loader
Inwestowanie

Dlaczego kraje dokonują dewaluacji swoich walut?

Każdy kraj prowadzi politykę zarządzania swoją walutą i kontrolowania inflacji. W odniesieniu do handlu międzynarodowego, względna wartość waluty danego kraju powoduje, że kupno lub sprzedaż towarów jest tańsza lub droższa, co ma znaczący wpływ na gospodarkę tego kraju. Poniżej znajduje się przegląd niektórych powszechnych powodów, które mogą skłonić kraj do dewaluacji waluty.

Czym jest dewaluacja waluty?

Samo pojęcie dewaluacji waluty jest proste. Opisuje po prostu wybór danego kraju, który celowo obniża wartość swojego pieniądza w porównaniu do wartości innych walut. Proces dewaluacji waluty jest nieco bardziej złożony. Zazwyczaj bank centralny sprzedaje dużą ilość własnej waluty na rynkach walutowych, aby zwiększyć jej podaż. Ponieważ nie ma proporcjonalnego wzrostu popytu na tę walutę, staje się ona mniej wartościowa na rynku globalnym.

Skutki dewaluacji

Ponieważ pieniądz danego kraju staje się mniej wartościowy niż waluty innych krajów, kupowanie produktów zagranicznych i krajowych wykonanych z materiałów pochodzących z innych krajów będzie droższe dla jego obywateli. Jednakże ceny powinny pozostać względnie stabilne dla branż opartych na usługach i produktach wytwarzanych z lokalnych materiałów.

banknoty

Dlaczego kraj miałby dewaluować swoją walutę?

Banki centralne często stosują dewaluację, aby zlikwidować nierównowagę handlową z innym krajem. Jak wspomniano wcześniej, dewaluacja sprawia, że import jest droższy dla obywateli danego kraju. Zachęca to ludzi do kupowania produktów krajowych i sprawia, że eksport jest tańszy dla zagranicznych konsumentów. Oba te efekty przynoszą korzyści lokalnym producentom i pracownikom, pozwalając im sprzedawać więcej produktów w kraju i za granicą. Dewaluacja może stać się źródłem napięć między krajami, jeśli wygląda na jawną manipulację rynkiem. Chiny zostały oskarżone przez USA i inne kraje o utrzymywanie swojej waluty (juana) na sztucznie zaniżonym poziomie poprzez wielokrotną dewaluację w ciągu ostatniej dekady. Termin "manipulator walutowy" jest często używany przez polityków i inne osoby w odniesieniu do krajów, które celowo dewaluują swoją walutę, próbując wzmocnić swoją pozycję eksportową w handlu światowym.

Posiadanie silnego zrozumienia globalnej gospodarki jest ważną częścią podejmowania świadomych decyzji przy zakupie lub sprzedaży rzadkich monet i kruszców. Jako jeden z wiodących dealerów monet w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, Gold & Coin Buyers może zaoferować Ci pomocne informacje przed dokonaniem inwestycji. Jesteśmy wiarygodnym sprzedawcą, który służy jako sprzedawca lub kupiec złotych i srebrnych monet, jak również monet i prywatnie emitowanego kruszcu składającego się z innych metali szlachetnych. Chętnie spotkamy się z Tobą po wcześniejszym umówieniu w jednym z naszych biur w okolicy, a dla osób, które nie mieszkają w pobliżu, oferujemy bezpieczne wyceny pocztą.