loader
Kolekcjonowanie

Rzadkie monety - warto?

 
Szacuje się, że obecnie w Wielkiej Brytanii w obiegu znajduje się ponad 30 miliardów monet. Mennica Królewska tworzy monety od 886 roku naszej ery i w związku z tym, ludzie w całym kraju posiadają monety, które nie są już w użyciu. Niektóre z tych monet mogą być rzadkie i mogą być bardzo cenne.

Wiele osób zbierało monety przez całe życie lub otrzymywało je z pokolenia na pokolenie. System dziesiętny, z którego korzystamy obecnie, istnieje dopiero od 1971 roku, a wiele kształtów i rozmiarów monet codziennego użytku zmieniło się w tym czasie. W rzeczywistości obiegowa, bimetaliczna moneta o nominale 2 funtów ma niewiele ponad 20 lat.

Rozmawialiśmy z Mattem Curtisem, ekspertem Mennicy Królewskiej ds. historii i obsługi kolekcjonerów, o niektórych rzadkich monetach, które zostały wybite na przestrzeni lat. Oto kilka z ulubionych monet Matta:

1917 George V Sovereign

Złota moneta obiegowa była ofiarą pierwszej wojny światowej. Przed wojną posiadanie złota w bilonie było postrzegane jako ogromny luksus, ale w czasie wojny było to niepraktyczne ze względu na fundusze potrzebne na wysiłek wojenny. W związku z tym suwereny przestały być emitowane w obiegu, a ich produkcja w Mennicy Królewskiej w Londynie zakończyła się w 1917 roku. Wiele z suwerenów wybitych w tym roku zostało wysłanych do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w celu spłacenia długu wojennego.

1933 Penny

Penny z 1933 roku jest jedną z najbardziej znanych monet z Wielkiej Brytanii. Zapisy Mennicy Królewskiej mówią o wybiciu sześciu sztuk, z czego trzy trafiły pod kamienie węgielne budynków, a trzy do narodowych kolekcji. Istnieją jednak dobre wzmianki w rejestrach mennicy, które sugerują, że wybito jeszcze co najmniej jedną monetę.

Ponieważ była to zwykła moneta obiegowa, mogła ona wymknąć się do obiegu, a ludzie aktywnie przeglądali swoje drobne przed decymalizacją w nadziei na znalezienie takiej monety.

Monety Edwarda VIII

Edward VIII abdykował po zaledwie kilku krótkich miesiącach na tronie. W rezultacie żadna moneta z jego podobizną nie została nigdy wprowadzona do obiegu, ale wykonano kilka próbnych egzemplarzy monet nowego monarchy. 

Mennica Królewska ustanowiła nowy rekord brytyjskiej monety, pozyskując i sprzedając suwerena Edwarda VIII za 1 milion funtów.

Królowa Anna Vigo Pięciogroszówka

Pięciogroszówka z Vigo była jedną z zaledwie kilku monet wykonanych ze złota zdobytego przez brytyjską flotę w bitwie o zatokę Vigo w północnej Hiszpanii 23 października 1702 roku.

Na aukcji w Nowym Jorku jedna z tych monet została sprzedana za 703.000 funtów.

Una i Lew

Złota pięciofuntówka z 1839 roku, choć nie jest tak spektakularnie rzadka jak monety z wzorem Edwarda VIII, jest prawdopodobnie jedną z najpiękniejszych monet na świecie. Na monecie znajduje się słynny portret młodej głowy królowej Wiktorii autorstwa Williama Wyona, podczas gdy rewers przedstawia królową jako Unę prowadzącą brytyjskiego lwa.

Łączna liczba wybitych monet nie przekracza jednak kilkuset sztuk. Mimo to, jak na tak rzadką monetę, zaskakujące jest, jak wiele odmian można znaleźć wśród zachowanych egzemplarzy. Są różne metale, różne rodzaje krawędzi, różne wzory ornamentów na pasach do włosów królowej.

1996 Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej - złota moneta lustrzana o nominale 2 funtów

Ta pamiątkowa moneta przedstawia piłkę nożną, datę i 16 małych okręgów oznaczających kraje biorące udział w turnieju piłkarskim Mistrzostw Europy w 1996 roku. Wybito niespełna 2100 sztuk tych monet.

Kew Gardens 2009 Moneta 50p

Wydana w 2009 roku dla uczczenia 250. rocznicy powstania londyńskich ogrodów Kew Gardens, tylko 210 000 tych 50p zostało wyemitowanych w obiegu, co czyni ją rzadką monetą. Ponieważ nakład był tak niski, wielu kolekcjonerów wycofało je z obiegu, gdy tylko zostały znalezione.

W 2019 r. nowsza, pamiątkowa edycja tej monety została wydana jako część zestawu 50 Years of 50p British Culture Set.

Poniżej przedstawiamy dane dotyczące nakładu monet w roku kalendarzowym 2019, dostarczając jedyny oficjalny przewodnik po najrzadszych monetach w obiegu. 

W 2019 roku do obiegu trafiło ponad 500 milionów monet, w tym trzy nowe wzory 50 pensów upamiętniające ikonę Sherlocka Holmesa Arthura Conon Doyle'a oraz misia Paddingtona w Katedrze św. Pawła i Tower of London.

Liczby te zostały ujawnione przed 50. rocznicą decymalizacji, która przypada 15 lutego 2021 r. i w ramach której wprowadzono wiele z używanych dziś monet.  Zmiana ta zainspirowała tysiące ludzi do kolekcjonowania monet, a w ciągu dziesięcioleci 50 pensów stało się najbardziej kolekcjonowalną monetą w Wielkiej Brytanii.

Kształt 50 pensów sprawił, że była ona idealną kanwą dla specjalnych projektów okolicznościowych, a ponad 70 wydarzeń, rocznic i osób zostało upamiętnionych na krążących 50 pensach. Najbardziej pożądaną monetą w obiegu pozostaje słynna 50p z 2009 r. z Kew Gardens, której nakład wyniósł zaledwie 210 000 sztuk. Inne rzadkie wzory obejmują olimpijskie 50p z 2011 roku oraz bardzo kolekcjonerskie monety Peter Rabbit z 2018 roku.