loader
Blog

Co to znaczy inwestować w złoto?

Dla początkującego inwestora wiele rzeczy może być mylących. Jaki rodzaj złota kupić? Gdzie inwestować? Kiedy powinienem inwestować w metale szlachetne? Jakie korzyści daje złoto?

Początkujący inwestorzy często zadają te typowe pytania, a Ty powinieneś znać na nie odpowiedzi, zanim zdecydujesz się zainwestować w złoto lub rozbudować swoje obecne portfolio.

W tym wpisie omówimy, co to znaczy inwestować w złoto.

Spis treści

 • Dlaczego złoto?
  • Niskie ryzyko
  • Wartość
  • Korzyści związane z inflacją
  • Dywersyfikacja portfela
 • Jak inwestować w złoto w 2021 roku?
  • Fundusz złota
  • Złoty ETF
  • Akcje wydobywające złoto
  • Złoto fizyczne
  • Instrumenty pochodne na złoto
 • Inwestycje indywidualne
 • Inwestycje zorientowane na zysk
 • Przyszłość złota
  • Zawirowania polityczne
  • Spowolnienie aktywności gospodarczej
  • Zawirowania geopolityczne
 • Zbadaj swoje możliwości

Dlaczego złoto?

Dlaczego inwestowanie w złoto jest dobrym pomysłem? Możesz uzyskać różne odpowiedzi na to pytanie, ale wszystko sprowadza się do ochrony siebie, swojej rodziny i wszystkiego, na co ciężko pracowałeś. Inwestowanie w złoto to doskonała okazja, by zwiększyć swoje finanse (w dłuższej perspektywie) i stworzyć lepszą przyszłość dla siebie i osób z Twojego otoczenia.

Wielu ludziom podoba się fakt, że mogą posiadać złoto. W porównaniu z obligacjami, akcjami i funduszami inwestycyjnymi, złoto stanowi namacalne aktywo. Inni doceniają zdolność złota do utrzymywania swojej wartości, oferując inwestorom sposób na ochronę ich finansów przed inflacją.

Niskie ryzyko

Inwestowanie w złoto pomaga zabezpieczyć Twój majątek i uchronić go przed ryzykiem. Niezależnie od tego, czy wydarzenia polityczne wstrząsną gospodarką Twojego kraju, czy też indeks giełdowy wzrośnie, a banki będą wyglądały niepewnie, złoto zawsze będzie atrakcyjną opcją dla inwestorów ze względu na niskie ryzyko. Doświadczeni inwestorzy postrzegają złoto jako bezpieczną bazę do inwestowania i ochrony swojego majątku.

Wartość

Złoto pozostaje cenne z wielu powodów. Jako metal trwały, nie rdzewieje, co oznacza, że może służyć przez całe życie, nie tracąc koloru ani połysku.

Kraje produkujące złoto wydobywają je regularnie (ok. 500 uncji rocznie), a większość z niego znajduje zastosowanie w jubilerstwie lub w przemyśle.

Fizyczne złoto ma nieodłączną wartość. W przeciwieństwie do walut cyfrowych czy akcji, cena złota nigdy nie może spaść do zera. Złoto zawsze będzie miało wartość, niezależnie od tego, jak niestabilna jest gospodarka.

Korzyści z inflacji

Choć cena złota jest zmienna, jedną z głównych zalet tego metalu szlachetnego jest jego zdolność do ochrony Twoich pieniędzy przed inflacją. Gdy inflacja rośnie, wartość pieniądza z czasem maleje.

Stopy procentowe pozostają niskie, co oznacza, że pieniądze w bankach nie zyskują na wartości. Złoto ma stałą wartość, co oznacza, że możesz je wymienić na równoważną ilość pieniędzy, bez względu na stopy procentowe czy inflację.

Rozważmy uncję złota i banknot 20-dolarowy z 1920 roku - oba mają taką samą wartość. W tamtym czasie można było za nie kupić garnitur od projektanta lub ładny stół do domu. Jeśli przeniesiemy się w czasie do dnia dzisiejszego, 20 dolarów ledwie pokryje koszty benzyny lub parkingu, by pojechać gdzieś i kupić stół lub garnitur. Jednak uncja złota ma teraz wartość 1 900 dolarów. Ten przykład pokazuje, jak złoto zachowuje swoją siłę nabywczą i wartość (w porównaniu z gotówką).

Dywersyfikacja portfela

Dodanie złota do swojego portfela to doskonały sposób na dywersyfikację aktywów. Posiadanie zróżnicowanego portfela pomaga zmniejszyć zmienność i ryzyko inwestorów. Możesz przedyskutować dywersyfikację portfela z ekspertem, który może wyjaśnić, jak działa dana inwestycja i zarekomendować najlepszą opcję dla Ciebie w oparciu o Twoje zasoby i cele finansowe.

Jak inwestować w złoto w 2021 r.

Jak widzisz, inwestowanie w złoto oferuje wiele korzyści, bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym inwestorem. Jeśli chcesz zainwestować w ten metal szlachetny, znajdziesz kilka sposobów, by to zrobić. Ta sekcja dostarczy Ci niezbędnych informacji, które pomogą Ci wybrać najbezpieczniejszą z dostępnych opcji inwestycyjnych.

Fundusz złota

Fundusz złota to fundusz inwestycyjny, który inwestuje w złote ETF-y (Exchange Traded Funds). Inwestując w fundusz złota, nie musisz posiadać konta DEMAT, dzięki czemu proces ten jest nieco prostszy. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, fundusze złota stanowią bezpieczną alternatywę, ponieważ nie musisz się martwić o śledzenie wyników swoich aktywów.

Złoty ETF

Złote fundusze ETF to fundusze, które inwestują wyłącznie w fizyczne złoto. Aby zainwestować, musisz posiadać konto handlowe, konto DEMAT oraz uiścić opłaty maklerskie (opłaty te wahają się od 0,25%-0,5% kosztu złotego funduszu ETF). Porównując wyniki złota, warto rozważyć ETF jako lepszą opcję, jeśli zależy Ci na realnych zyskach.

Złote ETF-y inwestują Twój kapitał w 99,5% czystego złota (90% pieniędzy w fizyczne złoto).

Akcje wydobywające złoto

Inwestowanie w akcje złota jest podobne do inwestowania w inne akcje na rynku. Różnią się one tym, że akcje spółek wydobywających złoto zależą od spółek odpowiedzialnych za wydobycie złota, co do których wielu jest zgodnych, że są bardzo zyskowne. Kursy złota zazwyczaj kontrolują wyniki akcji złota i to, czy będą one rosły czy spadały. Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na akcje złota, to zarządzanie spółką, koszty produkcji i dodatkowe działania zabezpieczające.

Złoto fizyczne

Inwestowanie w fizyczne złoto pozostaje najstarszą i najbardziej popularną metodą. Za każdym razem, gdy kupujesz złotą monetę lub złotą biżuterię, inwestujesz w złoto.

 • Złota biżuteria: Możesz kupić złotą biżuterię (pierścionek, bransoletkę, kolczyki lub bransoletę) u certyfikowanego jubilera. Stopy zwrotu zależą od aktualnych kursów złota.
 • Złote monety lub sztabki: Złote monety i sztabki nie różnią się zbytnio od złotej biżuterii. Zawierają jednak czyste złoto (bez stopu) i nie ponoszą żadnych kosztów produkcji. W porównaniu z biżuterią, złote monety i sztabki są bardziej opłacalną opcją.

Instrumenty pochodne na złoto

Instrumenty pochodne na złoto obejmują każdy produkt, którego cena jest ustalana w oparciu o aktualną wartość złota. Instrumenty pochodne na złoto są odpowiednie dla zaawansowanych inwestorów i traderów. Mogą one obejmować konta handlowe, na których można handlować wartością złota za pośrednictwem platformy internetowej.

Inwestycje indywidualne

Dla wielu osób inwestycja w złoto stanowi doskonały sposób na zabezpieczenie ciężko zarobionego majątku, zachowanie bogactwa i zabezpieczenie na czas emerytury. Osoby prywatne zgodzą się, że jest to bezproblemowy sposób na przechowywanie pieniędzy w innym miejscu niż bank. Jeśli chcesz inwestować w złoto, będziesz potrzebował brokera lub dealera złota z solidną reputacją i nieskazitelną historią.

W Learn About Gold zatrudniamy profesjonalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w handlu i kupnie złota. Uznaj nas za swoje źródło informacji o inwestowaniu w złoto i firmę, do której możesz zadzwonić, by zainwestować w złote monety lub sztabki. Nasi maklerzy oferują fachowe konsultacje i kompletne doradztwo w zakresie inwestycji oraz różne opcje, które odpowiadają różnym budżetom i potrzebom.

Inwestycje zorientowane na zysk

Jeśli uważasz, że czeka nas niestabilność finansowa, geopolityczna lub monetarna, inwestycja w złote monety, sztabki lub fundusze zapewni ochronę Twojego majątku. W czasach niepewności ekonomicznej złoto jest jedynym aktywem, które rośnie, podczas gdy inne inwestycje, takie jak nieruchomości, akcje czy gotówka, są narażone na ryzyko i znaczne spadki.

Na przestrzeni lat rynek złota odnotował znaczny wzrost, jednak często podlega on wahaniom, dlatego warto wiedzieć, kiedy inwestować, a kiedy poczekać.

W ciągu ostatniej dekady złoto odnotowało największy, stały wzrost wartości, który wyniósł ponad 200%. Od 2015 r. wartość przeciętnej inwestycji w złoto wzrosła o ponad 50%. Trudna sytuacja gospodarcza i polityczna, która obecnie wpływa na inwestycje na całym świecie (pandemia Covid-19), sprawia, że inwestorzy bardziej niż kiedykolwiek chcą inwestować w złote monety lub kruszce, aby uniknąć potencjalnej inflacji i zabezpieczyć swoje finanse.

Przyszłość złota

Biorąc pod uwagę obecne warunki ekonomiczne, złoto jest nadal atrakcyjną opcją inwestycyjną w perspektywie krótko- i długoterminowej. Choć nikt nie może zagwarantować, że ceny złota będą rosły, zwróć uwagę na poniższe oznaki, by określić stan złota i jego potencjalne wyniki.

Polityczne zawirowania

Gdy partie polityczne w danym kraju nie zgadzają się ze sobą, może to prowadzić do zmian w polityce i nieprzewidywalnych sytuacji na rynku. Takie chaotyczne okoliczności mogą przynieść korzyści inwestorom, gdyż złoto jest jedynym żółtym metalem bezpiecznym podczas politycznych zawirowań.

Spowolnienie aktywności gospodarczej

W czasach niestabilności gospodarczej banki centralne na całym świecie aktualizują swoją politykę monetarną i zaczynają drukować więcej pieniędzy, by pokryć wydatki. W czasie spowolnienia gospodarczego złoto radzi sobie lepiej niż jakikolwiek inny metal szlachetny czy waluta.

Zawirowania geopolityczne

Konflikt między dwoma lub więcej krajami może być sygnałem dla inwestorów, by zainwestowali swoje pieniądze w złoto jako bezpieczną przystań.

Zbadaj swoje opcje

Gdy już zdecydujesz, w jaką formę złota chcesz zainwestować, następnym krokiem jest zbadanie dostępnych opcji. Musisz znać zasady inwestowania w złoto lub mieć u swego boku kogoś, kto może Cię w tym procesie poprowadzić.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy kupnie lub inwestowaniu w złoto, możesz przedyskutować swoje opcje z naszym doradcą finansowym.

W Learn About Gold oferujemy porady ekspertów, które przygotują Cię do wejścia na giełdę i nauczą, jak podejmować mądre decyzje inwestycyjne. Możemy również polecić Ci renomowane firmy inwestujące w złoto, które dadzą Ci najlepsze oferty na rynku złotych monet i kruszców.

Skontaktuj się z nami już dziś, by umówić się na konsultację.