Orzeł przedstawia samotnego orła podchodzącego do lądowania, niosącego gałąź dębu, jakby chciał dodać ją do gniazda. Emily Damstra stworzyła projekt, który został wyrzeźbiony przez Michaela Gaudioso.

"Inspiracją do stworzenia tego projektu była chęć pokazania naszego narodowego ptaka - ze wszystkimi wartościami, które uosabia - w wyjątkowy sposób, który mógłby również przekazać takie cechy jak pracowitość, współpraca, troska i ochrona" - mówi Damstra.

Jak wyjaśnia Mennica, awers (awers głowy) zaprojektowanych na nowo złotych i srebrnych monet Amerykański Orzeł będzie nadal zawierał wersje wzorów, które widniały na tych monetach przez ponad trzy dekady. Mennica dodaje jednak, że na obu monetach znajdą się "odświeżone" projekty awersów (projekt Saint-Gaudens dla złotej monety i projekt Weinman dla srebrnej monety).

Monety American Eagle mają nowe wzory w drodze, więc upewnij się, że Twój portfel zawiera aktualne American Eagles, zanim znikną! Zamów online lub zadzwoń do U.S. Money Reserve, aby sfinalizować swój zakup już dziś.

Gold American Eaglesilver americanU.S. Mintus historyShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have You Se
en the

All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Czym jest Ustawa o Monetach Wolności?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z America's Gold Authority®2021-06-16