loader
 • Strona główna
 • Blog
 • Krótki przewodnik po 7 najważniejszych ustawach dotyczących monet amerykańskich
Blog

Krótki przewodnik po 7 najważniejszych ustawach dotyczących monet amerykańskich

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na monetach naszego narodu widnieje napis "In God We Trust"? Albo co spowodowało powstanie Mennicy Amerykańskiej?

Historia Ameryki jest poprzecinana krytycznymi fragmentami pominiętych aktów prawnych, które kształtowały i nadal kształtują złote monety, srebrne monety i monety obiegowe, jakie znamy. Poniżej przedstawiamy siedem z najważniejszych amerykańskich aktów prawnych dotyczących monet i oferujemy spostrzeżenia 38. dyrektora Mennicy Stanów Zjednoczonych Edmunda C. Moy'a, który pełnił tę funkcję w latach 2006-2011.

Coinage Act of 1792The Coin

age Act

of 1792, znany również jako Mint Act lub Coinage Act, upoważnił Mennicę Stanów Zjednoczonych i ustanowił regulacje dotyczące monet.

"Znaczenie roli Mennicy Stanów Zjednoczonych jest jasno określone w ustawie" - mówi Moy. Najważniejszą rolą Mennicy jest "wyprodukowanie wystarczającej ilości monet obiegowych, aby ułatwić transakcje gospodarcze w naszym kraju. Drugą najważniejszą rolą jest wyprodukowanie wystarczającej ilości monet kruszcowych z metali szlachetnych, aby zaspokoić popyt. Jeśli Mennica Stanów Zjednoczonych ma resztki zdolności produkcyjnych, wtedy może produkować monety numizmatyczne. "

Ustawa określała, że monety będą bite ze złota, srebra i miedzi w tych nominałach:

 • Orły ($10), wykonane ze złota
 • Pół Orły ($5), wykonane ze złota
 • Quarter Eagles ($2.50), wykonane z złota
 • Dolary ($1), wykonane z srebra
 • Półdolarówki (50 centów), wykonane z srebra
 • Ćwierćdolarówki (25¢), wykonane z srebra
 • dziesięciocentówki (10¢), wykonane z srebra
 • Pół dziesięciocentówki (5¢), wykonane ze srebra
 • Centy, wykonane z miedzi
 • Półcentówki, wykonane z miedzi

Prawo definiowało również dolara w stosunku do srebra, a nie złota.

Ustawa o monetach

z 1792 roku określała ponadto, że na awersie każdej monety powinien widnieć napis "Liberty", a na rewersie każdej złotej i srebrnej monety - "United States of America".

Coinage Act of

1834Wraz

z uchwaleniem Coinage Act of

1834, rozpoczęło się odejście od używania srebra w monetach obiegowych

.

Na mocy tej ustawy, ustawodawcy dostosowali stosunek srebra do złota z 15:1 do 16:1, zmniejszając tym samym zawartość złota w dolarze. Ogólnie rzecz ujmując, stosunek ten określa ilość srebra potrzebną do zakupu jednej uncji złota. Działania ustawodawców znacząco zmniejszyły rolę srebra i utorowały drogę do standardu złota.

Ustawa o monetach

z 1849 roku

Przeważnie

w odpowiedzi na kalifornijską gorączkę złota, ustawa o monetach z 1849 roku autoryzowała bicie dwóch nowych złotych monet - małej monety o nominale 1$ i podwójnego orła o nominale 20$.

Coinage Act

of 1857

Coinage Act of 1857 położył kres używaniu zagranicznych monet jako prawnego środka płatniczego w USA i wstrzymał produkcję niepopularnej monety o nominale pół centa. Zmniejszyła również zawartość miedzi w groszu do 88 procent i wypełniła 12-procentową lukę niklem, czyniąc monetę lżejszą i nadając jej srebrny wygląd.

Co ciekawe, Moy powiedział, że gdyby miał uchwalić własną ustawę o monetach, "kazałby Kongresowi przekazać Mennicy Amerykańskiej więcej autonomii w zakresie zmiany zawartości metalu w monetach, zmiany projektów i większej elastyczności dla nowych programów monetarnych. "

Coinage Act of 1864The Coin

age Act of 1864

zmienił skład monety jednocentowej i autoryzował monetę dwucentową

.

Z perspektywy historycznej, ważniejszym wydarzeniem były narodziny frazy "In God We Trust" na monetach amerykańskich. Zgodnie z sugestią Sekretarza Skarbu USA Salmona P. Chase'a, zdanie to po raz pierwszy pojawiło się na monecie dwucentowej z 1864 roku. W późniejszym czasie wiele innych monet zostało opatrzonych napisem "In God We Trust".

Coinage

Act of 1873The

Coinage Act of 1873, znany również jako Mint Act of 1873 lub Fourth Coinage Act, został zaprojektowany głównie w celu wprowadzenia zmian operacyjnych w mennicy. Jednak ustawa ta stała się bardziej znana z tego, że wzywała do przejścia na standard złota i odejścia od srebra.

"Po uchwaleniu ustawy, dopiero gdy górnicy zabrali swoje srebro do mennicy i zostali odrzuceni, opinia publiczna zdała sobie sprawę z siły i konsekwencji nowej ustawy. Srebro zostało zdemonizowane" - podaje Mennica Amerykańska.

Ten przepis spowodował spadek cen srebra i doprowadził do tego, że niektórzy krytycy nazwali ustawę "zbrodnią 1873 roku". Ostatecznie Mennica wstrzymała produkcję srebra, a banki niechętnie używały srebrnych dolarów.

Coinage Act of 1965W

latach 60-tych, Stany Zjednoczone zmagały się z malejącą podażą srebra, co groziło wzrostem popytu na niektóre monety obiegowe - zwłaszcza dziesięciocentówki i ćwierćdolarówki - zawierające sreb

ro.

Niektórzy ludzie uciekali się nawet do gromadzenia tych monet.

W związku z tym prezydent Lyndon B. Johnson naciskał na ustawodawców, by zreorganizowali system monetarny. Na mocy Coinage Act z 1965 roku, rząd federalny zastąpił srebrną zawartość dziesięciocentówek i ćwierćdolarówek miedzią i niklem. Ustawa ta zmniejszyła również zawartość srebra w półdolarówkach z 40% do takiej samej proporcji jak w dziesięciocentówkach i ćwierćdolarówkach.

Dziś "srebrne monety amerykańskie [pozostają] bardzo popularne, ponieważ są bardzo przystępne dla przeciętnego obywatela" - wyjaśnia Moy. "Jeśli kogoś nie stać na posiadanie fizycznego złota, zazwyczaj stać go na posiadanie srebra. A posiadacze fizycznego złota lubią dywersyfikować swoją inwestycję w srebro, ponieważ zyski mogą być większe. Niewielka zmiana ceny srebra może być stosunkowo dużą huśtawką procentową. "

Moy chciałby również, aby czytelnicy wiedzieli, że "Mennica Stanów Zjednoczonych jest zobowiązana przez prawo, aby nie tracić pieniędzy. W rezultacie, Mennica Amerykańska planuje niewielki zysk, aby zrównoważyć potencjalne straty wynikające z nierentownych linii produktów, wahań kosztów towarów i wszelkich niewiadomych. Cokolwiek zostanie na koniec roku, jest przekazywane do ogólnego funduszu Skarbu Stanów Zjednoczonych, który idzie na spłatę rocznych wydatków rządu federalnego. Mennica Amerykańska jest jedną z niewielu części rządu federalnego, która przynosi podatnikom zyski netto."

Przeczytaj więcej na: http://zlotowcenie.pl