loader
Inwestowanie

Czym są monety watykańskie?

Watykan jest najmniejszym niezależnym państwem na świecie. Pomimo tego, że znajduje się na terenie Włoch, Watykan bije własne monety, które mają nominał w euro, a także w lirach włoskich dla monet wybitych przed 2002 rokiem. Te monety z niskim nakładem mają znaczenie kulturowe i religijne, i mogą stanowić cenny dodatek do Twojej kolekcji.

Wprowadzenie do monet watykańskich

Monety watykańskie emitowane są przez Biuro Filatelistyczne i Numizmatyczne Watykanu (UFN), zazwyczaj w stosunkowo niewielkich nakładach. Na początku każdego roku, UFN wydaje program, który zawiera listę monet i znaczków, które zostaną wyemitowane. Watykan sprzedaje zarówno zestawy mennicze, jak i próbne swoich monet wraz z medalem pamiątkowym, zapakowanym w atrakcyjne etui. Zazwyczaj UFN tworzy znacznie więcej zestawów menniczych niż próbnych. Zdobycie tych monet po cenie emisyjnej może być trudne, ponieważ Watykan nie prowadzi początkowo sprzedaży internetowej dla osób prywatnych. Zamiast tego, UFN daje pierwszeństwo dużym dealerom monet, którzy działają jako jego klienci i kontrolują większość dystrybucji monet. Uzyskanie statusu klienta UFN jest procesem długotrwałym i może wiązać się z wpisaniem na listę oczekujących. Jednak zakup bezpośrednio od Watykanu pozwoli Ci nabyć monety po najniższej możliwej cenie.

inwestowanie

Jak cenne są monety watykańskie?

Monety, które Watykan emituje każdego roku są inne i mają unikalny motyw przewodni. Aktualny papież znajduje się zazwyczaj na jednej stronie monety. Monety watykańskie z czasów papieża Jana Pawła II są bardzo poszukiwane i często warte setki dolarów. Jednymi z najcenniejszych monet watykańskich są monety z 2002 roku, które jako pierwsze zostały denominowane w euro, a ich wartość rynkowa wynosi około 1500 dolarów. Inną bardzo cenną monetą watykańską jest moneta z 1937 roku, a jedna z nich została sprzedana za 3 900 dolarów na aukcji w 2017 roku.

Kup lub sprzedaj swoje rzadkie monety

Uzyskaj odpowiedzi na pytania dotyczące Twojej rosnącej kolekcji monet przez ekspertów z Gold & Coin Buyers. Cenimy sobie uczciwość i przejrzystość. Dlatego też jesteśmy jedynym dealerem monet w okolicy, który podaje nasze stawki skupu monet online.