loader
Inwestowanie

Złoto czy bitcoin? Dwa aktywa mogą współistnieć, gdy złoto odzyska status bezpiecznej przystani

 Rynek finansowy ma wystarczający popyt, aby utrzymać zarówno złoto, jak i bitcoin jako bezpieczne aktywa, według współzałożyciela Digix i COO Shaun Djie.

"Złoto i bitcoin osiągną w tym roku lepsze wyniki niż wiele innych klas aktywów" - powiedział Djie w wywiadzie dla Kitco News, zwracając uwagę na rosnący popyt na aktywa chroniące przed inflacją w obliczu masowego dodruku pieniądza i obaw o utratę wartości waluty.

I choć złoto w ostatnich miesiącach było spokojne, zwłaszcza w porównaniu z bitcoinem, Djie widzi, że metal szlachetny do końca roku wspina się z powrotem do poziomu 2000 dolarów za uncję. "Nie będę zaskoczony, jeśli do końca roku bitcoin będzie notowany na poziomie $100,00. Jeśli chodzi o złoto, nie zdziwiłbym się, gdyby ponownie zbliżyło się do poziomu 2000 dolarów" - powiedział.

Powodem jego optymizmu jest niepewność, która wciąż jest bardzo silnie odczuwalna w powietrzu. Djie ostrzegł, że pandemia nie skończy się w tym roku.

"Jest mało prawdopodobne, że w tym roku wszyscy na świecie zostaną zaszczepieni, a granice ponownie otworzą się dla turystyki. Oznacza to, że czeka nas jeszcze więcej niepewności" - powiedział. "Nie zdziwiłbym się, gdyby pod koniec roku doszło do poważnej korekty na rynku. Całkowite ożywienie gospodarcze potrwa dłużej niż cztery lata."

Dzieje się to w czasie, gdy rynek akcji jest już przewartościowany i ma nową falę inwestorów detalicznych wpychających pieniądze w akcje w poszukiwaniu lepszego zysku niż ich konto oszczędnościowe.

"Cały nadmiar płynności płynie do wysoce spekulacyjnych aktywów. Rynek akcji jest dziś przewartościowany. Prawie co drugi tydzień widzimy nowe maksima wszech czasów" - dodał. "Ludzie uważają, że pomysł inwestowania jest znacznie mniej zniechęcający niż dwa lata temu w świetle mediów społecznościowych i wszystkich komentarzy na zewnątrz".

Bitcoin nie wyprze złota

Złoto i bitcoin mogą zarówno wzrosnąć, ponieważ inwestorzy szukają lepszych magazynów wartości. "Nie sądzę, aby jedno miało wyprzeć drugie. Złoto jest obecne na rynku o wiele dłużej. A jego fizyczny aspekt nadal będzie kluczowy i atrakcyjny dla inwestorów" - powiedział Djie.

Bitcoin przyciąga inny rodzaj inwestorów niż złoto - nowy cyfrowy tłum szukający bezpieczeństwa, opisał.

"Świat kryptowalut przemawia do ludzi, którzy przyspieszyli naukę cyfrową w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Odkąd rozpoczęła się pandemia COVID, więcej osób zaczęło angażować się w giełdę za pośrednictwem swoich telefonów komórkowych. Cała fala samokształcenia rozprzestrzeniła zrozumienie bitcoina. A ludzie sami kupują bitcoina jako środek przechowywania wartości," wyjaśnił Djie.

Nie ma to wpływu na złoto, które nadal będzie stanowiło atrakcję. "Rynek jest wystarczający, by pomieścić obie klasy aktywów. Jedna z nich przemawia bardziej do cyfrowego tłumu, a druga bardziej do fizycznego tłumu" - powiedział.

Djie dodał, że jeszcze jedną rzeczą, którą należy rozważyć w debacie na temat złota i bitcoinów, są wszystkie wskazówki dotyczące regulacji pochodzące od urzędników amerykańskich. "Złoto zobaczy o wiele więcej akcji, gdy regulatorzy i różni inwestorzy będą się wypowiadać na temat narracji bitcoina. Złoto prawdopodobnie powróci do swojego dawnego statusu bezpiecznej przystani i aktywa wolnego od ryzyka" - powiedział.

Najnowszy komentarz wygłosiła Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen, mówiąc, że bitcoin jest "wyjątkowo nieefektywnym" sposobem przeprowadzania transakcji pieniężnych.

"Nie sądzę, że bitcoin ... jest szeroko stosowany jako mechanizm transakcyjny" - powiedziała Yellen w rozmowie z CNBC. "W zakresie, w jakim jest używany, obawiam się, że często do nielegalnych finansów. Jest to niezwykle nieefektywny sposób przeprowadzania transakcji, a ilość energii, która jest zużywana podczas przetwarzania tych transakcji jest oszałamiająca."

Djie częściowo zgodził się z Yellen, stwierdzając, że bitcoin nie jest bardzo wydajny, jeśli chodzi o transakcje, ale zauważył, że wydajność transakcyjna kryptowaluty nie jest powodem, dla którego ludzie wskoczyli na pokład kryptowalutowego pociągu.

"Jest nieefektywna w normalnych transakcjach. Ale narracja bitcoina dzisiaj jest bardziej jako przechowywanie wartości, a nie tak bardzo jako środek płatniczy lub transakcje, które dzieją się na zasadzie peer-to-peer" - powiedział.

Firmy takie jak Tesla, MicroStrategy i Square kupują bitcoina, powołując się na jego potencjał jako magazynu wartości, zauważył Djie. "Nie sądzę, aby ktokolwiek chciał używać go na co dzień do transakcji. Jest powolny, zmienny i drogi w użyciu."

Odrodzenie się złota

W miarę jak staje się jasne, że gospodarka będzie musiała zmierzyć się z większą ilością problemów w 2021 roku, w tym z inflacją, złoto zacznie handlować wyżej i odzyska swój status bezpiecznego aktywa, według Djie.

"Od początku roku kupno w złocie nie było imponujące, ponieważ ludzie szukali lepszych zysków w innych rodzajach aktywów, takich jak akcje i rynek kryptowalut. Złoto zawsze było postrzegane jako aktywo typu risk-off, ale w tym roku rynek handluje w nastroju risk-on" - powiedział. "W przyszłości, gdy rynek zda sobie sprawę, że inwestorzy powinni wybierać złoto zamiast innych aktywów, zobaczysz, że ceny będą wykazywać tendencję wzrostową".

Inwestorzy nie będą w stanie zbyt długo ignorować znaków ostrzegawczych - inflacji, dodruku pieniądza, niższego dolara, niskich stóp procentowych i przewartościowanego rynku akcji.

"Istnieje wiele komentarzy słusznie wskazujących na to, że wyniki giełdy nie są słusznym odzwierciedleniem kondycji gospodarki. Rynek akcji jest blisko rekordowego poziomu, a mimo to nie widzimy odpowiadającego mu ożywienia gospodarczego" - zauważa Djie. "Ponadto, dolar amerykański będzie prawdopodobnie notowany znacznie niżej w stosunku do swoich odpowiedników, podczas gdy stopy procentowe pozostają na bardzo niskim poziomie".

Inflacja zazwyczaj pojawia się dużo wolniej niż inne wskaźniki ekonomiczne. Ale kiedy już się pojawi, inwestorzy powinni przygotować się na okres inflacyjny w ciągu następnych 12-24 miesięcy.

"Inflacja na pewno się pojawi, ponieważ każdy kraj finansuje swoje własne programy stymulacyjne. A biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo drukowania większej ilości dolarów amerykańskich, nie byłbym zaskoczony widząc znacznie wyższą inflację pod koniec roku" - powiedział. "Bitcoin będzie radził sobie w tandemie ze złotem".

Jeszcze jednym ryzykiem, które należy obserwować w dłuższej perspektywie jest stanowisko prezydenta USA Joe Bidena w sprawie Chin.

"Prawdopodobnie zobaczymy kluczową zmianę władzy w ciągu najbliższych czterech lat, jeśli chodzi o napięcia związane z wojną handlową między Chinami a USA, a to spowoduje, że złoto będzie handlować w górę" - stwierdził Djie.