loader
Inwestowanie

11 milionów dolarów w złocie odkryte w Australii

Niesamowite odkrycie złota w Zachodniej Australii jest opisywane jako "macica" po tym, jak okazało się, że jest warte ponad 11 milionów dolarów.

Co odkryto?

Jeden z odkrytych kamieni ważył 95 kg i zawierał prawie 2500 uncji złota. W ciągu tygodnia po jego odkryciu, haul był prawie 10.000kgs. Odkrycia dokonała kanadyjska firma RNC Minerals, która okrzyknęła je jednym z najważniejszych, jakie od wielu lat pojawiają się w Australii.

Same kamienie to inkrustowane złotem okazy kwarcu, które zostały odkryte pod ziemią w kopalni niklu. Wpływ tego znaleziska był odczuwalny na całym świecie, a wielu kolekcjonerów było zainteresowanych posiadaniem kawałka australijskiego dziedzictwa. W wielu publikacjach cytowana jest Sandra Close, ekspert ds. złota z Melbourne, która sugeruje, aby złoto pozostało na rodzimej ziemi ze względu na jego znaczenie w reprezentowaniu historii produkcji złota w Australii.

złoto

Australijska gorączka złota

Australijskie Pola Złota były miejscem ogromnej gorączki złota w 1851 roku. Wielu chętnych podróżowało z całej Australii i zza oceanu w nadziei na odnalezienie szczęścia w poszukiwaniu złota w zachodnim regionie Nowej Południowej Walii. Gorączka złota rozpoczęła się po tym, jak Edward Hargraves, poszukiwacz, stwierdził, że znalazł złoto w pobliżu miasta Orange.

Podobnie jak w przypadku kalifornijskiej gorączki złota, australijska gorączka złota była centrum aktywności i uważa się, że znacząco pomogła gospodarce, ponieważ do Australii przybywali ludzie z różnych środowisk i o różnych umiejętnościach. Podekscytowanie rozprzestrzeniło się daleko i szeroko po całym kontynencie i już po siedmiu miesiącach z Mount Alexander (jednego z najbardziej popularnych miejsc występowania złota) do sąsiednich miast przewieziono 2,4 miliona funtów złota.

 

Co się stanie z tym złotem?

Samo znalezisko jest zaskakujące dla wielu górników, ponieważ szanse na odnalezienie skał o takich rozmiarach jak te, które zostały odkryte, są niewielkie. Podczas gdy niektórzy szczęśliwcy mogą znaleźć samorodek, fakt, że niektóre z tych kamieni ważyły ponad 200 funtów sprawia, że jest to jedno z bardziej ekscytujących znalezisk złota w historii Australii.

Podczas gdy własność złota pozostaje w rękach RNC Minerals, niektórzy sugerują, że złoto powinno zostać zachowane w muzeum ze względu na jego kulturowe i historyczne znaczenie jako czegoś, co reprezentuje duży kawałek przeszłości Australii. Niestety, rząd australijski powiedział, że prawdopodobnie nie kupi złota, ponieważ uważa to za nierozsądne wykorzystanie pieniędzy podatników, więc nie wiadomo, gdzie złoto wyląduje i kto będzie jego ostatecznym właścicielem.

Tak czy inaczej, odkrycie to dowodzi, że nawet kraje, w których od dziesięcioleci wydobywa się złoto, mogą nadal produkować ekscytujące i zaskakujące znaleziska, które mogą inspirować ludzi na całym świecie.