loader
Blog

Co to jest moneta Piedfort?

To moneta, która wywołuje podwójne zdziwienie na więcej niż jeden sposób. Po pierwsze, jej nazwa: Piedfort. Następnie rozmiar: Monety Piedfort mają zazwyczaj taką samą średnicę jak tradycyjne monety, ale są dwa razy grubsze.

Czym więc dokładnie jest moneta piedfort?

Zacznijmy od nazwy. Słowo piedfort pochodzi z języka francuskiego i oznacza "ciężką miarę" lub "duży ciężar". Jak się przekonasz, jest to odpowiednio opisowa nazwa dla tych superwielkich monet!

Skąd ten rozmiar? Uważa się, że moneta piedfort zawdzięcza swój rozmiar po części znaczeniu, jakie miało utrzymanie takich monet z obiegu jako prawnego środka płatniczego. Grawerzy produkowali je i rozprowadzali do regionalnych mennic jako sposób na zademonstrowanie, jak powinny wyglądać gotowe monety - praktyka ta zakończyła się pod koniec XVI wieku - a dodatkowa grubość stanowiła doskonałe zabezpieczenie przed mieszaniem się tych wzorcowych monet z oficjalnymi pieniędzmi.

Spekuluje się, że wielu wczesnych przodków dzisiejszych monet piedfortowych zostało zwróconych do grawerów i zezłomowanych. Jest to niefortunna strata w historii monet, która pomaga podkreślić atrakcyjność dzisiejszych piedfortów: To, co kiedyś zostało utracone przez historię, jest znów dla nas dostępne.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego monety Piedfort miały tak duże rozmiary, jeden z bardziej praktycznych, opracowanych przez grawerów, zastosowań. Zamożni i wpływowi członkowie społeczeństwa rozdawali je jako prezenty - prezenty, które miały dodatkową zaletę demonstrowania bogactwa obdarowującego.

Niezależnie od grubości, awers i rewers monety piedfort przedstawiają te same obrazy, co jej standardowy odpowiednik.

"Monety te są tworzone przy użyciu tych samych matryc, co zwykłe monety obiegowe, ale są tłoczone na planszach o grubości dwa do trzech razy większej niż zwykła emisja", jak podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Numizmatyczne.

[Monety

"Piedfort" przypominają nieco monetę Ultra-High Relief 1907 $20 Saint-Gaudens Double Eagle, która również ma względną grubość dwa razy większą niż standardowy planchet. "

W

rezultacie otrzymujemy monetę o dwukrotnie większej wadze metalu szlachetnego, ale z tą samą wyjątkową grafiką, która zdobi jedne z najpopularniejszych monet na świecie

.

Francuskie słowo piedfort wymawia się jako "pee-AY-fore". Dla osób mówiących po angielsku, "PEED-fort" jest akceptowalne.

Nie można jednak nazwać tych monet zwykłymi. Podczas gdy tradycyjne monety bulionowe pozostają popularne, monety piedfort oferują:

  • wyższa zawartość metali szlachetnych
  • wyróżniający się wygląd
  • fascynująca historia
  • kształt sprzyjający przenoszeniu bogactwa
  • jakość grawerunku dorównująca tej na smuklejszych monetach

Z tych i innych powodów, monety piedfort są warte innego spojrzenia, poza początkowym podwójnym ujęciem, które wywołują.

Porównanie monety Piedfort ze standardową monet

ąWielkość monety

Piedfort uwydatnia się, gdy porównamy ją ze standardową lub zwykłą monetą. Odnieś się do poniższej tabeli, aby porównać monetę 2 uncje Proof Silver Piedfort Iwo Jima 75th Anniversary z monetą 1 uncja. Srebrna moneta American Eagle. (Obie są dostępne do nabycia za pośrednictwem U.S. Money Reserve!)

Srebrny Piedfort Iwo JimaSrebrny Amerykański Orzeł
Waga2 uncje1 oz.
Czystość.9999 Srebro.9999 Srebro
Średnica40,90 mm40,6 mm
Grubość6.02 mm2,98 mm
Rok2020Varies
MennicaMennica Perth (Australia)West Point (USA)

Srebrne monety Piedfort Iwo Jima w U.S. Money Res

erveWyjątkowy

design i inspirująca amerykańska historia kryjąca się za wizerunkiem na monecie Iwo Jima 75th Anniversary 2 oz. Proof Silver Piedfort dodaje jej prestiżu

.

Ikoniczny wizerunek jest inspirowany słynnym zdjęciem Joe Rosenthala, przedstawiającym amerykańskich żołnierzy podnoszących amerykańską flagę podczas bitwy o Iwo Jimę w czasie II Wojny Światowej. Awers monety, przedstawiający portret królowej Elżbiety II, honoruje sojuszników Ameryki z czasów wojny - Australię i Wielką Brytanię.

W połączeniu z próbą 9999 - najwyższą dostępną próbą srebra - jest to moneta przeznaczona do Państwa portfela. Skontaktuj się z U.S. Money Reserve, aby już dziś kupić tę niezwykłą monetę piedfort.

Iwo Jima Monety lustrzaneShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postySrebrny Orzeł 2021 Typu 2 wylądował w U.S. Money Reserve2021-09-01Poznaj
jak powstają srebrne monety lustrzane w mennicy w San Francisco2021-08-27Czy
widziałeś nowy wzór Złotego Amerykańskiego Orła 2021?
2021-08-20Czym jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z America's Gold Authority®2021-06-16