loader
Blog

Czym są monety bulionowe?

Jeśli jesteś nowy w temacie metali szlachetnych, prawdopodobnie jesteś również nowy w języku metali szlachetnych. Tutaj przeprowadzimy Cię przez podstawy monet bulionowych, które są doskonałym punktem wyjścia, jeśli budujesz swój portfel metali szlachetnych od podstaw. Dowiesz się, czym są te monety, co odróżnia je od monet lustrzanych, dlaczego ich posiadanie jest korzystne i jakie są najpopularniejsze monety bulionowe.

Czym są monety bulionowe?

Moneta bulionowa jest oceniana na podstawie wagi i czystości danego metalu szlachetnego, takiego jak złoto lub srebro. Rząd Stanów Zjednoczonych gwarantuje wagę i czystość monet bulionowych produkowanych przez Mennicę Amerykańską. W przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich, monety bulionowe są zwykle postrzegane jako sposób na posiadanie metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro, jako aktywów.

Mennica Stanów Zjednoczonych nie sprzedaje monet bulionowych bezpośrednio do publicznej wiadomości. Zamiast tego, Mennica rozprowadza te monety poprzez sieć oficjalnych dystrybutorów, znanych jako autoryzowani nabywcy. Cena monet bulionowych zależy zazwyczaj od ceny rynkowej metalu, z którego wykonana jest moneta, powiększonej o niewielką premię na pokrycie kosztów bicia, dystrybucji i marketingu.

Amerykańskie monety bulionowe, wprowadzone w 1986 roku, są produkowane głównie w mennicy w West Point, w stanie Nowy Jork. Monety bulionowe są również produkowane przez mennice rządowe w Australii, Austrii, Kanadzie, Chinach i RPA.

Czy monety bulionowe różnią się od monet próbnych?

Tak. Moneta bulionowa i jej rewers zawierają taką samą ilość metalu szlachetnego. Jednakże, monety próbne są często zauważane ze względu na ich wygląd, stan i unikalność, oprócz zawartości metalu szlachetnego. Ludzie często kupują monety lustrzane obok monet bulionowych, aby skorzystać z tych dodatkowych zalet.

Doskonałe wykończenie monet wybijanych stemplem lustrzanym wynika częściowo z faktu, że "półprodukty do wybijania monet lustrzanych są specjalnie obrabiane, ręcznie polerowane i czyszczone, aby zapewnić wysoką jakość wybicia" - wyjaśnia Mennica Amerykańska. "Następnie są one wprowadzane do pras wyposażonych w specjalnie polerowane matryce i wybijane co najmniej dwukrotnie.

Monety

są następnie starannie pakowane, aby wyeksponować i zachować ich wyjątkowe wykończenie. "

Monety

bulionowe i monety lustrzane mogą stanowić zrównoważone i zróżnicowane uzupełnienie portfela metali szlachetnych

.

Dlaczego powinieneś posiadać monety bulionowe?

Posiadanie monet bulionowych oferuje kilka korzyści:

 • Są łatwo rozpoznawalne.
 • Łatwo nimi handlować.
 • Zazwyczaj sprzedają się z wyższą premią niż sztabki wykonane z tego samego metalu szlachetnego.
 • Mogą służyć jako zabezpieczenie przed inflacją.
 • Posiadają wartość wewnętrzną opartą na zawartości metalu.
 • Mogą pomóc w dywersyfikacji Twojego portfela.

Choć prawie zawsze jest dobry czas na zakup metali szlachetnych, niektóre momenty są lepsze na zakup monet. Kiedy będziesz gotowy do zakupu, zwróć uwagę na:

 • W momentach napięć rynkowych: Monety bulionowe są aktywami o wysokiej płynności i mogą stanowić praktyczny środek ochrony bogactwa w okresach wstrząsów gospodarczych.
 • Kiedy banki centralne kupują złoto: Złoto od dawna stanowi aktywo rezerwowe dla największych banków świata. Kiedy banki kupują więcej złota, mogą próbować zwiększyć swoją dywersyfikację od aktywów opartych na papierze, takich jak dolar amerykański, i Ty również możesz chcieć zrobić to samo. Złoto jest historycznie negatywnie skorelowane z dolarem amerykańskim.
 • Kiedy dolar amerykański wykazuje oznaki słabości: Podobnie, "gdy dolar jest słaby, złoto jest tańsze do kupienia w innych walutach" - pisze Philip N. Diehl, prezes U.S. Money Reserve. Słabnący dolar może sygnalizować wzrost cen złota, a więc i złotych monet.

Jakie są najpopularniejsze srebrne monety bulionowe?

Identyfikacja najpopularniejszych srebrnych monet bulionowych jest trudna. Wiele srebrnych monet bulionowych jest rozpoznawanych na całym świecie, więc nie musisz wybierać tylko jednej! Niemniej jednak, nie da się ukryć, że są to jedne z najpopularniejszych srebrnych monet bulionowych:

 • Srebrny Amerykański Orzeł
 • Srebrny Kanadyjski Liść Klonowy
 • Srebrny meksykański Libertad
 • Srebrne Dolary Morgan i Peace

Jakie są najpopularniejsze złote monety bulionowe?

Jedna moneta wysuwa się na czoło, gdy wymieniasz najpopularniejsze złote monety bulionowe: Złoty Amerykański Orzeł, zaprojektowany przez amerykańskiego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa. Jest to jedna z najbardziej znanych i lubianych monet na świecie.

Ale Złoty Amerykański Orzeł nie lata samotnie w stadzie popularnych złotych monet bulionowych. Do innych należą:

 • Złoto American Buffalo
 • Złoty Kanadyjski Liść Klonowy
 • Złoty południowoafrykański Krugerrand
 • Złota Austriacka Filharmonia

Gotowy na zakupy monet bulionowych? Kupuj emitowane przez rząd i gwarantowane przez rząd monety bulionowe online lub przez telefon z U.S. Money Reserve.

Amerykańskie monetybulliongold coinsssilver coinsShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postySrebrny Orzeł 2021 Typu 2 wylądował w U.S. Money Reserve2021-09-01Dowiedz się,
jak srebrne monety lustrzane są produkowane w mennicy w San Francisco2021-08-27Czy
widziałeś nowy wzór Złotego Amerykańskiego Orła 2021?
2021-08-20Czym jest Ustawa o Monetach Wolności?
2021-07-23Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z Amerykańską Władzą Złota®2021-06-16Czym
są monety certyfikowane i dlaczego mają znaczenie?
2021-05-19