loader
Blog

Anatomia monety: Złota moneta Proof American Eagle

Kiedy ostatni raz wziąłeś do ręki monetę i naprawdę się jej przyjrzałeś? Prawdopodobnie najpierw zwróciłeś uwagę na jej stan, a potem na wygląd. Jeśli nie zastanawiałeś się nad tym dłużej, to przegapiłeś! Na monecie znajduje się skarbnica informacji, od napisu na monecie po jej motto. Kiedy zrozumiesz poszczególne części monety i terminologię, której należy używać, będziesz mógł lepiej komunikować się z innymi posiadaczami monet, a także docenić swoje własne drobne i portfel złotych monet. Podążaj za nami, wyjaśniając główne części monety, używając Proof American Eagle Gold Coin jako przykładu.

Co to jest moneta?

Nie wszystko, co jest okrągłe i wykonane z metalu szlachetnego jest monetą. Monety są bite przez suwerenny rząd, są prawnym środkiem płatniczym i mają minimalną wartość nominalną, a także wartość topnienia. W większości krajów projekt monety musi być zatwierdzony przez ciało ustawodawcze i komitet doradczy.

Co to jest numizmatyka?

Numizmatyka jest nauką lub kolekcjonowaniem monet, papierowej waluty, medali, żetonów i innych przedmiotów związanych z pieniędzmi. Choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, prawdopodobnie masz wiele wspólnych zainteresowań z numizmatykami: ludźmi, którzy badają monety i inne formy waluty.

Pierw przyjrzymy się awersowi, czyli frontowi złotej monety Proof American Eagle - jednej z najpopularniejszych złotych monet w historii USA. Ta strona monety jest również określana jako strona "głowy". Przedstawia ona Lady Liberty w całej jej chwale, stojącą wysoko i silnie, z gałązką oliwną w jednej ręce i płonącą pochodnią w drugiej.

1. LEGENDA

Legenda jest głównym napisem lub napisem na monecie. Na złotej monecie Amerykański Orzeł, legenda na przedniej stronie brzmi: "LIBERTY", a na odwrocie: "UNITED STATES OF AMERICA". Zazwyczaj napis informuje nas o ważnych informacjach na temat monety, takich jak kraj pochodzenia, kto wybił monetę, lub kto jest przedstawiony na portrecie, jeśli ma to zastosowanie.

2. POLE

Pola to płaska część powierzchni monety. Jest ono nieoznaczone, bez wzoru lub napisu. Pole jest zasadniczo tłem, do którego dodawane są wzory i napisy. Moneta próbna ma lustrzane (odblaskowe) pole, podczas gdy moneta bulionowa ma pole matowe.

Aby uzyskać piękne wykończenie "proof", monety American Eagle muszą zostać poddane specjalnemu procesowi bicia.

"Mennica amerykańska dokłada niezwykłych starań, aby wyprodukować oszałamiająco piękną monetę, w tym wielokrotnie uderza i poleruje półprodukty monet, aby uzyskać charakterystyczne dla tej monety szczegóły wzoru i lśniące pole" - mówi Philip N. Diehl, prezes U.S. Money Reserve i były dyrektor mennicy amerykańskiej.

Pole jest często dzielone na lewe i prawe, zauważa Numismatics.org. Kiedy piszesz o elementach w polu, napisałbyś "do l." lub "do r.", aby odnieść się do lewej i prawej strony, tak jak widzi je widz. Jeśli jednak opisywałbyś lewe lub prawe ramiona lub ręce postaci na monecie, nie używałbyś "do l." lub "do r.". Napisałbyś po prostu, że są to lewe lub prawe ramiona lub ręce postaci lub portretu.

3. RELIEFT

Relief jest częścią projektu monety, która jest uniesiona ponad powierzchnię/pole. Na awersie Złotego Amerykańskiego Orła, relief przedstawia Lady Liberty trzymającą pochodnię i gałązkę oliwną, kroczącą w kierunku widza, z promieniami słońca i budynkiem Kapitolu w tle. Rewers przedstawia rodzinę orłów ściskających gałązki oliwne. Podniesione obszary monety próbnej są oszronione, podczas gdy relief monety bulionowej ma błyszczący wygląd.

4. ZNAK MIĘTOWY

Znak mennicy

to mała litera określająca lokalizację mennicy, w której moneta została wyprodukowana. Obecne oznaczenia mennic w Stanach Zjednoczonych to P (Filadelfia), D (Denver), S (San Francisco) i W (West Point). W zależności od monety i jej rocznika, znak mennicy może, ale nie musi być obecny. Proof i Burnished Gold American Eagles zawierają znak mennicy, podczas gdy bullion American Eagles nie zawierają znaku mennicy.

5. DATA

to napis, który wskazuje rok wybicia monety. Złote Orły Amerykańskie zostały wybite po raz pierwszy w 1986 roku, po podpisaniu ustawy o złocie kruszcowym z 1985 roku. Od 1986 do 1992 roku, Złote Amerykańskie Orły były produkowane z datą rzymsko-numeryczną. Od 1992 roku mennica amerykańska produkuje tę serię z arabskimi (standardowymi) numerami.

6. DENOMINACJA

Jest to wartość nominalna monety będącej prawnym środkiem płatniczym. Złoty Amerykański Orzeł, przedstawiony na zdjęciu, ma symboliczną wartość 50 dolarów jako prawny środek płatniczy. Rzeczywista cena złota bullion Gold American Eagle Coin jest oparta na cenie spot złota plus niewielką premię na pokrycie kosztów produkcji i dystrybucji. Rzeczywista cena Certyfikowanej Proof Złotej Amerykańskiej Monety Orzeł zawiera te czynniki, ale także bierze pod uwagę dostępność i stan monety.

7. INICJATYWY GRAWERA

Niektóre monety zawierają również inicjały grawera. Według Mennicy Amerykańskiej, grawer jest artystą, który rzeźbi gliniany model projektu monety w płaskorzeźbie. Sheryl (lub Sherl) J. Winter wygrawerowała Złotego Amerykańskiego Orła.

8. INICJATYWY PROJEKTANTA

Niektóre monety zawierają inicjały projektanta. Projektant jest artystą, który tworzy projekt monety, ale niekoniecznie graweruje projekt w matrycy monetarnej. Ich inicjały są zazwyczaj małe i wymagają szkła powiększającego aby je zlokalizować. Na awersie Złotego Amerykańskiego Orła, można zobaczyć AG dla Augustusa Saint-Gaudensa. Na rewersie MB to skrót od Miley Busiek (obecnie znanej jako Miley Tucker-Frost). Dowiedz się więcej o mężczyznach i kobietach, którzy zaprojektowali Złotego Amerykańskiego Orła!

9. RIM

to uniesiona część wzdłuż krawędzi obu stron monety. Rant monety ułatwia układanie jej w stos i zmniejsza zużycie podczas przenoszenia. Złoty Amerykański Orzeł ma podniesiony lub "podniesiony" rant.

10. RZEŹBA

RZEŹBA jest zewnętrzną granicą monety i nazywana jest również "trzecią stroną". Istnieją cztery rodzaje krawędzi: gładka, żłobiona, z napisami lub zdobiona. Złoty Orzeł Amerykański ma krawędź żłobkowaną.

11. MOTTO

Motto to inspirujące lub historyczne powiedzenie umieszczone na awersie lub rewersie monety. Motto różni się od inskrypcji, ponieważ zazwyczaj składa się ze słów, które są inspirujące lub poruszają emocje. Na Złotym Orle Amerykańskim dewizą jest "E Pluribus Unum", a na rewersie "In God We Trust".

12.WAGA

Podana ilość złota (lub innego metalu szlachetnego) gwarantowana przez rząd emitujący w każdej monecie. Pokazany tutaj 1-oz. Złoty Amerykański Orzeł jest wyprodukowany z dokładnie jednej uncji złota i jest gwarantowany przez rząd USA. Monety ułamkowe z tej serii zawierają 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji złota.

Więcej na: http://zlotowcenie.pl