loader
Blog

Kiedy i jak inwestować w złoto

Niestety wszyscy żyjemy w bardzo niepewnych czasach. W szczególności tak zwane "rynki" również wykazują oznaki nerwowości: na przykład cena złota jednego dnia gwałtownie wzrasta, by następnego znowu spaść. Jednocześnie prawie wszystkie duże firmy handlujące złotem zostały zamknięte, co oznacza, że jeśli chcesz kupić złoto w tej chwili, nie dostaniesz nic, nawet z wysokimi premiami. To samo dotyczy sytuacji, gdy chcesz sprzedać.

Ale czy powinieneś kupić złoto teraz, w czasie kryzysu? Czy raczej powinieneś skorzystać z wysokich cen, by zredukować swoje zasoby złota i zarobić gotówkę?

1. Ogólne

Złoto jest ostatnią deską ratunku dla oszczędności od 3.000 lat. We współczesnym świecie złoto jest uważane za "pożyczkodawcę ostatniej szansy", ponieważ posiadając złoto, nie jesteś od nikogo zależny: od żadnego banku, żadnej firmy ubezpieczeniowej, żadnego partnera, który zagwarantowałby, że za kawałek papieru, który trzymasz w rękach, dostaniesz później coś prawdziwego. Specjaliści twierdzą, że złoto jest jedną z niewielu inwestycji, które nie mają "ryzyka kontrahenta". To właśnie czyni złoto tak atrakcyjnym w czasach, gdy z ważnych powodów należy być sceptycznym wobec poszczególnych banków, ale także wobec systemu finansowego jako całości.Obecnie istnieją dziesiątki argumentów przemawiających za posiadaniem złota, a spora część, szczególnie doświadczonych uczestników rynku zakłada, że cena złota, a także srebra w dłuższej perspektywie znacząco wzrośnie.

2. Cechy szczególne

Wielu uważa, że w takim kryzysie, kiedy ludzie ustawiają się w kolejkach przed oddziałami dealerów złota (aż do ich zamknięcia), cena złota powinna iść do przodu tylko w jednym kierunku: w górę. Ale to nie jest prawda w ogólnym sensie. Bo fizyczny popyt na złoto to jedno. Światowa cena złota, ustalana co kilka sekund na giełdach, to drugie: Na giełdach towarowych prawie nie handluje się fizycznymi towarami, lecz tak zwanymi "futures", czyli wirtualnymi derywatami, finansowymi zakładami na złoto. I tu właśnie wchodzą w grę dwa czynniki, które od czasu do czasu sprawiają, że cena złota "niespodziewanie" załamuje się w samym środku najcięższych kryzysów:

złoto

  • Banki centralne interweniują (nieoficjalnie) na rynkach, aby utrzymać cenę złota, która jest typowym "wskaźnikiem paniki", w spokoju i osłabić ją. Interwencje te mają miejsce zazwyczaj w godzinach handlu w Nowym Jorku i w ciągu kilku minut spychają cenę w dół, czasem o kilka punktów procentowych.
  • W przypadku poważnych kryzysów, główni inwestorzy w pewnym momencie również odczuwają brak płynności i zaczynają wyprzedawać wszystko, co im pozostało. Są to dni, w których na przykład jednego i tego samego dnia następuje krach na giełdzie i złoto spada jak kamień.

Takie fazy, które sprawiają, że inwestorzy w złoto czują się bardzo niepewnie, zwykle nie trwają zbyt długo. Kto doświadcza czegoś takiego po raz pierwszy, będzie bardzo przestraszony. Poniżej widać, co działo się podczas kryzysu finansowego w 2008 roku: Najpierw cena złota doznała szoku płynności rynkowej, po czym zaczęła się mocno odradzać:

3. Wsparcie decyzyjne

Czy chcesz kupić złoto, czy nie? Jeśli jesteś zwykłym inwestorem i oszczędzającym, dzienna cena złota nie jest istotna dla odpowiedzi na to pytanie. Zamiast tego powinieneś zsumować wszystkie swoje oszczędności i inwestycje i zobaczyć, ile fizycznego złota już masz w swoim portfelu oszczędnościowym. invest In Gold służy jako czynnik stabilizujący Twoje oszczędności, jako "ubezpieczenie", gdy wszystkie inne inwestycje finansowe obarczone ryzykiem kontrahenta zaczynają się chwiać. Dlatego powszechnie mówi się, że udział fizycznego złota w Twoich oszczędnościach powinien wynosić około 15% do 25%. - Powinieneś określić tę kwotę głównie w zależności od tego, jak bardzo jesteś optymistycznie lub pesymistycznie nastawiony do naszego systemu finansowego i bankowego.

15% do 25% - ta stara dobra zasada kciuka pomoże Ci zdecydować, czy powinieneś kupić złoto teraz, czy zredukować swoje zasoby złota. Przy okazji, niestety, większość oszczędzających na świecie nie ułożyła swoich oszczędności w taki sposób, aby kryzys finansowy nie uderzył w nie zbyt mocno!

4. Rozliczenie

Więc jeśli ustaliłeś kwotę x, którą chcesz posiadać w Invest In Gold, czy powinieneś kupić dzisiaj, ponieważ cena Invest In Gold będzie wyższa jutro? Cóż, tak naprawdę nikt z nas nie może zajrzeć w przyszłość i nikt nie wie, gdzie cena złota będzie się znajdować w najbliższych tygodniach - nawet jeśli niektórzy analitycy i rynkowi krzykacze są szczęśliwi mogąc dać Ci wrażenie doskonałej mądrości. Dlatego właśnie zalecana jest klasyczna "reguła trzech trzecich": Weź kwotę, którą chcesz zainwestować i podziel ją przez 3. Pierwszą trzecią część zainwestuj dziś, drugą za kilka tygodni, a trzecią ponownie nieco później.

To da Ci średnią cenę za Twoje złoto w czasie wszystkich wahań cenowych. Ważne jest, byś pozostał konsekwentny i uparcie podążał za swoim planem. Pozostań jak najmniej emocjonalny i nie daj się kierować codziennymi nagłówkami gazet. Przy okazji, "reguła trzech trzecich" ma również analogiczne zastosowanie w odwrotnym przypadku, jeśli chcesz zmniejszyć udział inwestycji w złoto w swoich oszczędnościach.

Zobaczysz: Ludzie, którzy posiadają fizyczne złoto, reagują znacznie mniej panicznie niż ci, którzy zainwestowali swoje oszczędności wyłącznie w produkty zależne od banków. Złoto pomaga Ci lepiej spać i zwiększa Twoją osobistą suwerenność. Działaj podobnie pewnie i planowo, budując lub redukując swoje zasoby złota! Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w tym względzie.