loader
Inwestowanie

Czy pieniądz fiat jest rzeczywiście lepszy od standardu złota?

Metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, były kiedyś standardem, który wspierał waluty poszczególnych krajów, ale teraz sprawy mają się inaczej. Pieniądze fiat stały się normą we współczesnym świecie. Chociaż banki centralne i większość ekonomistów wychwalają nasz system monetarny, ma on również pewne wady. Oto kilka wyjaśnień i uwag na temat działania waluty fiat.

Co to jest pieniądz fiat?

Pieniądze fiat mają wartość, ponieważ są wspierane przez rząd, a ludzie, którzy je posiadają, zgadzają się co do ich wartości. Ponieważ pieniądz fiat nie jest powiązany z cennymi towarami, takimi jak rzadkie metale czy ropa naftowa, rządy, a dokładniej banki centralne, mogą ograniczać podaż swoich walut, aby chronić ich wartość. Mogą również nadmuchiwać walutę, próbując stymulować wzrost gospodarczy. Najczęściej dzieje się tak w czasie recesji, aby zachęcić do wydawania pieniędzy. Luźna polityka monetarna, która polega na drukowaniu pieniędzy w celu zakupu obligacji, próbując w ten sposób obniżyć stopy procentowe, może pomóc uspokoić rynki po nieoczekiwanym kryzysie. Obecnie wszystkie kraje, w tym Stany Zjednoczone, posługują się walutą fiat. W Stanach Zjednoczonych jest tak od 1971 roku, kiedy to Nixon jednostronnie zamknął "złote okno".

dolary

Korzyści płynące z pieniądza fiat

W większości rozwiniętych gospodarek, pieniądz fiat jest stosunkowo stabilny, ponieważ inflacja, jeden z głównych czynników wpływających na jego wartość, ma tendencję do powolnego wzrostu. Wydrukowanie banknotu o nominale 10 dolarów kosztuje również znacznie mniej niż 10 dolarów. Nie jest już opłacalne wydobywanie, bicie i rozprowadzanie złotych lub srebrnych monet, ponieważ ich wartość wewnętrzna znacznie przekracza wartość nominalną. Wynika to przede wszystkim z erozji lub dewaluacji waluty od czasu utworzenia Rezerwy Federalnej w 1913 roku. Ponadto, inflacja postępuje powoli, więc większość osób nie zdaje sobie sprawy, że traci siłę nabywczą z powodu naszego obecnego systemu monetarnego opartego na fiat money.

Niedoskonałości pieniądza fiat

Jak wspomniano powyżej, pieniądz fiat ma pewne wady. Ponieważ większość walut fiducjarnych nie ma "więzów", niosą one ze sobą kilka zagrożeń. Jedną z pułapek jest drastyczna utrata wartości w wyniku hiperinflacji spowodowanej kryzysem gospodarczym lub niepokojami politycznymi. Słynny przykład miał miejsce w Weimarze, w Niemczech, w latach 1921-23. Po I Wojnie Światowej obywatele Niemiec spalali swoje pieniądze, aby ogrzać się, ponieważ było to tańsze niż kupno drewna na opał. Ostatnio, wenezuelski bolivar gwałtownie traci na wartości. Wenezuela doświadcza hiperinflacji i poważnych niedoborów gotówki w całym kraju, co powoduje niepokój i niepokoje społeczne wśród obywateli. Złoto, srebro i platyna są powszechnie uznawane za wartościowe, ich wydobycie i produkcja są kosztowne, a roczny wzrost ich podaży jest stosunkowo niewielki. To sprawia, że są to stabilne, bezpieczne inwestycje, na które jest duży popyt w czasie kryzysów gospodarczych i finansowych.

Kupno metali szlachetnych w formie monet i złota jest dobrym zabezpieczeniem przed niepewnym systemem monetarnym opartym na fiat i może być mądrą inwestycją.