loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Trudna historia przeprojektowywania monet: 3 rzadkie przypadki przeprojektowań
Blog

Trudna historia przeprojektowywania monet: 3 rzadkie przypadki przeprojektowań

Czy to z konieczności, czy z powodu historii, przeprojektowania monet są stosunkowo rzadkie. Zazwyczaj nie ma żadnego przewidywalnego rymu lub powodu, dla którego przeprojektowania się zdarzają. Ale kiedy już się pojawiają, zdobywają miejsce w czymś, co można nazwać "Menniczą Galerią Sławy".

Śledźcie, jak oprowadzimy Was po trzech głośnych przeprojektowaniach monet, które zostały wykonane z trzech bardzo różnych powodów.

3 przeprojektowane amerykańskie monety

1907 - Złota moneta Double Eagle

27 grudnia 1904 roku prezydent Theodore Roosevelt, przyjaciel amerykańskiego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa, napisał bez ogródek list do sekretarza skarbu USA Leslie Mortier Shaw.

"Myślę, że stan naszej monety jest artystycznie okropnie ohydny. Czy byłoby możliwe, bez pytania o zgodę Kongresu, zatrudnić człowieka takiego jak Saint-Gaudens, aby dał nam monetę, która miałaby jakieś piękno?" zastanawiał się Roosevelt.

Roosevelt poprosił dyrektora mennicy George'a E. Robertsa o skontaktowanie się z Saint-Gaudensem w sprawie podjęcia się tego projektu. Saint-Gaudens zgodził się przyjąć to zadanie.

Roosevelt nakłonił Mennicę, by powierzyła Saint-Gaudensowi przeprojektowanie monet, które mogły być zmieniane bez zgody Kongresu - monety jednocentowej i czterech złotych monet. Ten projekt monety jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze: projekty zazwyczaj przechodzą długi proces weryfikacji i zatwierdzania, w który zaangażowane są Mennica, Komisja Sztuk Pięknych oraz Sekretarz Skarbu. Po drugie: żadna moneta amerykańska nie została nigdy zaprojektowana przez osobę inną niż pracownik mennicy.

Najsłynniejszą i najbardziej spektakularną monetą, która powstała dzięki pracy Saint-Gaudensa, była złota moneta Double Eagle, 20 dolarów, która zadebiutowała w 1907 roku. Okrzyknięto ją najpiękniejszą amerykańską monetą, jaką kiedykolwiek wybito. Mennica wydała Ultra High Relief Double Eagle w 2009 roku, aby przywrócić do życia pełny i mistrzowski projekt Saint-Gaudensa. Wyczyn ten nie był wcześniej możliwy z powodu ograniczeń w technologii menniczej.

1964-Kennedy Half DollarW ciągu

kilku godzin od zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego 22 listopada 1963 roku, dyrektor mennicy Eva Adams zadzwoniła do głównego grawera Gilroya Robertsa. Adams powiedziała mu, że poważnie rozważa możliwość przedstawienia Kennedy'ego na jednej z większych srebrnych monet USA: srebrnym dolarze, półdolarze lub ćwierćdolarówce.

Pięć dni później Adams ponownie zadzwonił do Robertsa i autoryzował projekt, wyjaśniając, że wdowa po zmarłym prezydencie, Jacqueline Kennedy, wolała, aby jej mąż został przedstawiony na półdolarówce. To usunęłoby Benjamina Franklina z półdolarówki, ale pozwoliłoby wizerunkowi George'a Washingtona pozostać na ćwierćdolarówce, zgodnie z życzeniem pani Kennedy.

Po raz pierwszy wybity w 1964 roku, Kennedy Half Dollar - zaprojektowany przez Robertsa i jego następcę, Franka Gasparro - jest produkowany do dziś. Oryginalny Kennedy Half Dollar zawierał 90 procent srebra, przy czym zawartość srebra spadła do 40 procent w 1965 roku i do zera w 1971 roku.

2021-złote

i srebrne monety

American EagleZłote

i srebrne monety American Eagle przechodz

ą metamorfozę.

W szczególności, odwrotne strony monet są przeprojektowane w celu włączenia technologii zapobiegającej fałszerstwom. Przeprojektowane monety ukażą się w 2021 roku.

Zmiana projektu jest dokonywana w związku z 35. rocznicą programu

monet Amerykański Orzeł.

Przeprojektowanie pozwoli na dodanie technologii zapobiegającej fałszerstwom w trakcie produkcji monet.

"Od wczesnych dni Republiki, Mennica była bardzo wrażliwa na zagrożenie fałszerstwami", powiedział rzecznik Mennicy Todd Martin magazynowi Coin World.

"Poczyniliśmy

postępy w opracowywaniu najnowocześniejszych metod walki z fałszerstwami monet bulionowych i jesteśmy przygotowani do wprowadzenia zmian, które zwiększą bezpieczeństwo programu złotych i srebrnych monet bulionowych. "

Co ta zmiana oznacza dla obecnej podaży

złotych i

srebrnych

American Eagles? Jeśli obecnie posiadasz te dwie złote i srebrne monety, Twoje zbiory mogą stać się jeszcze cenniejsze. Jeśli nie mają Państwo w swoim portfelu żadnych Złotych lub Srebrnych Orłów, czas na ich zakup w obecnej formie może się skończyć wcześniej niż później. Przeczytaj więcej na: http://zlotowcenie.pl