loader
Blog

Złoto kontra Bitcoin: Gdzie powinienem zainwestować swoje pieniądze?

Jeśli istnieją dwie metody inwestycyjne znajdujące się na przeciwległych krańcach spektrum, to muszą to być złoto i bitcoin.

Złoto, metal szlachetny znany od czasów starożytnych jako pieniądz boży, uzyskuje się w wyniku wydobycia ziemi, a następnie przekucia jej w płomieniach, aby stała się cennym towarem, który pokochaliśmy. Bitcoin i inne waluty cyfrowe, takie jak Litecoin i Ethereum, nie są walutami fizycznymi, lecz cyfrowymi, tworzonymi przez komputery za pomocą skomplikowanych równań i istniejącymi w bitach i bajtach.

Te dwie waluty mają jednak wiele cech wspólnych. Zarówno złoto, jak i Bitcoin mają wbudowaną rzadkość, ponieważ ich podaż jest ograniczona. Ponadto inwestorzy mogą wydobywać obie waluty - złoto fizycznie w kopalniach złota, a Bitcoina cyfrowo, korzystając z usług firm wydobywających Bitcoina lub własnego komputera domowego.

Ale w tej chwili, w którą walutę inwestować? Przyjrzyjmy się zależności między złotem a Bitcoinem i sprawdźmy, w jaki sposób te dwie waluty służą różnym celom w portfelu inwestycyjnym.

Spis treści

 • Dlaczego powinieneś inwestować w złoto?
  • Zalety inwestowania w złoto
  • Wady inwestowania w złoto
 • Dlaczego powinieneś inwestować w Bitcoin?
  • Zalety inwestowania w Bitcoin
  • Wady inwestowania w Bitcoin
 • Złoto a Bitcoin - gdzie się mieszczą w dzisiejszym portfelu inwestycyjnym?
 • Przemyślenia końcowe

Dlaczego powinieneś inwestować w złoto?

Złoto jest jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, jakie można poczynić poza trzymaniem gotówki i obligacji na koncie bankowym. Ten metal szlachetny stał się cenną walutą już w czasach starożytnych, ponieważ nie niszczał ani nie rdzewiał.

To, co czyni złoto wyjątkowym narzędziem inwestycyjnym, to jego wysoka płynność i rzadkość występowania. Od sztabek złota i monet po biżuterię - złoto jest akceptowane niemal wszędzie i zapewnia konkurencyjne zyski w długim okresie w porównaniu z innymi aktywami finansowymi.

Długotrwałość złota jest związana z jego naturalnie pozytywną historią wyników, jak również z jego ochroną przed spadkami. W przeciwieństwie do walut fiducjarnych, które mają tendencję do inflacji w czasie, wartość złota pozostaje względnie stabilna na przestrzeni lat.

Inwestując w złoto, trzeba jednak liczyć się z pewną zmiennością. Prawie 30% zarządzających funduszami ankietowanych w sierpniu 2020 roku w Bank of America Global Fund Manager Survey uważa, że złoto jest przewartościowane, co może spowodować spadek jego wartości w przypadku recesji w 2021 roku. Aby podkreślić ten punkt, SPDR Gold Shares, znany złoty ETF, odnotowuje stały spadek wartości spot złota od sierpnia 2020 r.

Złoto powinno być traktowane raczej jako bezpieczne, długoterminowe uzupełnienie portfela niż główny instrument inwestycyjny.

Zalety inwestowania w złoto

 • Wygodny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego
 • Pozwala na inwestowanie w niewielkie kwoty, więc jest dość przystępne cenowo
 • Łatwe do upłynnienia, ponieważ wszyscy zgadzają się co do jego wartości
 • Umożliwia długoterminowy wzrost wartości aktywów
 • Oferuje znaczące korzyści podatkowe jako produkt nieudziałowy.
 • Stanowi doskonałe zabezpieczenie przed inflacją.

Wady inwestowania w złoto

 • Banki zazwyczaj nie odkupują raz sprzedanych złotych monet lub sztabek.
 • Złote fundusze ETF są nieco droższe niż fizyczne złoto ze względu na opłaty za zarządzanie, pośrednictwo i inne opłaty, które podnoszą cenę jednostki funduszu ETF.
 • Złoto nie jest aktywem generującym dochód, w przeciwieństwie do nieruchomości czy funduszy inwestycyjnych
 • Cena złota zależy od sytuacji na rynkach międzynarodowych.
 • Możesz otrzymać mniejszą kwotę za swoje złoto, gdy je sprzedajesz.

Dlaczego powinieneś inwestować w Bitcoin?

Bitcoin jest walutą cyfrową. Funkcjonuje w oparciu o technologię blockchain i jest elektronicznym systemem płatności, który istnieje poza kontrolą banków centralnych.

Bitcoin został wynaleziony w 2009 roku przez anonimową osobę lub grupę osób znaną jako Satoshi Nakamoto. Życzeniem Satoshi Nakamoto było stworzenie zaufanego systemu płatności peer-to-peer, który eliminowałby pośredników stron trzecich niezbędnych do przeprowadzania transferów pieniężnych.

Od tego czasu Bitcoin zyskał na popularności, a coraz więcej inwestorów zaczęło stosować tę walutę. W grudniu 2017 r. jego wartość wzrosła do prawie 20 000 USD za monetę, ale rok później drastycznie spadła do zaledwie 4 000 USD za monetę. W 2020 r. jej wartość wyniesie około 15 000 USD za monetę.

Te nieprzewidywalne wahania wartości tej waluty cyfrowej sprawiają, że przechowywanie wartości za pomocą Bitcoina jest szczególnie trudne. Nie wiadomo jeszcze, czy świat kryptowalut zgodzi się co do stabilności systemu blockchain. Do tej pory nie wszyscy mogą się zgodzić, że Bitcoin jest walutą o przyzwoitej płynności, która może być regularnie używana jako środek płatniczy.

Zalety inwestowania w Bitcoin

 • Zapewnia doskonałą anonimowość i prywatność
 • Generalnie wiąże się z niższymi opłatami transakcyjnymi
 • Coraz częściej zyskuje szeroką akceptację jako metoda płatności
 • Transakcje międzynarodowe są znacznie łatwiejsze
 • Całkowicie niezależny od rządu i czynników politycznych
 • Ma wbudowaną rzadkość, która z czasem zwiększa jego wartość.

Wady inwestowania w Bitcoin

 • Przyciąga czarnorynkowych inwestorów i transakcje, które mogą zniszczyć jego długoterminową wartość
 • Nadal jest bardzo zmienny, co może spowodować szybką utratę pieniędzy
 • Technologia nie obsługuje obciążeń zwrotnych i refundacji
 • Podatny na cyfrowe oszustwa i wyłudzenia.

Złoto vs. Bitcoin - gdzie się mieszczą w dzisiejszym portfelu inwestycyjnym?

Bitcoin i inne waluty cyfrowe, w przeciwieństwie do złota i metali szlachetnych, są stosunkowo nowymi instrumentami inwestycyjnymi. W ostatniej dekadzie Bitcoin stał się walutą, w którą można inwestować. Jest on również postrzegany jako uzupełnienie lub ewentualne zastąpienie gotówki.

Jednak nigdy nie był stabilny i cechuje go wrodzona zmienność. W ostatnich latach pojawiło się kilka tak zwanych "stabilnych" kryptowalut lub "stabilnych monet", takich jak Tether.

Monety te są powiązane z dolarem amerykańskim i przyciągnęły uwagę inwestorów, którzy chcą zainwestować w coś mniej zmiennego niż Bitcoin. Co ciekawe, jest to sprzeczne z pierwotnym założeniem Bitcoina, który miał być niezależną walutą.

Złoto natomiast od wieków było standardem, według którego mierzono stabilność walut gotówkowych. Standard złota to system monetarny, który wiąże wartość waluty krajowej lub pieniądza papierowego ze złotem. Ta cecha stałej ceny określa wartość waluty.

Weźmy na przykład wartość dolara. Jeśli Stany Zjednoczone ustalą cenę złota na 500 dolarów za uncję, wartość dolara wyniesie 1/500 uncji złota. Jednak obecnie nie ma krajów stosujących standard złota - Stany Zjednoczone częściowo zrezygnowały z niego w 1933 roku. Do 1973 roku zastąpiły go fiat money, czyli pieniądzem fikcyjnym, którym określa się walutę emitowaną na polecenie rządu lub niezbywalny środek płatniczy.

Dlatego też w najbliższej przyszłości Bitcoin i złoto mają swoje miejsce w nowoczesnych portfelach inwestycyjnych, ponieważ każde z nich służy do innego ich zasilania. Co więcej, wielu inwestorów przyjęło już oba te instrumenty i nie wydaje się, by miały one zniknąć w najbliższym czasie.

Trudno zaprzeczyć, że obie waluty mają wartość bazową, którą inwestorzy akceptują. Złoto jest składnikiem dóbr luksusowych, takich jak biżuteria, oraz specjalistycznych branż, takich jak elektronika, kosmetyka i stomatologia. Podobnie Bitcoin, bazujący na innowacyjnej technologii blockchain, oferuje milionom ludzi na całym świecie możliwość dokonywania transakcji bez konieczności posiadania tradycyjnej infrastruktury bankowej i kredytów. Dzięki Bitcoinowi te niezasłużone osoby mogą anonimowo przesyłać pieniądze na całym świecie za minimalną opłatą i bez ograniczeń narzucanych przez banki centralne i rządy.

Innym interesującym czynnikiem jest to, że zarówno złoto, jak i Bitcoin są rzadkie. Zmniejszenie wydobycia Bitcoina o połowę i obniżenie nagrody za wydobycie gwarantuje, że do roku 2140 w obiegu znajdzie się wszystkie 21 milionów monet. Podobnie, choć nie wiemy, ile złota znajduje się na Ziemi, jest ono coraz trudniejsze do znalezienia, a inwestorzy zaczęli upatrywać jego źródeł w asteroidach i innych obiektach kosmicznych. Jeśli rozważasz zakup złota w porównaniu z bitcoinem, powinieneś wziąć pod uwagę następujące czynniki, aby zrozumieć zalety każdej z walut i rolę, jaką może ona odegrać w Twojej inwestycji.

Powinieneś zadać sobie pytanie:

 • Jak łatwo jest Ci upłynnić złoto?
 • Czy konkurencja kryptowalut ze strony pojawiających się stabilnych altcoinów zaszkodzi wartości Bitcoina?
 • Co sprawia, że każda z walut jest dla Ciebie atrakcyjna?
 • Jak bardzo stabilne lub zmienne są Twoje inwestycje?
 • Czy anonimowość inwestycji w złoto i Bitcoina ma dla Ciebie znaczenie?

Ostateczne przemyślenia

To, czy lepszą inwestycją jest złoto, czy bitcoin, zależy głównie od Twoich długoterminowych celów.

Jeśli nie jesteś przeciwnikiem bardziej ryzykownych strategii inwestycyjnych, Bitcoin jest bardziej odpowiednią inwestycją dla potencjalnych zysków krótkoterminowych. Należy jednak pamiętać, że istnieje możliwość utraty dużej ilości pieniędzy - Bitcoin nigdy nie był stabilną walutą, a jego wartość zmieniała się znacząco w ciągu kilku dni.

Złoto natomiast jest sprawdzoną, stabilną inwestycją, która w długim okresie przynosi zwrot w postaci dywidendy. Złoto, podobnie jak ziemia, jest zasobem ograniczonym, co nadaje mu trwałą wartość. Jest to inwestycja, która gwarantuje zwrot, jeśli jest się cierpliwym inwestorem.

Co sądzisz o inwestowaniu w złoto lub bitcoin? Który rodzaj inwestycji bardziej pasuje do Twojej osobowości i celów? Czy jesteś tradycjonalistą, który woli trzymać się tego, co znane, czy poszukiwaczem przygód, który chętnie odkrywa nowe inwestycje?

Chętnie się z Tobą skontaktujemy, więc zostaw komentarz poniżej. A jeśli chciałbyś uzyskać rzetelną poradę na temat inwestowania w złoto, jesteśmy tu po to, by Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś ze swoimi pytaniami, a nasz przyjazny zespół niezwłocznie się do Ciebie odezwie.