loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Prognoza dla złota na 2021 rok: Czynniki wpływające na cenę i prognozy, które musisz znać
Blog

Prognoza dla złota na 2021 rok: Czynniki wpływające na cenę i prognozy, które musisz znać

Perspektywy gospodarcze na 2019 rok są wypełnione ostrzeżeniami przed spowolnieniem, z wieloma wybitnymi ekonomistami i ekspertami przewidującymi, że recesja w USA może rozpocząć się pod koniec 2019 lub na początku 2020 roku.

Szczególną uwagę zwracają następujące trzy prognozy. Są one w stanie obciążyć amerykańską gospodarkę, ale będą dobrodziejstwem dla złota.

  • Trwające napięcia handlowe mogą pobudzić kupno złota jako bezpiecznej przystani.
  • Rosnące stopy procentowe mogą sprawić, że złoto stanie się najlepszą lokatą kapitału.
  • Większe zadłużenie konsumentów może oznaczać więcej korzyści z posiadania złota.

Napięcia handlowe, wyższe stopy procentowe i rosnące zadłużenie konsumentów to tylko trzy z ośmiu czynników, które mogą obciążyć ekspansję gospodarczą Stanów Zjednoczonych i wzmocnić złoto w 2019 roku, niezależnie od tego, czy przybierze to formę recesji, czy innego rodzaju spowolnienia gospodarczego. Podążaj za nami, by dowiedzieć się więcej o niektórych z czynników zawartych w Globalnej Prognozie Złota na 2019 rok. Warto pobrać pełny raport specjalny U.S. Money Reserve, aby zapoznać się z dogłębną analizą wszystkich ośmiu zagrożeń dla gospodarki amerykańskiej i światowej.

Napięcia handlowe

Trwające napięcia handlowe mogą pobudzić kupno złota w bezpiecznej przystani.

W styczniu 2019 roku pojawił się promyk nadziei w trwającej bitwie handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, dwoma światowymi potęgami gospodarczymi - narody rozpoczęły negocjacje mające na celu rozwiązanie impasu. Jednak obserwatorzy zastanawiają się, czy Chiny będą przestrzegać swojej części umowy, jeśli USA i Chiny ogłoszą rozejm handlowy.

Głównym powodem do niepokoju dla gospodarki amerykańskiej są tarcia handlowe z Chinami. W rzeczywistości, podczas gdy spowolnienie gospodarcze Chin może się odwrócić na początku 2019 r., Stany Zjednoczone mogą odnotować słabszy wzrost gospodarczy, ponieważ impuls z federalnych cięć podatkowych zanika, według CNBC.

Loretta Mester, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Cleveland, powiedziała Wall Street Journal, że spodziewa się, iż wzrost gospodarczy w USA obniży się z 3% w 2018 r. do poziomu między 2% a 2,5% w 2019 r., a w 2020 r. prognozowany jest wzrost na poziomie 2%. Bardziej fatalne prognozy wskazują, że wzrost gospodarczy w USA może spaść poniżej 2% w drugiej połowie 2019 roku, podał CNBC.

Do chóru obserwatorów gospodarki, którzy uważają, że Stany Zjednoczone wejdą w recesję do końca 2019 roku, dołącza prawie połowa dyrektorów finansowych w kraju, zgodnie z raportem Duke University/CFO Global Business Outlook. W 2019 roku CFO przewidują wzrost gospodarki USA poniżej 3%, wynika z badania.

"Koniec trwającego prawie dekadę globalnego wzrostu gospodarczego jest bliski" - powiedział John Graham, profesor finansów w Duke's Fuqua School of Business i dyrektor badania CFO. "Perspektywy dla Stanów Zjednoczonych pogorszyły się, a co więcej, perspektywy są jeszcze gorsze w wielu innych częściach świata, co doprowadzi do łagodniejszego popytu na towary amerykańskie. "

Chiny odgrywają ogromną rolę w popycie

na towary amerykańskie.

W styczniu 2021 r. ekonomista Mark Zandi z Moody's Analytics powiedział CNBC, że wojna handlowa USA-Chiny zaczyna wyrządzać "prawdziwe szkody gospodarcze". Jedną z głośnych ofiar tych szkód jest Apple; CEO Tim Cook przypiął dużą część winy za prognozowany spadek przychodów firmy do słabej sprzedaży iPhone'ów w Chinach i potyczki handlowej USA z Chinami.

Co napięcia handlowe oznaczają dla złota?

Jeśli kryzys polityczny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami pogłębi się, może to wypchnąć kupujących z ryzykownych aktywów w kierunku bezpiecznej przystani, jaką jest złoto - jeden z jedynych na świecie magazynów bogactwa o długiej tradycji. Spowolnienie globalnego wzrostu również może skłonić niechętnych do ryzyka nabywców na całym świecie do kupna złota.

>> Dno: Skalista relacja USA-Chiny, w tym cła handlowe, może spowodować spustoszenie w gospodarce amerykańskiej w 2019 roku. Pobierz naszą ekskluzywną globalną prognozę dotyczącą złota, aby dowiedzieć się, gdzie Twój majątek może być najbezpieczniejszy.

Stopy procentoweWzrastające

stopy procentowe mogą sprawić, że złoto stanie się najlepszym magazynem Twojego bogactwa.

Ekonomiści i wielu innych obserwatorów, w tym konsumenci, będą bacznie przyglądać się Rezerwie Federalnej w 2019 roku.

Fed podnosi stopy procentowe, aby utrzymać inflację w ryzach. W grudniu 2018 r. podniósł kluczową krótkoterminową stopę procentową do przedziału 2,25% - 2,5%. Inne podwyżki stóp mogą być na stole w 2019 roku.

Ostatecznie, ostrzega MarketWatch, Fed będzie "ostatecznym arbitrem" tego, jak gospodarka USA postępuje w 2019

roku.

Jeśli Fed "przesadzi" i podniesie stopy procentowe zbyt mocno, ich działania mogą wywołać pierwszą recesję od dekady, ostrzegł MarketWatch.

W grudniu 2018 r. przewodniczący Fed Jerome Powell powiedział, że Fed wykrył "pewne zmiękczenie" gospodarki i zasygnalizował "dość wysoki stopień niepewności" co do tego, jak Fed podejdzie do podwyżek stóp w 2019 r., chociaż Powell następnie zmienił swój ton i wskazał, że Fed będzie "cierpliwy" w odniesieniu do dalszych podwyżek stóp. Bądźcie czujni.

Raphael Bostic, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie, w styczniu 2019 r. przyznał, że nad gospodarką w 2019 r. zawisną "chmury" i "nerwowość".

Co stopy procentowe oznaczają dla złota?

złoto

Partnerzy zarządzający w Incrementum, Ronald-Peter Stoeferle i Mark J. Valek, ładnie to podsumowali: "Rosnące stopy procentowe mogą w rzeczywistości okazać się pozytywne dla złota. Rozwój rynku w ostatnich latach potwierdza słuszność tej oceny."

>> W sytuacji, gdy środowisko podwyżek stóp

procentowych

jest

w zawieszeniu, zapoznaj się z naszym ekskluzywnym raportem specjalnym, by być na bieżąco z tym, jak rosnące stopy procentowe mogą zagrozić amerykańskiej gospodarce, ale jednocześnie podnieść ceny złota

. Zadłużenie

konsumentówWiększe

zadłużenie

konsumentów może oznaczać więcej korzyści z posiadania złota.

Zadłużenie z tytułu kredytów studenckich i inne rodzaje długów konsumenckich ciągną w dół amerykańskich konsumentów. Obecnie są oni obciążeni większym długiem niż w 2008 roku, w czasie recesji, co oznacza, że mogą być mniej przygotowani do przetrwania załamania gospodarczego, niż byli w czasie bliźniaczych katastrof kryzysu mieszkaniowego i załamania rynku finansowego.

W 2019 roku zadłużenie konsumentów w USA - w tym kredyty studenckie, samochodowe i karty kredytowe - przekroczy 4 biliony dolarów, jak podaje Wall Street Journal. Co gorsza, amerykańskie zadłużenie hipoteczne zbliża się do szczytowego poziomu z początku 2008 roku, wynoszącego 10,7 biliona dolarów.

Oto jak wygląda ponury obraz amerykańskiego zadłużenia z punktu widzenia kredytów studenckich, samochodowych i kart kredytowych.

Zadłużenie z tytułukredytów studenckich wzrosło do rekordowego poziomu prawie 1,47 biliona dolarów w listopadzie 2018 r., w górę z 675 miliardów dolarów w czerwcu 2009 r. pod koniec recesji, według Bloomberga. Absolwenci szkół wyższych, którzy mają od 24 do 33 lat (część pokolenia millenialsów), mają szczególne trudności ze spłatą swoich pożyczek studenckich.

W styczniu 2019 roku Credit Union National Association zadało pytanie, w oparciu o obecne trendy, czy dług studencki może stanowić następny kryzys finansowy kraju. Dwa miesiące wcześniej sekretarz edukacji USA Betsy DeVos oświadczyła, że zadłużenie z tytułu kredytów studenckich osiągnęło już poziom "kryzysowy".

Zadłużenie z tytułu pożyczek samochodowych

wspięło się do 1,2 biliona dolarów na dzień 30 września 2018 r., przy czym zaległości w spłacie należności wynoszące co najmniej 90 dni wzrosły o 4%, donosi Forbes. Szczególnie niepokojący jest wzrost delinquencies wśród kredytobiorców subprime.

"Ostatnie tragiczne ostrzeżenia dotyczące praktyk w branży pożyczek samochodowych subprime przyciągnęły porównania do kryzysu hipotecznego z 2008 roku" - zauważył CityLab w grudniu 2018 roku.

Zadłużenie z tytułu kart kredytowych

wyniosło łącznie 420,2 miliarda dolarów pod koniec 2018 roku, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu z poprzednim rokiem.

"Dług karty kredytowej jest plamą na finansach milionów Amerykanów, która nie szoruje się łatwo, jeśli w ogóle" - powiedziała Kimberly Palmer, ekspert ds. kart kredytowych na stronie internetowej poświęconej finansom osobistym NerdWallet.

"

Wysokie stopy procentowe w połączeniu z wydatkami, które wciąż przewyższają dochody, oznaczają, że niektóre gospodarstwa domowe nie są w stanie w pełni pozbyć się długu i w rzeczywistości wciąż zaciągają kolejne. "

Co większy dług konsumencki oznacza dla złota?

Gdy amerykańscy konsumenci nadal pławią się w długach, złoto pozostaje standardem monetarnym i niezawodną bezpieczną przystanią. Ta stabilność może być szczególnie pocieszająca, gdy niepewność gospodarcza dominuje

w 2021 roku.