loader
Kolekcjonowanie

Przewodnik jak uzyskać uczciwą cenę za monetę

Rebecca Morgan, szefowa działu usług dla kolekcjonerów w Mennicy Królewskiej, mówi: "Od czasu do czasu pojawiają się doniesienia o sprzedaży monet za duże kwoty na rynku wtórnym, niektóre z nich wydają się nieco przesadzone, dlatego chcemy mieć pewność, że kolekcjonerzy mają właściwe informacje i płacą uczciwą cenę.

"Moneta jest ostatecznie warta tyle, ile kolekcjoner jest skłonny za nią zapłacić, ale istnieją czynniki, które należy rozważyć przed ustaleniem ceny. Mogą one obejmować stan monety, jej wzór, liczbę sztuk oraz to, z czego jest wykonana.

Jeśli posiadasz monetę i nie jesteś pewien jej historii, rzadkości lub autentyczności, oferujemy szereg usług Mennicy Królewskiej, które pomogą Ci ustalić jej prawdopodobną wartość, a także pomogą naszym klientom zbudować kolekcję na miarę. Na naszej stronie internetowej znajduje się również szeroki wachlarz zasobów, które pomogą ludziom dowiedzieć się więcej o monetach znajdujących się w ich kieszeniach oraz o monetach, które mogą odziedziczyć po członkach rodziny."

Czy jest to moneta obiegowa czy wzór okolicznościowy?

Po pierwsze, ważne jest, aby ustalić, jakiego rodzaju jest to moneta. Monety, które masz w kieszeni to tzw. monety "obiegowe", które co roku są wypuszczane z Mennicy Królewskiej do banków i urzędów pocztowych. Monety te zazwyczaj posiadają standardowy zestaw wzorów, które tworzą tarczę, gdy są ułożone razem, dodatkowo wydawane są specjalne edycje pięćdziesięciofuntówek i monet dwufuntowych.
Monety okolicznościowe są zaprojektowane głównie jako przedmioty kolekcjonerskie i prezenty - upamiętniają kluczowe wydarzenia, rocznice i tematy. Każda moneta jest indywidualnie wybijana i kontrolowana, aby zapewnić, że w momencie opuszczenia Mennicy Królewskiej jest w "stanie menniczym". Te pamiątkowe projekty są indywidualnie pakowane i bite w trzech standardach: obiegowym, wybitym stemplem zwykłym i próbnym. Monety Proof są najczęściej wybijane z metali szlachetnych, takich jak srebro i złoto.
Kupując pamiątkowe wzory na rynku wtórnym, należy sprawdzić RRP na stronie Mennicy Królewskiej, czy dany przedmiot nadal posiada oryginalne opakowanie oraz - jeśli jest to wydanie próbne - certyfikat autentyczności.
 

Jaki jest oficjalny nakład monety?

Liczby dotyczące nakładu monet obiegowych są dostępne na stronie internetowej Mennicy Królewskiej. Nakład jest wykorzystywany do określenia rzadkości występowania danej monety, ale nie określa dokładnie ile monet zostało wyprodukowanych w ciągu roku. Najniższy nakład monety obiegowej w ostatnich latach odnotowano dla monety 50p z 2009 r. z motywem Kew Gardens - 210 000 sztuk, jednak większość monet obiegowych ma nakłady rzędu kilku milionów sztuk.
Jeśli nakład monety jest wyjątkowo niski, może ona zostać sprzedana za wyższą cenę niż jej wartość nominalna na rynku wtórnym. Przed ustaleniem ceny kolekcjonerzy powinni zawsze ustalić, ile monet znajduje się w obiegu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z ekspertem.
 

Jaki wzór widnieje na monecie?

Wzór na monecie może mieć wpływ na to, ile ludzie są skłonni za nią zapłacić. Na przykład, seria specjalnych monet 50 pensowych została wyprodukowana z okazji Olimpiady w 2012 r., a w 2022 r. może nastąpić ponowny wzrost popularności, gdy ludzie spojrzą na to wydarzenie dekadę później.
Monety upamiętniające rocznice i kluczowe tematy mogą mieć szczególne znaczenie i wagę - a kolekcjonerzy są skłonni zapłacić za nie więcej. W ostatnich latach Mennica Królewska stworzyła monety upamiętniające między innymi Beatrix Potter, The Representation of The People Act oraz "Brexit".
 

W jakim stanie jest moneta?

Stan monety jest mierzony w odniesieniu do tego, jak bardzo zużyła się ona na przestrzeni lat. Im bardziej zbliżony do "stanu menniczego" (stan, w jakim znajdowała się moneta w momencie zejścia z linii produkcyjnej w Mennicy Królewskiej), tym wyższa może być jej wartość.
Można również spotkać się z określeniami monet w kategoriach ich klasy, takich jak Fine, Very Fine, Extremely Fine i Uncirculated.
 

Czy moneta jest sprzed dziesięciolecia?

Decimalizacja miała miejsce w 1971 roku i wprowadziła monetę, którą znamy dzisiaj. Zanim to nastąpiło, brytyjska moneta składała się z różnych nominałów, z których ostatnio używane to: suweren, korona, półkorona, floren, sześć pensów, szyling, trzy pensy, pensy, pół pensa i fartingi. Istnieją jeszcze bardziej niezwykłe nominały przeddziesiętne, z których niektóre pochodzą sprzed setek lat.
Osoby, które odziedziczyły lub chcą stworzyć kolekcję monet przed dziesiętnych, mogą czasami mieć trudności z określeniem rocznika lub stanu monety w Internecie, dlatego rozsądnie jest skonsultować się z ekspertem. Mennica Królewska oferuje usługę wyceny już od 20 funtów i pomaga kolekcjonerom w identyfikacji i zakupie rzadkich, historycznych monet. Na swojej stronie internetowej oferuje również szereg informacji na temat monet przed dziesiętnych, aby pomóc w ustaleniu ich historii i znaczenia.