loader
Blog

Skala ocen monet Sheldona: Twój przewodnik po klasyfikacji monet

MS-60. AU-55. G-4. Co dalej, 007? MI-9? Nie do końca! Kiedy oglądasz certyfikowaną złotą lub srebrną monetę, nie patrzysz na tajny kod lub wizytówkę brytyjskiego szpiega. Patrzysz na litery i liczby ze skali Sheldona, faktycznego standardu klasyfikacji monet, który przekazuje ważne informacje Tobie, właścicielowi metali szlachetnych. Czym jest ta informacja i jak można ją wykorzystać na swoją korzyść? Jesteśmy tutaj, aby to wyjaśnić!

Czym jest Skala Gradingu Monet Sheldona?

Skala Sheldon Coin Grading Scale jest międzynarodowo akceptowaną, 70-punktową oceną stanu i jakości monety. Została ona pierwotnie opracowana przez Dr. Williama Herberta Sheldona w 1949 roku w celu oceny dużych centów. Jego skala została nieco zmodyfikowana w latach 70-tych, aby uwzględnić szerszy zakres monet.

Skala Sheldona obejmuje przedział od 1 do 70. Im wyższa ocena, tym lepszy stan monety (i tym wyższa cena).

"Siedemdziesiątka jest idealna i nieskazitelna, bez żadnych niedoskonałości, bez drobnych zadrapań, bez żadnych linii włosów" - wyjaśnia John Rothans, główny numizmatyk w U.S. Money Reserve. "To jest w zasadzie szczyt, szczyt, A+++ skali ocen monet. "

Jedna lub dwie litery przed numerem dostarczają więcej informacji na temat ogólnej oceny, takich jak typ wybicia mon

ety

.

Kto używa skali Sheldona?

Coin Grading CompaniesNowadays

, praktycznie każdy w branży monet! Wszystkie najlepsze serwisy ratingowe polegają na skali Sheldona, czasami z niewielkimi modyfikacjami, podczas przypisywania oceny monetom. Te usługi oceniania obejmują:

  • Professional Coin Grading Service (PCGS): Założona w 1986 roku. Reprezentuje standard przemysłowy dla certyfikacji przez osoby trzecie.
  • Numismatic Guaranty Corporation (NGC): Założona w 1987 roku. Od tego czasu sklasyfikowała ponad 40 milionów monet.
  • Amerykańskie Stowarzyszenie Numizmatyczne (American Numismatic Association Certification Service - ANACS): Najstarszy serwis uwierzytelniania i klasyfikacji monet, założony w 1972 roku. Pierwsza duża firma zajmująca się klasyfikacją wyczyszczonych, skorodowanych, uszkodzonych i innych "problematycznych monet".
  • Independent Coin Graders (ICG): Założona w 1998 roku. Znana z tego, że ma znacznie niższe opłaty za ocenianie niż inne organizacje i nie zajmuje się kupnem ani sprzedażą monet.

Everyday Coin BuyersKupujący mon

ety

również polegają na skali Sheldona, ponieważ ocena monety może odgrywać dużą rolę w jej ogólnym potencjale i sile portfela metali szlachetnych. Jak zauważa PCGS, pomysł ten pokrywa się z podstawą teorii Sheldona, "że '70' będzie warte 70 razy więcej niż '1'.

""W dłuższej perspektywie, zazwyczaj zobaczysz lepsze zyski w certyfikowanych ocenionych kawałkach i w kawałkach o niskiej populacji," zauważa Alan Luckett z U.S. Money Reserve.

Luckett wyjaśnia, że "to nie jest tak, jak gdybyśmy mieli Mustanga z 1965 r. w stanie wystawowym z przebiegiem 200 mil. Idziesz teraz na aukcje i widzisz ten samochód, który mogliśmy kupić za 3000 dolarów w 1965 lub 1966 roku. Samochód ten sprzedaje się teraz za 250.0000 dolarów. Dlaczego? To wciąż Mustang z lat '65/'66. Sprzedaje się za tyle, bo nie ma ich w tak nieskazitelnym stanie."

Zero niedoskonałości. Najwyższe piękno. Ograniczona dostępność. To jest 2018 1/10 uncji Złotego Amerykańskiego Orła MS-70. Monety te otrzymały pożądaną etykietę "First Strike" od PCGS, zostały otrzymane do oceny w ciągu pierwszych 30 dni od daty wydania. Zamów swoją online lub przez telefon, zanim zapasy zostaną wyprzedane!

Skala

Sheldona, wyjaśnieniePrezentowana

w 1949 roku, oryginalna skala Sheldona miała ograniczone zastosowanie. Okazała się satysfakcjonująca do oceniania dużych centów, ale nie zawierała wystarczającej ilości szczegółów do szerokiego zastosowania. Oryginalna skala ocen została skorygowana w latach 70-tych, tak aby można ją było stosować do każdej serii monet.

Oryginalna Skala Sheldona
#Grade
70Stan menniczy
65Stan Menniczy
60Stan Menniczy
50Około Nieobliczalne
40Bardzo drobne
20, 30Bardzo drobne
12, 15Drobne
7, 8, 10Bardzo dobry
4, 5, 6Dobry
3Bardzo dobra
2Fair
1Stan podstawowy - 1

Obecnie, praktycznie wszystkie profesjonalne firmy zajmujące się ocenianiem monet polegają na tej samej zmodyfikowanej skali Sheldon Coin Grading Scale, jak wyszczególniono poniżej. Objaśnienia ocen pokrywają się z ocenami monet nadawanymi przez PCGS.

Krótka uwaga: ta sekcja jest naszpikowana terminami dotyczącymi monet, więc może okazać się pomocna w zapoznaniu się z częściami monety (takimi jak rant) oraz różnymi typami wybicia (takimi jak monety typu mint state i proof). Jeśli masz pod ręką monetę z certyfikatem, teraz jest czas, by ją wyciągnąć i zapoznać się z nią!

Współczesna skala ocen monet (PCGS)
#/LabelGradeObjaśnienie
MS/PR-70Mint State lub Proof 70Najwyższa dostępna jakość; w pełni wybita i błyszcząca; brak widocznych śladów pod 5-krotnym powiększeniem
MS/PR-69Stan menniczy lub wybity stemplem lustrzanym 69Praktycznie w pełni wybite; minimalne niedoskonałości przy bliższym przyjrzeniu się; monety MS/PR-69 są specjalnością U.S. Money Reserve!
MS/PR-68Stan menniczy lub wybite stemplem lustrzanym 68Nieznaczne osłabienie wybicia; kilka maleńkich niedoskonałości, ledwo widoczne
MS/PR-67Mint State or Proof 67Bardzo dobrze wybita; drobne niedoskonałości widoczne bez powiększenia
MS/PR-66Stan menniczy lub wybity stemplem lustrzanym 66Dobrze wybita; kilka znaków, ale nie w głównych obszarach
MS/PR-65Stan menniczy lub wybity stemplem lustrzanym 65Powyżej średniej jakości wybicia; drobne znaki, głównie poza centralnymi obszarami
MS/PR-64Stan menniczy lub wybita moneta 64Średnie lub lepsze wybicie; rozproszone ślady, ale żadne poważne.
MS/PR-63Stan menniczy lub wybity stemplem lustrzanym 63Średnie lub nieco słabsze wybicie; umiarkowane ślady
MS/PR-62Stan menniczy lub wybity stemplem lustrzanym 62Średnie lub poniżej średniego wybicia; brak śladów zużycia, ale liczne znaki
MS/PR-61Stan menniczy lub wybita moneta 61Średnie lub słabe wybicie; brak śladów zużycia, ale liczne, ciężkie znaki
MS/PR-60Stan menniczy lub wybita moneta 60Brak zużycia; może być słabo wybita z wieloma ciężkimi śladami
AU-58W przybliżeniu nieobrobiony 58Tylko lekkie tarcie na najwyższych punktach; praktycznie pełny połysk
AU-55Około wybita 55Pełne detale; lekkie tarcie na wysokich punktach; znaczny połysk
AU-53Około wybite 53Niewielka utrata połysku na wysokich punktach wzoru
AU-50Około wybite 50Śladowe ślady zużycia na głównych punktach wzoru; mogą pozostać fragmenty połysku
XF-45Ekstremalnie drobny 45Lekkie przetarcia na wysokich punktach wzoru; w miejscach chronionych mogą być widoczne drobiny połysku
XF-40Bardzo drobna 40Wszystkie elementy wzoru są widoczne, ale wysokie punkty wzoru są wytarte na płasko; połysk pozostaje niewielki lub żaden
VF-35Bardzo drobna 35Lekkie przetarcia na całej powierzchni monety; wszystkie najważniejsze detale wciąż widoczne
VF-30Bardzo drobna 30Widoczne przetarcia na całej powierzchni; misterne detale zaczynają się spłaszczać
VF-25Bardzo drobna 25Cała powierzchnia nosi ślady zużycia; główne elementy wzoru pozostają wyraźne
VF-20Bardzo drobna 20Umiarkowane zużycie; widoczna pewna utrata szczegółów
F-15Drobne 15Nieco mniej niż połowa drobniejszych detali wytarta na płasko; wszystkie napisy ostre i wyraźne
F-12Delikatny 12Około połowa detalu wytarta na płasko; wszystkie litery są widoczne
VG-10Bardzo dobry 10Znaczne zużycie; większość drobnych detali została spłaszczona; większość napisów jest czytelna
VG-8Bardzo dobry 8Większość centralnych detali płasko wytarta; widoczne niektóre wewnętrzne napisy; brzegi pozostają pełne
G-6Dobry 6Obręcze i napisy na obwodzie pełne; wzór obecnie płaski i widoczny tylko w zarysie
G-4Dobry 4Obręcze w większości pełne, ale mogą być płaskie lub miejscami przetarte do napisów na obwodzie
AG-3Około dobry 3Obręcze zużyte do górnej części napisów; większość napisów nadal czytelna
FR-2Dość dobry 2Cała moneta wytarta na płasko; widoczne ślady napisów na obrzeżach
PO-1Słaby 1Typ, data i znak mennicy są rozpoznawalne
BrakNiepodlegające ocenieData i znak mennicy muszą być wykrywalne, aby można je było sklasyfikować

Gdzie mogę kupić ocenione monety?

W U.S. Money Reserve! Sprawdź nasze zapasy, aby zobaczyć skalę klasyfikacji monet Sheldona w akcji. Nasze certyfikowane monety zostały niezależnie ocenione pod kątem ich stanu i zachowane w dźwiękowo zamkniętych plastikowych skrzyniach. Posiadają one wartość numizmatyczną w uzupełnieniu do wartości stopu metalu. Przeglądaj certyfikowane monety online, aby znaleźć monety w różnych wyjątkowych klasach, w tym MS-69 i upragnionej, doskonałej MS-70!

Coin GradingGold American Eaglehow to buy goldnumismaticsShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have
you Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Czym jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z Amerykańską Władzą Złota®2021-06-16