loader
Blog

Czym są certyfikowane monety i dlaczego mają znaczenie?

Certyfikowane monety mogą być tajną bronią portfela w zakresie ochrony bogactwa. Poznaj tajniki certyfikowanych monet i dowiedz się, dlaczego certyfikowane monety zasługują na miejsce w Twoim portfelu.

Co to jest moneta z certyfikatem?

W przeciwieństwie do typowej monety bulionowej, moneta z certyfikatem poddawana jest szczegółowemu procesowi oceny przez niezależny serwis klasyfikacji monet, taki jak Professional Coin Grading Service (PCGS). Monety certyfikowane przez PCGS posiadają unikalne oznaczenie, które pozwala na szybką weryfikację autentyczności i jakości monety. Im wyższa ocena, tym doskonalsza - i często droższa - moneta. Ale klasa nie jest jedynym czynnikiem, który może wpłynąć na cenę certyfikowanej monety.

Certyfikowane złote i srebrne monety są oceniane według skali Sheldona, opracowanej w 1948 roku. Skala ta obejmuje zakres od 1 do 70, gdzie 1 oznacza najniższą klasę, a 70 najwyższą.

PCGS wyjaśnia: "Klasyfikacja i uwierzytelnianie monet pojawiły się jako [rozwiązanie] problemu powszechnego podrabiania i fałszowania monet w przemyśle monetarnym".

Jednak nie wszystkie monety kwalifikują się do procesu klasyfikacji. Według konsultanta ds. klasyfikacji monet, Dona Ketterlinga, wiele monet jest zwracanych bez oceny przez serwisy oceniające z powodu różnych problemów. Na przykład, monety mogą być:

  • Fałszywe
  • Nieprawidłowo oczyszczone
  • Uszkodzone fizycznie lub środowiskowo
  • Zanieczyszczone

Korzyści z certyfikowanych monetW porównaniu

z monetami bulionowymi, certyfikowane monety mogą zapewnić właścicielom metali szlachetnych sposób na zminimalizowanie ryzyka i zmaksymalizowanie zysku w długim okresie czasu.

Podczas gdy cena monety bulionowej bez certyfikatu zależy głównie od ceny rynkowej metalu i wagi monety, cena certyfikowanej monety jest również związana z dostępnością i stanem.

W związku z tym, certyfikowane monety zazwyczaj nie podlegają takim samym wahaniom cenowym, jak monety bulionowe bez certyfikatu. Kiedy warunki ekonomiczne zaczynają się wahać, możesz zaobserwować, że cena certyfikowanej monety zmienia się w mniejszym stopniu niż cena monet bulionowych bez certyfikatu.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie certyfikowanej monety?

Kiedy chcesz kupić certyfikowaną monetę, spójrz na jej LAPPS (label, availability, preservation, price, and score).

  • Etykieta: Etykieta zawiera informacje na temat monety, w tym nazwę serwisu gradingowego, który certyfikował monetę, nominał (np. 50$), rok emisji oraz unikalny numer seryjny i kod kreskowy.
  • Dostępność: Musisz znać zarówno nakład, jak i populację certyfikowanej monety. Nakład to liczba monet wyprodukowanych przez mennicę, natomiast populacja to liczba monet certyfikowanych przez serwis gradingowy. Tylko ułamek całkowitego nakładu danej monety uzyska ocenę 70, co sprawia, że jeszcze trudniej jest znaleźć monety o wysokiej jakości w latach o znacznie niższym nakładzie.
  • Konserwacja: Czy moneta jest zapieczętowana w plastikowym etui? Jeśli nie, upewnij się, że moneta jest autentyczna. Certyfikowane monety są dźwiękowo zamknięte w plastikowych futerałach ochronnych.
  • Cena: Ile kosztuje dana moneta? Cena pomoże Ci określić, które monety kupić i ile ich kupić.
  • Wynik: Jaka ocena została przyznana monecie przez serwis ratingowy? Monety oznaczone klasą 69 i 70 reprezentują najwyższe dostępne klasy i są bliskie jakości muzealnej. Prawie wszystkie współczesne certyfikowane złote monety sprzedawane przez U.S. Money Reserve mają ocenę doskonałą PR-70 lub prawie doskonałą PR-69 nadaną przez PCGS.

Więcej znajdziesz na: http://zlotowcenie.pl