loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Gałęzie, szczyty, liście - ojej! Rola natury na monetach północnoamerykańskich
Blog

Gałęzie, szczyty, liście - ojej! Rola natury na monetach północnoamerykańskich

Od portretów postaci historycznych po królewskie wizerunki zwierząt, wizerunki wyryte na monetach Ameryki Północnej ukazują historię tego kraju i jego naturalne piękno. Przenieś swoją wiedzę o monetach z dna lasu pod koronę i poznaj symbolikę naturalnych elementów na złotych i srebrnych monetach.

Historia symb

oliki monetUważa się,

że pierwsza moneta została wybita w 600 r. p.n.e. przez Lidyjczyków. Na awersie tej monety znajdował się wyjątkowy lew z "brodawkowatym nosem". Mimo że lew nie był stworzeniem rodzimym dla Królestwa Lidii, wielki kot był postrzegany przez kulturę jako symbol władzy. Dlatego królewskim godłem lidyjskiego króla był ryczący lew z "brodawkowatym nosem". Od czasu wydania monety "Lew lidyjski", władcy umieszczali na pieniądzach siebie, swoje symbole kulturowe, a nawet swoich bogów.

Prawie 2,000 lat po wyprodukowaniu pierwszej znanej monety, opublikowano niemiecką książkę zatytułowaną Emblemata. W ciągu jednego stulecia książka ta zawierała ponad 200 symboli powszechnie występujących na monetach. Jedynym problemem było to, że książka ta zawierała jedynie opisy i znaczenia symboli. Nie zawierała zdjęć projektów monet, więc wielu autorów kończyło pisząc reinterpretacje tej samej monety.

Od tego czasu powstało wiele innych książek o godłach. Przy tak wielu odmianach, trudno jest powiedzieć, co mogą oznaczać pewne obrazy na monecie, ale niektóre symbole i ich znaczenia przetrwały wieki. Nawet kiedy Ojcowie Założyciele Ameryki postanowili zaprojektować pieczęć narodową, odnieśli się do tych ponadczasowych wzorów i ich symboliki.

Gałązka Oliwna - Amerykańska Moneta OrzełPrzyjrzyjrzyj

się

narodowej pieczęci Stanów Zjednoczonych. Każdy centymetr został zaprojektowany z intencją i troską. Od 13 gwiazd

do gałązki w szponach orła, każda część pieczęci została stworzona, aby przekazać przekonania naszego narodu.

W 1807 roku pieczęć uległa niewielkiej modyfikacji. Pierwotnie orzeł nosił gałązkę oliwną w lewym szponie i strzały w prawym. Gałązka oliwna była znana w całej Europie jako symbol pokojowych zamiarów, a strzały symbolizowały wojnę.

Projektantowi pieczęci umknęło jednak to, że umieszczenie przedmiotu w prawej ręce symbolizuje mentalność dominującą. Umieszczenie strzał w prawym szponie orła w istocie mówiło światu, że Stany Zjednoczone przedkładają wojnę nad pokój. Teraz, jak widać na monecie Golden American Eagle, orzeł nosi gałązkę oliwną w prawym szponie, aby reprezentować preferencje naszego kraju dla pokoju.

Liść

klonu - kanadyjska moneta Li

ść klonuW

tomach książek o godłach znajdują się przedstawienia drzew, roślin i liści. Liść dębu, podobnie jak lew, reprezentuje

władzę, a koniczyna symbolizuje szczęście. Istnieje wiele symboli roślinnych, które niosą ze sobą znaczenie, z wyjątkiem liścia klonu. Co dziwne, to właśnie dlatego Kanada wybrała liść klonu jako swój symbol narodowy.

Na początku lat 60-tych, Kanadyjczycy, którzy wciąż żyli pod brytyjską flagą, zaczęli czuć, że potrzebują własnej tożsamości. Wyzwaniem, przed którym stanął premier Kanady Lester B. Pearson, było zaproponowanie symbolu, który reprezentowałby zarówno brytyjską, jak i francuską ludność Kanady. Po wielu nieudanych próbach i przejrzeniu ponad 2000 projektów nadesłanych przez społeczeństwo, Parlament przegłosował projekt, który nie reprezentował żadnej z tych grup.

Kanadyjski liść klonu na tej monecie nie oddaje hołdu ani francuskiej, ani angielskiej kulturze. Zamiast tego, pomysł użycia liścia klonowego wziął się z czegoś czysto kanadyjskiego - z kanadyjskiej waluty. Liść klonu został wytłoczony na każdej kanadyjskiej monecie w latach 1875-1901, zauważa Storey's Digital Editors, i pozostał na kanadyjskim groszu, aż do jego zaprzestania w 2012 roku.

Mountain Peaks-Silver DenaliMówiąc

o

projektach, które łamią formę, srebrna moneta Denali jest w lidze

samej siebie.

Wiele krajów umieszcza narodowe

punkty orientacyjne na swojej walucie jako formę dumy z pięknych i ekscytujących miejsc znajdujących się w ich granicach. Te punkty orientacyjne są zazwyczaj ilustracjami wyrytymi na rewersie monety.

Na srebrnej monecie Denali, znajduje się jednak rzeczywista topograficzna reprezentacja najwyższego szczytu Ameryki Północnej. Ten styl projektowania został przedstawiony w serii monet "7 Summits", która ożywiła najwyższą górę na każdym z siedmiu kontynentów, wszystko w wyjątkowych szczegółach.

Złota moneta

"

Promienie

słońca

"

- Podwójny OrzełPamiętasz

lwa o "kurzajkowym nosie" z Królestwa Lidii? Ta włochata brodawka to w rzeczywistości surowo narysowane wschodzące słońce.

Promienie słoneczne od dawna stanowią główną cechę projektu monety.

Słońce i promienie słońca symbolizują nowe początki, nadzieję i wskazówki. Zarówno estetyka, jak i znaczenie promieni słonecznych w tej złotej monecie Double Eagle czynią ją jedną z najbardziej oszałamiających monet amerykańskich, jakie kiedykolwiek wybito.

Kupno złotych i srebrnych monet może być jedynym momentem, w którym promienie słońca i gałęzie mogą pomóc Ci zabezpieczyć bardziej strategiczną przyszłość finansową! Kupuj z U.S. Money Reserve online lub przez telefon, aby zbudować swój portfel metali szlachetnych od podstaw.

Amerykańskie monetyagecoin designus historyShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postyThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins Are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have You Se
en the

All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Czym jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z America's Gold Authority®2021-06-16