loader
Blog

Przewodnik po przechowywaniu kruszcu

Jakie są moje opcje przechowywania kruszcu?

Niezależnie od tego, czy przechowujesz swoje monety i sztabki profesjonalnie, czy też trzymasz je w domu, musisz mieć pewność, że Twoje złoto jest odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą i zniszczeniem.

Kiedy już kupisz złoto, srebro lub platynę, kolejnym ważnym pytaniem jest, jak najlepiej przechowywać swój nowy nabytek. Pewne i bezpieczne przechowywanie jest jednym z najważniejszych aspektów posiadania jakiegokolwiek kruszcu.

Masz w zasadzie dwie opcje przechowywania swoich metali szlachetnych. Możesz albo przyjąć złoto i samemu się nim opiekować, albo możesz powierzyć jego przechowywanie profesjonaliście.

Przechowywanie w domu: co muszę wziąć pod uwagę?

Wiele osób nie czuje się komfortowo przechowując złoto i srebro w swoim domu na wypadek kradzieży lub uszkodzenia. Jeśli jednak Twoją osobistą preferencją jest przechowywanie kruszcu w domu, powinieneś wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Ilość miejsca, jakie zajmą monety lub sztabki.

Upewnij się, że są one prawidłowo przechowywane w odpowiednim środowisku, z dala od wilgoci i innych czynników korozyjnych.

Nie rozmawianie o jego lokalizacji, nawet z przyjaciółmi i rodziną. Im mniej osób wie, że jesteś w posiadaniu złota, tym lepiej. Jednak w przypadku sejfów domowych często sugeruje się, by jedna osoba posiadała informacje umożliwiające dostęp do Twojego złota, na wypadek gdyby coś Ci się stało i z jakiegoś powodu nie miałbyś do niego dostępu.

Nie przechowywanie złota i srebra razem. Trzymanie ich razem może spowodować uszkodzenie i zmatowienie metalu.

Czy posiadasz odpowiednie ubezpieczenie. Ubezpieczenie zawartości Twojego domu może nie obejmować Twojego portfela kruszców. Być może będziesz musiał rozważyć zawarcie specjalnej polisy ubezpieczeniowej.

Jeśli zamierzam kupić sejf - co muszę wziąć pod uwagę?

Po pierwsze, musisz się upewnić, że masz gdzie umieścić sejf, który będzie zamknięty bezpiecznie i poza zasięgiem wzroku, najlepiej w miejscu, w którym będziesz mógł go przymocować do podłogi, tak by nie był wolnostojący. Jeśli rozważasz zakup sejfu, musisz również upewnić się, że wartość, na jaką jest on oceniany, jest wystarczająca do pokrycia wartości przedmiotów, które są w nim przechowywane. Ogólnie rzecz biorąc, sejf otrzymuje "cash rating". Rating kasowy to poziom ochrony, jaki ubezpieczyciel przyzna zawartości gotówkowej sejfu. W przypadku biżuterii, kruszców lub podobnych przedmiotów wartościowych wartość ta jest zwykle mnożona przez 10 razy. Rating kasowy jest więc również bardzo dobrym wskaźnikiem poziomu bezpieczeństwa sejfu, im wyższy rating, tym większe bezpieczeństwo.

Powinieneś też rozważyć, czy wymagasz, by sejf był ognioodporny i wodoszczelny, ponieważ sejfy te mogą chronić także inne cenne przedmioty, jak np. dokumenty papierowe. Wiele osób wybiera sejfy ognioodporne i wodoszczelne ze względu na podwyższony poziom ochrony, chociaż powinieneś zwracać uwagę na kondensację, która może gromadzić się wewnątrz sejfów wodoszczelnych. Aby temu zapobiec, niektórzy umieszczają wewnątrz sejfu pakiety desiccantu (pochłaniacze wilgoci).

Przechowywanie przez osoby trzecie: na co muszę zwrócić uwagę?

  • Bezpieczeństwo: upewnij się, że bezpieczeństwo jest wystarczająco wysokie i że Twoje złoto jest chronione przed kradzieżą i zniszczeniem.
  • Własność: czy posiadasz gwarancję posiadania swojego konkretnego kruszcu?
  • Dostępność: Dowiedz się, czy masz dostęp do swoich monet lub sztabek w dowolnym momencie lub czy możesz je wycofać w niektórych przypadkach.
  • Ochrona: Upewnij się, że Twoje metale szlachetne są chronione przed zanieczyszczeniem.