loader
Inwestowanie

Legendarny inwestor ostrzega przed "bańkami giełdowymi"


Szum wokół "gorących" akcji, boom na inwestowanie detaliczne i gwałtowny wzrost liczby notowań spółek celowych to oznaki rozszerzającej się bańki giełdowej - powiedział Jim Rogers, inwestor-weteran, w wywiadzie dla RealVision, który ukazał się w poniedziałek.
Rogers jest byłym partnerem biznesowym George'a Sorosa i współzałożycielem Quantum Fund oraz Soros Fund Management. Wskazał on, że obligacje są w bańce, przewidział, że ceny złota i srebra poszybują w górę i powiedział, że żałuje, że nie kupił bitcoina lata temu.

Oto 10 najlepszych cytatów Rogersa z wywiadu, lekko zredagowanych i skondensowanych dla jasności:

1. "Drukowane są gigantyczne ilości pieniędzy. Zbudowanie fabryki zajmuje trochę czasu, ale wystarczy 10 sekund, aby wejść do Internetu i zainwestować. Mnóstwo pieniędzy trafia na rynki całego świata i nie widzę powodu, dla którego miałoby się to skończyć. Widzę tworzące się bańki, ale nie widzę jeszcze pełnoprawnych baniek na rynkach akcji."

2. "Mieliśmy już bańki, będziemy je mieć ponownie, a one zawsze kończą się źle. Jeśli kupisz akcje z bańkami, prawdopodobnie nigdy nie zarobisz pieniędzy."

3. "To nie jest moje pierwsze rodeo. Widziałem ten film już wcześniej. Pamiętam późne lata 60-te, jeśli miał w nazwie 'komputer', akcje szły na łeb na szyję. Nawet jeśli była to pralnia, nie miało to znaczenia."

4. "Widzimy wielu nowych inwestorów, którzy mówią o tym, jak łatwo jest zarabiać pieniądze, jak fajnie jest je zarabiać. Widzimy, że pojawiają się SPAC, które często pojawiają się pod koniec wielkich rynków byka. Pamiętacie Mississippi Company, South Sea Company, to było 300 lat temu, to samo. Wszystko to działo się już wcześniej i dzieje się ponownie teraz."5. "Kiedy idziesz do dentysty, jeśli recepcjonistka chce z tobą rozmawiać o akcjach, to bardzo zły znak. Poszedłem do mojego kręgarza na drugi dzień i pani obok mnie chciał rozmawiać o akcje. Nie była to jeszcze recepcjonistka, ale zaczyna się to dziać."

6. "Obligacje nigdy nie były tak drogie w historii świata. Obligacje są więc zdecydowanie w bańce. O ile nie masz obligacji specjalnej sytuacji, nie posiadałbym obligacji nigdzie na świecie."

7. "Zarówno złoto jak i srebro poszybują w górę. Historia pokazuje, że kiedy ludzie tracą zaufanie do rządów i pieniędzy, my wszyscy, chłopi, kupujemy złoto i srebro. Chłopi tacy jak ja mają trochę złota w szafie. Lubimy mieć trochę srebra pod łóżkiem".

8. "Żałuję, że nie kupiłem bitcoina. Zwrócę uwagę, że wiele kryptowalut już zniknęło i wyszło na zero. Wszyscy słyszymy o bitcoinie. Nie słyszymy o dziesiątkach, które już nie istnieją."

9. "Jeśli bitcoin kiedykolwiek stanie się realną walutą zamiast wehikułem handlowym, mogą go zdelegalizować. Rządy nie chcą stracić kontroli; lubią swój monopol. Czy myślisz, że powiedzą: 'OK, tutaj są dolary amerykańskie, i są na komputerze, ale jeśli chcesz użyć czegoś innego, możesz'? To właściwie nie jest moje doświadczenie z rządami w żadnym czasie w historii."

10. "Jestem zainteresowany kupnem chińskich akcji, ponieważ są one tańsze niż amerykańskie i większość innych rynków akcji. Wydaje się, że Chiny z pewnością poradziły sobie z wirusem znacznie lepiej niż większość krajów. Widzę, co się dzieje na ulicach i w restauracjach. Widzę, że ludzie chodzą na sale taneczne, zajęcia na siłowni i wszystko inne."