loader
Blog

Najdroższe metale szlachetne na świecie

Istnieje wiele metali szlachetnych, a każdy z nich ma inną wartość historyczną i finansową. Od nieodłącznej wartości złota do gęstego i uderzającego irydu. Mamy zamiar przyjrzeć się pięciu najdroższych metali szlachetnych i co sprawia, że są one tak cenne.

1. Rod

Rod jest najdroższym metalem na świecie, a przy tym jest niezwykle rzadki. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę topnienia i niekorodujący charakter, jest on produkowany głównie w Rosji, Kanadzie i RPA.

Rod jest używany w produkcji biżuterii do uzyskania odpornej na zarysowania, odbijającej światło powierzchni. Powlekanie rodem jest najczęściej spotykane na białym złocie. Chociaż nie jest to monetarny metal szlachetny, nadal ma pewną wartość ze względu na jego rzadkość i wiele zastosowań.

2. Platyna

Platyna jest jednym z najszerzej stosowanych metali szlachetnych ze względu na swoją wszechstronność. Od biżuterii do stomatologii do aeronautyki, jest bardzo odporny i bardzo plastyczny. Republika Południowej Afryki i Kanada są jednymi z największych eksporterów tego drogiego metalu.

Waży on prawie dwa razy tyle co złoto karatowe, co czyni go najcięższym metalem szlachetnym w okolicy. Sama nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa platino, które tłumaczy się jako "małe srebro".

3. Złoto

Jesteśmy oczywiście trochę nieobiektywni, ale złoto jest naszym ulubionym z całej gromady. Jego wartość historyczna, emocjonalna i finansowa sprawia, że jest to jeden z najbardziej poszukiwanych metali szlachetnych na świecie. Oczywiście wiemy, na jak wiele sposobów można je wykorzystać i że jego wartość pieniężna pomaga mu zachować wartość w czasach politycznej lub ekonomicznej niestabilności.

Jest on również najłatwiejszy do rozpoznania pod względem estetycznym, z niepowtarzalnym żółtym połyskiem, który wielu pokochało. Biżuteria, monety, sztabki i wiele innych rzeczy mogą być tworzone ze złota ze względu na jego plastyczność i przewodnictwo.

Złoto można znaleźć na całym świecie, ale największymi jego producentami są kraje takie jak RPA, USA, Chiny, Rosja i Australia.

złoto kopalnia

4. Ruthenium

Ten szczególny metal szlachetny należy do kategorii metali platynowych. Jest on szeroko stosowany w elektronice, ponieważ jest to dobry materiał do gry. Twardy i silny, może być również stosowany do hartowania innych metali.

Związki rutenu są faktycznie klasyfikowane jako materiały toksyczne, ponieważ jest rakotwórczy, jednak większość ludzi nigdy nie będzie miała z nim kontaktu. Może być stosowany w jubilerstwie, ale nie w najczystszej postaci i sam w sobie jest rzadki, aby być w ogóle używany do tego celu.

5. Iryd

Ten niezwykły metal jest jednym z najgęstszych na świecie, ma bardzo wysoką temperaturę topnienia i silną odporność na korozję. RPA jest największym producentem tego metalu i może być stosowany w różnych produktach, od zegarków i kompasów do elektroniki i przemysłu motoryzacyjnego.

W rzeczywistości jest to produkt uboczny wydobycia niklu i jest przetwarzany z rudy platyny.