loader
Blog

Jak powstaje złoto?

W średniowieczu alchemicy dążyli do osiągnięcia niemożliwego, próbując przekształcić zwykły ołów w cenne złoto. Historia ukazuje tych alchemików jako szalonych i pozbawionych złudzeń, ale byli oni tylko o kilka wieków za wcześnie. Dziś możemy produkować złoto przy użyciu nowoczesnej technologii.

Aby zrozumieć, jak złoto stało się tak ważne w naszym społeczeństwie, musimy przyjrzeć się, skąd pochodzi. Weź więc do ręki teleskop, bo nasza historia zaczyna się w bezkresnej przestrzeni kosmicznej.

Spis treści

 • Pozaziemski pierwiastek
 • Gdzie na Ziemi znajduje się złoto?
 • Ile złota jest na Ziemi?
 • Dlaczego kochamy złoto?
 • Jak używać złota we współczesnym świecie?
  • Bogactwo i finanse
  • Technologia
  • Stomatologia
  • Medycyna
  • Lotnictwo i kosmonautyka
  • Moda
 • Podsumowanie

Pierwiastek pozaziemski

W przeciwieństwie do innych metali, które powstają w skorupie ziemskiej, złoto pochodzi z kosmosu. Gwiazdy zbudowane są głównie z helu i wodoru, które dostarczają światła. Wewnątrz jądra gwiazdy zachodzi fuzja jądrowa, która wytwarza energię. Gdy życie gwiazdy dobiega końca, następuje potężna eksplozja gwiezdna, zwana supernową.

Ciśnienie panujące w zapadającej się gwieździe jest tak duże, że zmusza protony i elektrony do utworzenia neutronu. Ponieważ neutrony nie mają żadnego odpychającego ładunku elektrycznego, są łatwo połykane przez cięższe pierwiastki, takie jak żelazo. W miarę jak żelazo gromadzi więcej neutronów, powstają cięższe pierwiastki.

Ale jak to całe kosmiczne złoto znalazło się w naszym domu? Planety powstają z pęku gazu i pyłu wyrzuconego w przestrzeń kosmiczną przez supernową. Cząsteczki złota były prawdopodobnie wmieszane w kosmiczny obłok, z którego powstała Ziemia.

Po kilku miliardach lat i obecnie wydobywamy ten metal szlachetny, aby produkować biżuterię, chipy komputerowe, sztuczne zęby i wiele innych.

Gdzie złoto występuje na Ziemi?

Całe złoto powstałe w gwiazdach opadło do jądra Ziemi. W końcu w Ziemię uderzyły asteroidy, powodując wypłynięcie złota na powierzchnię do płaszcza i skorupy ziemskiej. Gdyby tak się nie stało, nie byłoby złota łatwo dostępnego dla ludzi.

Dziś złoto można znaleźć w rudach skalnych i na prawie wszystkich kontynentach. Ponieważ złoto ma dużą gęstość, większość z niego opadła na dno oceanu. Badania podejrzewają, że w morzu znajduje się około 20 milionów funtów złota.

Trzęsienia ziemi również pomagają w tworzeniu się złóż złota. Gdy uskoki ulegają przesunięciu, bogata w minerały woda ulega dekompresji. Gdy woda wyparuje, na skalistych powierzchniach można znaleźć paski złota i kwarcu. Podobna aktywność ma miejsce w wulkanach.

W RPA i Indiach znajdują się dwa największe znane złoża złota. Johannesburg leży na szczycie złoża złota. Indyjski region Kolar jest bogaty w metale szlachetne, a Hindusi konsumują najwięcej wyrobów ze złota spośród wszystkich innych krajów.

Ile złota znajduje się na Ziemi?

Światowa Rada Złota podaje, że w historii wydobyto około 190 040 ton metrycznych złota. Całe to złoto jest warte około 7,5 biliona dolarów, a około 85% z niego jest wciąż w obiegu. Ponieważ złoto jest tak gęste, 190 040 ton wypełniłoby tylko około 4 basenów olimpijskich.

W zewnętrznej warstwie skorupy ziemskiej wciąż znajduje się około 1 miliona ton złota. Nie wiadomo, ile znajduje się w płaszczu i jądrze, ale przypuszcza się, że jest to znacznie więcej niż w skorupie.

Dlaczego kochamy złoto?


Na przestrzeni dziejów złoto wywierało silny wpływ na nasze społeczeństwo. Jego długotrwałe piękno i zdolność do adaptacji sprawiają, że jest jednym z najbardziej poszukiwanych pierwiastków na naszej planecie. Aztekowie uważali złoto za ekskrementy bogów. Dlaczego jednak, przy współczesnej technologii i zasobach, wciąż szalejemy za tym drogim produktem?

Po pierwsze, złoto jest rzadkością. Inne metale, takie jak srebro i miedź, nie są tak rzadkie. Dlatego złoto jest o wiele cenniejsze. Ponadto złoto ma wyjątkowe właściwości, których nie mają inne metale. Nie matowieje i jest wyjątkowo plastyczne. Z jednej uncji złota można uformować arkusz o powierzchni 100 stóp kwadratowych.

Spójrzmy prawdzie w oczy, złoto przyciąga wzrok, a my uwielbiamy się nim afiszować. Dlatego właśnie większość biżuterii zawiera sporą ilość złota. Królowie i królowe na całym świecie używali tego metalu szlachetnego, aby pokazać swoją boską wyższość.

Do początku lat 60. XX wieku większość zachodnich gospodarek stosowała standard złota - stałą ilość złota, która stanowiła podstawę wartości waluty danego kraju. Stany Zjednoczone nadal posiadają około 147,3 miliona uncji złota zgromadzonych w Fort Knox.

Złoto nie tylko służy do eksponowania bogactwa lub jako element mody, ale ma też wiele fantastycznych zastosowań praktycznych. Prawdopodobnie najważniejszą jego zaletą jest to, że jest przewodnikiem elektryczności. Jego właściwości antykorozyjne sprawiają, że jest doskonałym surowcem do zasilania naszych komputerów i urządzeń przenośnych.

W jaki sposób wykorzystujemy złoto we współczesnym świecie?

Jak wspomniano powyżej, złoto jest pierwiastkiem łatwo przetwarzalnym. Oto kilka sposobów, w jaki wykorzystujemy złoto we współczesnym społeczeństwie.

Bogactwo i finanse

Ze względu na swoją rzadkość, ludzie uważają złoto za cenny składnik majątku. Jest przenośne, łatwe do odróżnienia i proste do podzielenia - wiele nowych walut papierowych miało kiedyś oparcie w złocie. W Stanach Zjednoczonych ludzie mogli wymieniać papierowe pieniądze na złoto o tej samej wartości.

Większość krajów rozwiniętych stosowała kiedyś standard złota. Ponieważ jednak zarządzanie nim stało się zbyt trudne, nikt go już nie stosuje. Złote monety i sztabki nie są już powszechnie używane w transakcjach osobistych. Jednak wiele osób kupuje je i przechowuje jako inwestycje finansowe. Średnia cena uncji złota wynosi około 1 600 USD i utrzymywała się na tym samym poziomie przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Technologia

Najbardziej praktycznym zastosowaniem złota jest produkcja urządzeń elektronicznych. Korozja zakłóca działanie małych prądów w półprzewodnikowych układach elektronicznych, a ponieważ złoto nie matowieje, jest idealnym rozwiązaniem. Urządzenia elektroniczne zawierające złoto są wysoce niezawodne, dlatego też jest ono powszechnie stosowane w przewodach, przełącznikach, złączach i połączeniach lutowanych.

Obecnie prawie wszystkie urządzenia elektroniczne zawierają złoto. Można je znaleźć w telefonach komórkowych, systemach globalnego pozycjonowania (GPS), komputerach, kalkulatorach i wielu innych urządzeniach przenośnych. Większość firm używa złota także do produkcji telewizorów i urządzeń kuchennych.

Każde urządzenie elektroniczne zawiera złoto o wartości około 0,50 dolara. Ponieważ niewiele osób poddaje elektronikę recyklingowi, wiele złota ginie. W rezultacie każdego roku tysiące dolarów złota nie trafiają do recyklingu.

Stomatologia

Czy jest lepszy sposób na dodanie swojemu uśmiechowi odrobiny odwagi niż odrobina złota? Wielu stomatologów stosuje złoto w swojej praktyce ze względu na jego wyjątkowe właściwości i atrakcyjność wizualną. Ortodonci stosują ten metal szlachetny do wypełnień, mostów, koron i aparatów dentystycznych.

Złoto było szerzej stosowane w stomatologii do lat 70. ubiegłego wieku. Kiedy ceny gwałtownie wzrosły, wykorzystanie złota zmalało. Jednak od pewnego czasu złoto zaczęto ponownie wykorzystywać w klinikach stomatologicznych, głównie dlatego, że jest bezpieczniejsze i bardziej wydajne niż inne metale.

Medycyna

Złoto trafiło także na stół operacyjny, głównie w celu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i niektórych nowotworów. Niektórzy lekarze umieszczają nawet niewielkie ilości złota na powiekach pacjentów cierpiących na lagoftalmozę, czyli stan, w którym nie można całkowicie zamknąć oczu. Gęste złoto obciąża powieki, pomagając pacjentom w całkowitym zamknięciu oczu.

Złoto może również pomóc w wykrywaniu HIV i AIDS. Cząsteczki złota mogą wykrywać słabo skoncentrowane cząsteczki docelowe, co pomaga w diagnozowaniu. Naukowcy i lekarze eksperymentują z lekami zawierającymi złoto, aby pomóc w walce z chorobą. Choć choroba ta jest wciąż nieuleczalna, badania są obiecujące.

Aerospace

Złoto przybyło z kosmosu i tam też znajduje swoją drogę powrotną. Wysłanie czegoś w kosmos jest kosztowne (zapytaj Elona Muska). Dlaczego więc nie zbudować go z solidnego materiału, jakim jest złoto? Nie jest niespodzianką, że NASA wykorzystuje złoto we wszystkich swoich pojazdach kosmicznych.

Wiele satelitów jest pokrytych złotem, aby pomóc w regulacji temperatury. Bez niego ciemne obszary pochłaniałyby zbyt dużo ciepła, powodując poważne awarie. Ponieważ złoto ma niską wytrzymałość na ścinanie, działa jak fantastyczny smar w próżni kosmicznej.

Można śmiało powiedzieć, że bez złota prawdopodobnie nie udałoby się nam dotrzeć do ogromnych cudów kosmosu.

Moda


Gdziekolwiek jest królewskość, znajdziesz złoto. Królowie i królowe od wieków noszą złoto w swojej biżuterii, co sprawia, że jest ono powszechnie uznawanym symbolem statusu. Choć nie jest to najtrwalszy metal, jego rzadkość i elitarny status sprawiają, że jest to idealny materiał, by wywołać uśmiech na twarzach.

W naszym społeczeństwie złoto powszechnie kojarzy się z "najwyższą jakością" lub "najlepszością". Kiedy wygrywasz wyścig, zazwyczaj otrzymujesz złoty medal. Najdroższe paczki są zwykle nazywane "złotym pakietem". Złote jest też trofeum na rozdaniu Oskarów, a także Złote Globy.

Również wiele budowli sakralnych zawiera znaczną ilość złota. Można więc śmiało powiedzieć, że złoto jest synonimem sukcesu.

Wnioski

Jakie są Twoje przemyślenia na temat złota? Czy uważasz, że zasługuje ono na swoją wysoką reputację? Czy kiedykolwiek byś je kupił? Tak czy inaczej, nie da się zaprzeczyć, że złoto wstrząsnęło naszym społeczeństwem na dobre i na złe. Na szczęście ludzie mogą zdobywać złoto w bardziej cywilizowany sposób.

Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz złoto i chętnie weźmiesz je w swoje ręce. Może to być znacząca inwestycja lub po prostu fajna rzecz do noszenia w mieście. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak budować bogactwo za pomocą złota, sprawdź niektóre z naszych artykułów o inwestowaniu w złoto.