loader
Inwestowanie

Dlaczego warto inwestować w złoto, srebro lub platynę?


 

Wiele osób decyduje się na inwestowanie w złoto, srebro i platynę, wybierając takie inwestycje z wielu powodów. Inwestowanie w te metale wymaga uwzględnienia wielu czynników.

Z pewnością jest coś wyjątkowego i namacalnego w posiadaniu sztabki lub monety, które zostały uformowane z metali szlachetnych. Ale decyzja inwestycyjna to coś więcej niż tylko zastanowienie się, jak złoto, srebro czy platyna wyglądają w dłoni.

Inwestowanie w kruszce może być użytecznym sposobem na dywersyfikację Twojego portfela inwestycyjnego, a złoto, w szczególności, jest często postrzegane jako bezpieczna przystań w czasach ekonomicznej niepewności.

Czy jest to realistyczna opcja inwestycyjna?
Kuszące może być myślenie, że złoto, srebro czy platyna są domeną najbogatszych, gdy wyobrażasz sobie filmowe sceny sztab złota piętrzących się wysoko w magazynach czy skarbcach. Na szczęście, rzeczywistość różni się od tych wyobrażonych scen.

Rynki złota i metali nie były prawdopodobnie nigdy bardziej dostępne niż obecnie. Niektóre mniejsze złote monety produkowane przez Mennicę Królewską, jak również nasze sztabki RMR, na przykład, zapewniają stosunkowo niedrogi sposób wejścia na rynek. Signature Gold pozwala każdemu kupić złoto już od 20 funtów i przechowywać je w The Vault - naszym znajdującym się na miejscu magazynie metali szlachetnych.

Czy jest gwarancja, że wartość złota wzrośnie z czasem?

Jak w przypadku każdej inwestycji, nie ma gwarancji, że ceny złota, srebra czy platyny będą rosły w czasie. Chociaż historyczne wykresy cenowe mogą dostarczyć pewnego wglądu w to, co działo się w przeszłości, przyszłość jest zawsze nieprzewidywalna.

Czy powinieneś zdecydować się na złoto, srebro czy platynę?

Rzadkość występowania złota oznacza, że jest ono droższe w zakupie niż srebro, co sprawia, że może się wydawać, iż kupując srebro otrzymujesz więcej za swoje pieniądze. Sytuacja jest jednak nieco bardziej złożona: na przykład zakup złota w Wielkiej Brytanii nie jest obecnie objęty podatkiem VAT, podczas gdy zakup srebra i platyny jest nim objęty.

Ceny złota poruszają się wolniej niż ceny srebra, przy czym te ostatnie są postrzegane jako bardziej zmienne, częściowo z powodu ich szerszego zastosowania w przemyśle. Najlepsza opcja dla Państwa sytuacji będzie prawdopodobnie zależeć od Państwa stosunku do ryzyka oraz od tego, czy poszukują Państwo inwestycji długoterminowej.

Gdzie będziesz przechowywać swoje złoto?

Jeśli zamierzasz przyjąć dostawę swojego złota, musisz zastanowić się, jak będzie ono przechowywane w bezpieczny i pewny sposób. Może to oznaczać użycie sejfu w Twoim własnym domu lub skorzystanie ze skrytek depozytowych oferowanych przez banki i inne instytucje finansowe.

Mennica Królewska, wraz z innymi dostawcami metali szlachetnych, jest w stanie zaoferować bezpieczne przechowywanie, co oznacza, że nie musisz fizycznie odbierać swojego zakupu. Nasz bezpieczny obiekt, znany jako The Vault, jest zbudowany i zabezpieczony zgodnie z najwyższymi standardami i jest strzeżony przez wyszkolonych pracowników ochrony, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Ile kosztuje przechowywanie metali szlachetnych?

To zależy od wybranego przez Ciebie rozwiązania w zakresie przechowywania. Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie swojej inwestycji w sejfie, czy to w domu, czy w banku, koszty te mogą się różnić. Jeśli chodzi o przechowywanie z Royal Mint Bullion, oferujemy przejrzystą strukturę cenową i wierzymy, że oferujemy opłacalne rozwiązanie.

Jaką formę kruszcu powinieneś kupić?

Z The Royal Mint, Twoje opcje zasadniczo obejmują monety, sztabki lub Złoto Sygnowane. Każda z tych form ma zarówno zalety, jak i wady, a wybór zależy w dużej mierze od wymagań i indywidualnych okoliczności kupującego. Z tego powodu decyzja pomiędzy monetami a sztabkami jest często zależna od środków, którymi dysponuje kupujący; monety są zwykle wymieniane jako bardziej odpowiednie dla tych, którzy dokonują skromnych wydatków, podczas gdy sztabki oferują prostszy sposób nabycia większych ilości.

Niektóre z innych względów, które są często cytowane to.

Odsprzedaż - Kiedy inwestujesz w złoto, jednym z pierwszych pytań zadawanych przez wielu jest: "jak je odsprzedać?", ponieważ jeśli zdecydujesz się odebrać swój zakup, w pewnym momencie możesz zechcieć go upłynnić. Jako że monety mają również pewną wartość numizmatyczną (mogą być pożądane na przykład przez kolekcjonerów monet), mogą być łatwiejsze do sprzedania niż sztabki, gdyż sztabki sprzedaje się zazwyczaj wyłącznie dla ich wartości wewnętrznej. Jeśli zdecydujesz się przechowywać swoje złoto u nas w Skarbcu, możesz je w każdej chwili odsprzedać nam za pośrednictwem strony internetowej. Podobnie, złoto sygnowane może być odsprzedane Mennicy Królewskiej, kiedy tylko zechcesz, ponieważ my również możemy je przechowywać w Twoim imieniu, co oznacza, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu inwestorów.

Podatek od zysków kapitałowych - Ważną kwestią dla niektórych inwestorów jest podatek od zysków kapitałowych (CGT). Ponieważ wszystkie monety z naszej aktualnej oferty posiadają status prawnego środka płatniczego, są one zwolnione z brytyjskiego podatku od zysków kapitałowych dla rezydentów Wielkiej Brytanii. Dotyczy to zarówno złotych, jak i srebrnych monet, ale to samo zwolnienie nie dotyczy sztabek złota lub Signature Gold.

Premia zakupu - Jeśli chodzi o koszt, zazwyczaj jest tak, że wraz ze wzrostem ilości złota, premia zakupu maleje. Sztabki mają niższą premię, w miarę jak wzrasta ich ilość od 1 g, choć premia za monety ma tendencję do bycia wyższą. Jednakże, ze względu na niższe koszty magazynowania i produkcji, naszym najtańszym produktem premium jest obecnie Signature Gold.

Status VAT - Szeroka gama produktów bulionowych jest zwolniona z podatku VAT i jest klasyfikowana jako wolna od tego podatku dla osób prywatnych nie będących płatnikami VAT. Produkty te obejmują nasze złote monety: Suweren, złotą Britannię, złote Królowe, złote Księżycowe Monety oraz złote sztabki złota bite i odlewane przez Royal Mint Refinery. W przeciwieństwie do tego, srebrne monety i sztabki są sprzedawane z podatkiem VAT według standardowej stawki. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w naszym artykule, który wyjaśnia szczegóły podatku od kruszcu.