loader
Blog

Przewodnik po złocie dla początkujących: Jak inwestować w złoto

Inwestowanie w złoto nie polega wyłącznie na pływaniu w basenach ze złotymi monetami; niewiele z tego wynika. Znalezienie najlepszych sposobów na inwestowanie w złoto będzie oznaczało konieczność nauczenia się wielu rzeczy o tym, jak może ono stać się sensowną częścią Twojego portfela inwestycyjnego.

Spis treści

  • Co sprawia, że złoto jest dobrą inwestycją?
  • Sposoby inwestowania w złoto
  • Jak kupować złote monety?
  • Jak wykorzystać złoto w swojej strategii inwestycyjnej?

Co sprawia, że złoto jest dobrą inwestycją?

Złoto jest popularną walutą od czasu jego odkrycia. W czasach starożytnych było metalem bardzo atrakcyjnym ze względu na swój blask, używanym do wszystkiego, od biżuterii po prawny środek płatniczy. W dzisiejszych czasach popyt na złoto pozostaje niezmienny: 50% rynku złota przypada na biżuterię, a pozostała część jest dzielona między przemysł, banki i formy fizyczne, takie jak monety czy kruszec (sztabki złota luzem).

Z tego powodu inwestorzy często postrzegają złoto jako "bezpieczną przystań inwestycyjną". Dziesiątki lat - a nawet wieki - później wartość złota pozostaje zasadniczo taka sama, nawet jeśli z biegiem czasu występują wahania. Często zdarza się, że wartość złota rośnie, gdy spada wartość dolara.

Inwestując w złoto, lepiej chronisz swoje pieniądze przed inflacją, utrzymując je na stabilnym poziomie, gdy rynki rosną i spadają. Złoto jest postrzegane jako waluta, z której inwestor może skorzystać, jeśli pieniądz papierowy nagle straci na wartości.

Jego stabilność wynika z faktu, że jest to towar, na który zawsze jest duży popyt, nawet jeśli jest rzadki. Złoto jest trudne do wydobycia w przyrodzie i zazwyczaj uzyskuje się je w kopalniach.

Jednak nawet w czasach spowolnienia gospodarczego ludzie chętnie inwestują w złoto, na przykład w biżuterię. To właśnie spanikowani inwestorzy, którzy kupują złoto, gdy obawiają się o gospodarkę, zazwyczaj podbijają jego cenę, gdy spada wartość dolara.

Wszystko to sprawia, że złoto jest solidną inwestycją, która jest bardziej wolna od drastycznych zmian na rynku niż inne towary.

Sposoby inwestowania w złoto

Nie wszystkie sposoby inwestowania w złoto są sobie równe, nawet przy jego względnej stabilności na rynku. Do najbardziej popularnych strategii inwestycyjnych (zwłaszcza dla początkujących) należą:

Złoto fizyczne: Tradycyjna metoda, która prawdopodobnie przychodzi Ci do głowy, gdy ktoś mówi o złocie. Oznacza to zakup złotych sztabek lub monet.

Złoto papierowe: Nie, to nie jest złoto w oprawie na okładce książki. Znane jest także pod nazwą funduszu inwestycyjnego na złoto (ang. gold exchange-traded fund, ETF). Funkcjonuje on podobnie jak fundusz inwestycyjny, w którym kupujesz akcje złota za pośrednictwem maklera i posiadasz bardziej fragmentaryczne (ale nie fizyczne) udziały w złocie.

Złoto papierowe można też nabyć w ramach pakietu IRA, co może spodobać się tym, którzy szukają ekonomicznego sposobu inwestowania w złoto lub pomocy w zmniejszeniu ryzyka związanego z innymi aspektami konta emerytalnego. Inwestycje IRA w złoto mogą się jednak różnić. Najlepiej porozmawiać z doradcą o tym, czy chcesz, by Twój fundusz IRA zawierał w swoim portfelu rzeczywiste fizyczne złoto, czy też opcję ETF.

Akcje górnicze: Możesz również posiadać złoto, inwestując w spółki wydobywcze, które zajmują się jego wydobyciem. Korzystając z funduszu ETF lub funduszu powierniczego, inwestor może posiadać część firmy (i potencjalnie rozróżniać, w który metal inwestuje).

Jak kupować złote monety


Jeśli myśl o fizycznym złocie gdzieś w Twoim portfelu przynosi Ci ulgę, nie jesteś sam. Jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych sposobów inwestowania w złoto. Jak więc dokładnie zabrać się za kupowanie złotych monet w celach inwestycyjnych?

Najważniejsze jest, by zacząć od przeprowadzenia badań. Na początek, przeciętnemu konsumentowi dostępne są różne złote monety z całego świata. Każda z nich jest emitowana przez inną mennicę i zawiera różną ilość złota w samej monecie.

Gdy już wiesz, skąd chcesz pozyskać monety, technicznie możliwe jest kupowanie ich od dystrybutorów internetowych. Jak w przypadku każdej inwestycji, przed wydaniem pieniędzy warto zapoznać się z reputacją firmy, od której się kupuje.

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć inwestowanie w złote monety - lub masz nadzieję na coś poważniejszego, na przykład sztabkę - możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś, a pomożemy Ci rozpocząć odpowiedzialne inwestowanie w złoto, rozwiewając wątpliwości. Mamy wieloletnie doświadczenie w tej branży i z przyjemnością pomożemy Ci w opracowaniu bezpiecznych i niezawodnych strategii inwestycyjnych.

Jak wykorzystać złoto w swojej strategii inwestycyjnej?

Wiele z tego, co chcesz osiągnąć dzięki złotu, będzie zależało od Twojej ogólnej strategii inwestycyjnej. Ale dywersyfikacja może być kluczem dla tych, którzy zastanawiają się, od czego zacząć inwestowanie w złoto. Złoto nie jest alternatywą dla wszystkich innych inwestycji - jest pomocnym dodatkiem, który pomoże Ci zrównoważyć Twój portfel.

Każda metoda inwestowania w złoto będzie miała swoje wady i zalety, warto więc rozważyć każdą z nich samodzielnie. Na tej podstawie będziesz mógł lepiej ocenić, jak wady każdej z nich będą się miały do Twojej ogólnej strategii inwestycyjnej.

Najlepszym sposobem na posiadanie fizycznego złota (nawet lepszym niż biżuteria) są kruszce, sztabki i monety. Posiadanie złota w tych formach daje Ci większe bezpieczeństwo wynikające z jego namacalnej własności. Wiąże się to jednak z wieloma marżami po drodze i jest znacznie trudniejsze do upłynnienia niż inne metody na tej liście.

Jeśli bardziej interesują Cię aktywa, które możesz szybko upłynnić, fundusze ETF będą mądrą drogą inwestycji. Możesz kupować złoto w mniejszych, bardziej przyjaznych dla budżetu ilościach i łatwo handlować na rynku.

Fundusze ETF wymagają jednak zwykle więcej pośredników, co może wiązać się z większym ryzykiem dla Twojej inwestycji. Twoje złoto będzie też w większym stopniu narażone na wzloty i upadki rynku niż gdybyś kupił złoto fizyczne.

Jeśli zdecydowałbyś się na złote IRA, mógłbyś napotkać te same problemy. Będziesz też w większym stopniu bezpośrednio odpowiedzialny za upewnienie się, że Twoje IRA jest legalne i pozwala na handel metalami - co jest zaletą lub wadą, w zależności od tego, jak dużą kontrolę chcesz osobiście sprawować nad swoją inwestycją.

Złote konto IRA wymaga również specjalnych wydatków, co oznacza dla inwestora dodatkowe koszty, których w przeciwnym razie mógłby nie ponieść. Opłata dla sprzedawcy, założenie konta emerytalnego, koszty przechowywania i wypłaty gotówki będą nieco wyższe, niż mógłbyś się spodziewać. Zrozumienie, czy jest to w zasięgu Twojego budżetu, ma zasadnicze znaczenie przy podejmowaniu decyzji, czy złote konto IRA jest właściwą strategią inwestycyjną.

Jeśli względna bezproduktywność złota wydaje Ci się niewystarczająca i chcesz czegoś nieco bardziej agresywnego, dobrym wyborem są akcje spółek wydobywających złoto. Górnicy prowadzą działalność gospodarczą, więc inwestorzy zobaczą zwyczajowy impuls wynikający ze zwiększonej produkcji i decyzji o ekspansji, które podejmują. Oznacza to, że akcje mogą zyskać na wartości w sposób, w jaki nie zyska nawet coś takiego jak fizyczne złoto.

Niemniej jednak, porzucenie bezpieczeństwa fizycznego złota ma swoje minusy. Jeśli biznes wydobywczy będzie przeżywał trudności (jak większość biznesów), Twój portfel pójdzie z nim w parze. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych inwestycji na rynku, wszystko będzie zależało od tego, co stanie się z poszczególnymi kopalniami, w które zainwestujesz.

Jeżeli nadal chcesz dowiedzieć się więcej o akcjach górniczych, możemy Ci pomóc. Pomagamy inwestorom zorientować się, co należy wiedzieć, np. o kosztach wydobycia, istniejącym portfelu kopalń oraz o tym, czy należy rozszerzyć swoją uwagę na inne metale.

W tej dziedzinie istnieje wiele opcji: Można kupić akcje spółek zajmujących się streamingiem i royalty, które dostarczają firmom wydobywczym gotówkę na zakup złota. Fundusze wspólnego inwestowania mogą pomóc inwestorowi w posiadaniu portfela różnych spółek wydobywczych, izolując go w ten sposób od wahań wynikających z inwestowania w jedną spółkę wydobywczą.

Certyfikaty na złoto mogą być także dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce inwestować w złoto, ale nie musi go przechowywać. Zasadniczo, dzięki banknotom emitowanym przez firmę będącą właścicielem złota, kupujesz złoto niealokowane. Nawet jeśli w momencie zakupu nie ma konkretnego złota, firma twierdzi, że będzie honorować zakupy dokonane przez klientów, gdy nadejdzie odpowiedni moment.

Wadą (jak można się spodziewać) jest to, że certyfikaty te są tak wiarygodne, jak wiarygodna jest firma, która nimi handluje. Jeśli więc ta droga wydaje Ci się atrakcyjna, upewnij się, że Ty lub Twój przedstawiciel przeprowadziliście dokładne badania przed podjęciem dalszych kroków.

Złoto jest jak każdy inny towar, w który można inwestować: na rynku będą występować wahania, a jego wartość będzie rosnąć i maleć.

W przeciwieństwie do wielu innych towarów, zainteresowanie złotem ma tysiące lat. Można z dużą dozą pewności stwierdzić, że złoto nigdy nie będzie nic warte. A jeśli zauważysz, że wartość Twojego złota spadnie mniej, niż byś sobie tego życzył, miej się na baczności: może to oznaczać, że reszta Twojego portfela radzi sobie w tym momencie lepiej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zrównoważonym planie inwestowania w złoto, możemy Ci pomóc. Twoja strategia inwestycyjna powinna być zgodna z Twoimi celami, a nasz zespół może Ci pomóc w ustaleniu, jak to osiągnąć.

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepszą dla Ciebie strategię inwestowania w złoto.