loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Czy powinienem zamienić moją gotówkę na złoto? Jak to zrobić i do kogo zadzwonić?
Blog

Czy powinienem zamienić moją gotówkę na złoto? Jak to zrobić i do kogo zadzwonić?

Gotówka i złoto - dwa namacalne aktywa, które możesz trzymać w ręku i wiedzieć, że coś znaczą. Czy jedno z nich jest silniejsze i trwalsze? Dowiedz się, dlaczego warto zamienić część swojej gotówki na złoto i jak to zrobić.

Dlaczego warto zamienić gotówkę na złoto?

Jeśli chodzi o stosunek papierowych pieniędzy do złota, istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć zamianę części swojej gotówki na metale szlachetne. Oto cztery z nich.

1. Złoto może być lepsze niż gotówka w długoterminowej ochronie bogactwa.

Stopy procentowe pozostają na niskim poziomie, co oznacza, że Twoje pieniądze w banku "praktycznie nic nie zarabiają" - donosi CNN Money. Biorąc pod uwagę inflację, gotówka może faktycznie zmniejszyć swoją wartość w czasie.

Złoto jednak od dawna postrzegane jest jako doskonały sposób na posiadanie czegoś znaczącego i różnorodnego w długim okresie czasu. Zyskało reputację bezpiecznej przystani przed zmiennymi kategoriami aktywów.

W porównaniu z rynkiem akcji, na którym nawet największe spółki blue-chip mogą ponieść porażkę, kupno złota "często wydaje się mniej ryzykowne" - powiedział CNBC Adam Vettese, analityk rynku na platformie inwestycyjnej eToro.

2. Złoto może zwiększyć stabilność portfela obfitującego w gotówkę.

Przez długi czas złoto okazywało się być poszukiwanym środkiem wymiany.

Przez prawie pół wieku Stany Zjednoczone operowały całkowicie papierową walutą. Złoto natomiast jest globalną formą waluty od ponad 5 000 lat. Król Krezus z Lidii (dzisiejsza Turcja) zlecił wybicie pierwszych złotych monet około 550 roku p.n.e.!

"Ludzie szukają czegoś, co jest polisą ubezpieczeniową, aktywem, które utrzyma swoją wartość w trudnych czasach" - mówi Avinash Persaud, starszy współpracownik Peterson Institute for International Economics.

"

Podczas gdy gotówka może

być

niepewnym

aktywem,

złoto może być postrzegane jako coś innego niż niepewność, biorąc pod uwagę jego długowieczność

.

3. Złoto nie jest walutą fiat, jak dolar czy euro.

Waluty emitowane przez rząd i będące w obiegu w gospodarkach światowych są znane jako fiat currencies. Waluta fiat zyskuje swoją wartość dzięki rządowi, który ją produkuje. Bank centralny danego kraju może w znacznym stopniu wpływać na wartość swojej waluty poprzez politykę, regulacje i drukowanie większej jej ilości. W przeciwieństwie do tego, bank centralny danego kraju nie może bezpośrednio wpływać na cenę złota (ale z pewnością może kupić dużo złota).

Ze względu na względną rzadkość złota, jego wartość rynkowa była wspierana przez czas. Złoto cieszy się długą historią siły nabywczej.

4. Złoto jest uważane za dobre zabezpieczenie przed inflacją.

Inflacja, czyli rosnące koszty dóbr i usług, może obniżyć wartość papierowego pieniądza.

"Wysoka inflacja obniża siłę nabywczą i podważa wartość pieniądza. Niska inflacja natomiast sugeruje dramatyczny spadek cen dóbr, co ogranicza wydatki i może wywołać deflację i szerszą recesję" - pisze John Rothans, dyrektor ds. zakupów w U.S. Money Reserve.

Inflacja nie ma jednak tak szkodliwego wpływu na złoto. W porównaniu z aktywami finansowymi, złoto jest "prawdziwym" aktywem, pozbawionym ryzyka kredytowego lub ryzyka niewypłacalności, a według Światowej Rady Złota (World Gold Council) wysoka inflacja wręcz podnosi wartość żółtego metalu.

Jak zamienić swoją gotówkę w

złotoKupno

złota nie jest trudne. Trudne może być jednak zorientowanie się, gdzie bezpośrednio zamienić swoją gotówkę na złoto. Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które mogą pomóc w podjęciu tej decyzji.

Jedną z dróg, którą możesz obrać, jest kupno złota w lokalnym sklepie. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dotknięcia złota i wyniesienia go ze sklepu, gdy już je kupisz.

Ale kupowanie złota lokalnie może mieć też potencjalne wady. Na przykład, możesz skończyć płacąc wysoką cenę, ponieważ wspierasz w ten sposób koszty ogólne dealera złota. Możesz też zostać obciążony lokalnym podatkiem od sprzedaży lub znaleźć ograniczony wybór.

Możesz też zdecydować się na kupno złota online lub przez telefon od firmy zajmującej się handlem metalami szlachetnymi, takiej jak U.S. Money Reserve. Korzyści obejmują możliwość:

  • rób zakupy wtedy, kiedy jest to dla ciebie wygodne,
  • rozmawiaj z doświadczonymi Doradcami Klienta,
  • kupuj prywatnie, w zaciszu własnego domu,
  • przeglądaj szeroki (a czasem ekskluzywny) asortyment złotych monet i sztabek.

W U.S. Money Reserve oferujemy Ci również wiele sposobów na zakup fizycznego złota, czy to poprzez płatność kartą kredytową, czy przelewem bankowym.

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, by zamienić część swojej gotówki na złoto, odrób pracę domową. Przeszukaj Internet, by upewnić się, że sprzedawca jest legalny, sprawdź jego opinie online i poszukaj ocen od grup konsumenckich non-profit, takich jak Business Consumer Alliance.

Zrób kolejny krok w kierunku zamiany gotówki na złoto. Zadzwoń do U.S. Money Reserve, aby dowiedzieć się więcej o naszych zasobach złotych monet i sztabek.

cashhow to buy goldwhen to buy goldShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. Złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16