loader
Blog

Jak wyczyścić zmatowiałe złoto

Złoto może utrzymywać swoją wartość przez kilkadziesiąt lat, dlatego jest tak bezpieczną inwestycją, ale jeśli nie będziesz o nie dbać, zmatowieje i straci swoje piękno. Sprzedając sfatygowane złoto, nie uzyskasz najlepszej ceny. Co zatem zrobić ze zmatowiałym złotem? Możesz przywrócić piękno i wartość swojemu złotu, czyszcząc je w domu.

Ten poradnik o tym, jak czyścić zmatowiałe złoto, omawia trzy proste metody przywracania złotym przedmiotom ich dawnej świetności. Metody te obejmują użycie sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń lub amoniaku - wszystkie te środki możesz mieć w swoim domu.

Spis treści

 • Trzy sposoby na czyszczenie zmatowiałego złota
  • Używanie sody oczyszczonej
   • Zagotuj wodę
   • Przygotuj naczynie do zapiekania
   • Umieść złoto w naczyniu
   • Dodaj gorącej wody
   • Wyjmij złoto
   • Wysusz je
  • Używanie mydła do naczyń
   • Dodaj mydło do naczyń do ciepłej wody
   • Namocz złoto
   • Wyszoruj złoto
   • Wypłucz element
   • Wysusz złoto
  • Użycie amoniaku
   • Wymieszaj wodę, mydło i amoniak
   • Zanurzyć złoto
   • Wyszoruj złoto
   • Spłucz zimną wodą
   • Umyj mydłem
 • Co sprawia, że złoto matowieje?
 • Jak powstrzymać złoto przed matowieniem
  • Przechowywać w suchym miejscu
  • Właściwe przechowywanie
  • Środek ochronny w sprayu
 • Podsumowanie

Trzy sposoby na czyszczenie zmatowiałego złota

Użycie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest silnym środkiem czyszczącym. Jej łagodne właściwości alkaliczne szybko rozpuszczają i usuwają brud i tłuszcz. Nierozpuszczona soda oczyszczona może również pełnić rolę łagodnego środka ściernego lub proszku do szorowania, który usuwa uporczywe plamy. Produkt ten jest nietoksyczny i można go używać do czyszczenia stali, szkła, tworzyw sztucznych i złota. Używanie sody oczyszczonej do czyszczenia złotej biżuterii z kamieniami szlachetnymi nie jest zalecane, ponieważ może ona zepsuć kamienie. Wykonaj poniższe kroki, aby użyć sody oczyszczonej do czyszczenia zmatowiałego złota:

Zagotuj wodę

Do procesu czyszczenia potrzebujesz co najmniej dwóch filiżanek gorącej wody.

Przygotuj naczynie do pieczenia

Przykryj naczynie do pieczenia arkuszem folii aluminiowej. Rozłóż folię płasko na naczyniu, błyszczącą stroną do góry. Najlepsze jest szklane naczynie do pieczenia, ponieważ jest w stanie wytrzymać wysoką temperaturę.

Umieść złoto w naczyniu

Połóż swój złoty przedmiot na naczyniu do pieczenia pokrytym folią i równomiernie posyp go sodą oczyszczoną. Jeśli złoto jest w postaci łańcuszka, rozłóż go i rozplącz.

Dodaj gorącej wody

Wlej do naczynia wrzącą wodę, aż soda oczyszczona całkowicie zanurzy przedmiot. Pozostaw do namoczenia na co najmniej pięć minut, ale nie dłużej niż dziesięć. W przeciwnym razie gorąca woda może roztopić kleje i poluzować kamienie szlachetne osadzone w biżuterii. Nie musisz mieszać roztworu, ponieważ folia aluminiowa spowoduje, że gorąca woda i soda oczyszczona będą reagować automatycznie.

Usuń złoto

Użyj szczypiec lub innego narzędzia, aby wyciągnąć złoto z gorącej wody. Opłucz je pod zimną wodą przez 45 sekund, używając palców do płukania. Możesz umieścić w zlewie sitko lub durszlak, aby zapobiec wpadnięciu złota do odpływu.

Suszenie

Wysusz złoto miękką szmatką i zetrzyj resztki sody oczyszczonej. Podczas polerowania upewnij się, że ściereczka pozostaje między Twoimi palcami a powierzchnią złota. Po użyciu ściereczki pozwól złotemu przedmiotowi wyschnąć na powietrzu przez pięć do dziesięciu minut, zanim go założysz lub odłożysz do magazynu.

Jeśli złoty przedmiot jest dość brudny, dodaj do gorącej wody jedną łyżkę stołową soli, aby zmiękczyć brud i zanieczyszczenia.

Używanie mydła do naczyń

Łagodne mydło do naczyń to kolejny skuteczny sposób na wyczyszczenie zmatowiałego złota. Unikaj silnych detergentów, zwłaszcza tych, które zawierają fosforany i nieznane składniki. Jeśli czystość Twojej złotej biżuterii jest niska, silny detergent może być zbyt ścierny i nieodwracalnie uszkodzić biżuterię.

Oto, jak wyczyścić zmatowiałe złoto za pomocą łagodnego płynu do mycia naczyń:

Dodaj mydło do naczyń do ciepłej wody

Przygotuj miskę z ciepłą wodą z kranu (około jednej do dwóch filiżanek) i dodaj do niej kilka kropel łagodnego płynu do mycia naczyń. Dobrze wymieszaj roztwór wody z mydłem.

Namocz złoto

Umieść złoto w roztworze wody i mydła i pozwól mu się moczyć przez piętnaście minut. Namoczenie zmiękczy nagromadzony brud, dzięki czemu łatwiej będzie go usunąć podczas szorowania.

Jeśli do złotego przedmiotu przyklejone są kamienie, gorący roztwór wody z mydłem może rozpuścić klej. Możesz zapobiec tego rodzaju uszkodzeniom, namaczając przedmiot nie dłużej niż przez kilka minut.

Szoruj złoto

Wyjmij złoto z wody z mydłem i użyj szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, aby je wyszorować. Pocieraj ją zdecydowanymi ruchami w przód i w tył, ale unikaj zbyt mocnego szorowania delikatnych przedmiotów. Szorstkie szorowanie może uszkodzić powierzchnię przedmiotu, powodując zadrapania lub otarcia, a także wybić dołączone klejnoty.

Również używanie materiałów ściernych, takich jak ręczniki papierowe, może porysować powierzchnię złota.

Opłucz przedmiot

Po zakończeniu czyszczenia umieść złoto pod ciepłą bieżącą wodą, aby spłukać z niego mydło. Podczas płukania pocieraj każdą powierzchnię przedmiotu kciukiem i palcem wskazującym, aby upewnić się, że całe mydło zostało usunięte. Resztki mydła sprawią, że powierzchnia złota będzie wyglądała na brudną.

Podczas płukania uważaj, aby drobne elementy biżuterii nie wpadły do odpływu. Sitko lub durszlak będą stanowić barierę, gdy będziesz płukać złoto ręcznie.

Suszenie złota

Do osuszenia złota najlepiej użyć miękkiej szmatki. Bądź dokładny, bo w przeciwnym razie pojawią się plamy z wody, które zepsują estetykę złota w świetle. Po wysuszeniu złota szmatką pozostaw je do wyschnięcia na powietrzu, a następnie odłóż do przechowania.

Używanie amoniaku


Amoniak to bezbarwny przemysłowy środek chemiczny, który zawiera azot i wodór. Przy prawidłowym stosowaniu amoniak jest bezpiecznym środkiem do usuwania brudu, plam i innych zanieczyszczeń ze złotych powierzchni. Amoniak może powodować podrażnienia skóry, więc pamiętaj, by podczas pracy z tym środkiem chemicznym nosić rękawiczki.

Aby odnowić zmatowiałe złoto, wykonaj następujące kroki:

Zmieszaj wodę, mydło i amoniak

Wlej filiżankę ciepłej wody do pojemnika i dodaj jedną łyżeczkę łagodnego mydła. Mieszaj mieszaninę, aż mydło się rozcieńczy. Następnie dodaj do mieszaniny pół łyżeczki amoniaku i dobrze wymieszaj. Amoniak ma silny zapach, który może podrażniać gardło, dlatego lepiej jest pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Można też założyć maskę, aby zapobiec wdychaniu szkodliwych oparów.

Zanurz złoto

Zanurz swój złoty przedmiot w mieszaninie amoniaku, mydła i wody na nie dłużej niż dziesięć sekund.

Wyszoruj złoto

Wyciągnij przedmiot z roztworu za pomocą rękawiczek lub szczypiec, pamiętając o założeniu rękawiczek, aby chronić skórę podczas pracy ze złotem. Przytrzymaj mocno przedmiot, delikatnie szorując go szczoteczką do zębów o miękkim włosiu. Szoruj na odległość wyciągniętej ręki, aby zapobiec rozpyleniu roztworu na oczy lub twarz.

Szoruj tak długo, aż zmatowiałe powierzchnie będą czyste.

Spłucz zimną wodą

Po wyszorowaniu dokładnie wypłucz przedmiot zimną wodą nad durszlakiem lub sitkiem.

Mycie mydłem

Użyj delikatnego mydła i miękkiej szczotki, aby wyszorować każdą część przedmiotu. Staranne czyszczenie pozwoli pozbyć się resztek amoniaku, który może zaszkodzić Tobie lub złotu.

Po umyciu opłucz złoto ciepłą wodą, a następnie osusz miękkim ręcznikiem. Pozwól złotu wyschnąć na powietrzu przez dziesięć minut, zanim zaczniesz je nosić lub schowasz je z powrotem do bezpiecznego schowka.

Amoniak może być niebezpieczny. Po wyczyszczeniu złota dokładnie umyj i wypłucz wszystkie przedmioty, których użyłeś do czyszczenia, zanim zaczniesz je przechowywać. Nawet jeśli zamierzasz używać zmywarki do naczyń, musisz wcześniej umyć i wypłukać przedmioty, aby usunąć z nich środki chemiczne.

Co powoduje, że złoto matowieje?

Matowienie oznacza, że Twoje złoto zaczyna korodować. Zmatowiała powierzchnia jest zwykle ciemniejsza niż pozostałe powierzchnie przedmiotu.

Proces korozji zachodzi, gdy wilgoć, tlen i związki siarki mieszają się z innymi metalami obecnymi w Twoim złocie.

Czyste złoto zawiera mniejszą liczbę metali, które mogą oddziaływać ze sobą, powodując matowienie, co oznacza, że im wyższa jest czystość Twojego złota, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo jego zmatowienia.

Skład Twojego potu, perfum, lakierów do włosów, balsamów i detergentów, których używasz, często przyspiesza reakcję matowienia. Związki te zawierają pierwiastki, które przyspieszają korozję.

Jak powstrzymać złoto przed matowieniem


Jeśli chcesz, by Twoje złote przedmioty pozostały piękne, musisz dbać o szczegóły. Oto środki zapobiegawcze, które możesz zastosować, aby zapobiec matowieniu złota:

Utrzymuj je w suchości

Wilgoć pochodząca z wody, potu i innych płynów przyspiesza proces matowienia, dlatego susz złoto natychmiast po użyciu i nigdy nie przechowuj go w mokrym miejscu.

Właściwe przechowywanie

Musisz przechowywać swoje złoto w suchym pojemniku, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które może powodować matowienie. Możesz na przykład przechowywać je w aksamitnym woreczku, który chroni zarówno przed wilgocią, jak i światłem słonecznym. Następnie aksamitny woreczek możesz przechowywać w szczelnej torebce Ziploc lub plastikowym pojemniku.

Środek ochronny w sprayu

Środki ochronne w sprayu stanowią tarczę, która zapobiega osadzaniu się szkodliwych czynników na złotych powierzchniach. Uważaj jednak na to, jaki spray ochronny wybierzesz. Niektóre składniki powodują podrażnienia skóry, wysypki i inne niepożądane efekty uboczne, gdy nosisz spryskaną złotą biżuterię.

Podsumowanie

Nasi eksperci przedstawili Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak czyścić zmatowiałe złoto i zapobiegać matowieniu Twoich złotych wyrobów. Niezależnie od tego, jaką metodę czyszczenia zastosujesz, uważaj, by nie porysować złota, i upewnij się, że przed przechowywaniem lub używaniem złota pozostawisz je do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne czyszczenie złota, skontaktuj się z nami już dziś, abyśmy mogli polecić Ci profesjonalne usługi czyszczenia i renowacji złota.