loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Jaka jest różnica między monetami lustrzanymi a monetami nieobliczalnymi?
Blog

Jaka jest różnica między monetami lustrzanymi a monetami nieobliczalnymi?

Wiele osób myśli, że wszystkie monety są robione w ten sam sposób, tylko z różnymi wzorami i z różnych metali szlachetnych. Nie może to być dalsze od prawdy. Monety są bite na różne sposoby i w różnych celach, aby uzyskać różne wykończenia. Na przykład, monety wybite stemplem lustrzanym i monety bez obiegu są wspaniale zaprojektowane i starannie wybite, ale przyjrzyj się im bliżej. Te dwa rodzaje monet różnią się bardziej niż myślisz.

Termin "uncirculated" może odnosić się do trzech rzeczy, z których ostatnia jest preferowana przez Mennicę Amerykańską. Pamiętaj, że jeśli usłyszysz lub przeczytasz o monecie nieobliczonej w innym miejscu, użytkownik może odnosić się do którejkolwiek z tych trzech rzeczy:

  • moneta, która została udostępniona publicznie, ale nie jest przeznaczona do powszechnego obiegu
  • moneta, która otrzymała oficjalną ocenę "Mint State 60+".
  • proces, w którym moneta jest produkowana (w ten sposób mennica amerykańska określa sprzedawane przez siebie monety nieobrotowe i na tej definicji będziemy się opierać).

Znajomość różnicy między monetami próbnymi i nieobliczalnymi, jak również ich relacji do monet obiegowych i monet bulionowych, może pomóc Ci w podjęciu najlepszej, najbardziej świadomej decyzji dla Twojego portfela metali szlachetnych.

Szybkie spojrzenie na monety bulionowe, próbne, nieobrotowe i

obiegoweMinisterstwo Stanów Zjednoczonych dzieli swoje monety na cztery różne rodziny: bulionowe, próbne, nieobrotowe i obiegowe. W tym blogu skupimy się przede wszystkim na monetach próbnych i nieobrotowych.

Monety bulionoweMonety wybite stemplem lustrzanymMonety niecyrklowaneMonety obiegowe
Przykład monetyZłoto kruszcowe Amerykański OrzełProof Gold American EagleNieobliczony/wypalony Złoty Amerykański Orzeł z literą "W" na znaczku mennicyGrosz Lincolna (moneta jednocentowa)
MennictwoPółfabrykaty są "wykrawane" z pasków złota, następnie czyszczone, polerowane i tylko raz wybijane z ich wzoremRęcznie polerowane krążki są specjalnie obrabiane, wybijane co najmniej dwukrotnie, a następnie starannie pakowane, aby zachować ich wyjątkowe wykończenieWypalone półfabrykaty są ręcznie ładowane do prasy i bite tylko raz; proces bicia jest w większości podobny do bicia monet obiegowychPółprodukty są cięte z długich pasów metalu, a następnie myte, suszone i bite; monety są następnie sprawdzane, pakowane i przechowywane do czasu wysłania do Banku Rezerw Federalnych
WzórMoże mieć takie same wzory jak monety obiegowe, ale nie jest to powszechne; wzór zazwyczaj wybiera Sekretarz Skarbu; o ile nie jest to określone w ustawie Kongresu, Sekretarz zazwyczaj ma ostateczne zatwierdzenieMogłyby mieć takie same wzory jak monety obiegowe; Sekretarz Skarbu zazwyczaj wybiera wzór; o ile nie zostało to określone w ustawie Kongresu, Sekretarz zazwyczaj ma ostateczne zatwierdzenieMogłyby mieć taki sam wzór jak monety obiegowe; Sekretarz Skarbu zazwyczaj wybiera wzór; o ile nie zostało to określone w ustawie Kongresu, Sekretarz zazwyczaj ma ostateczne zatwierdzenieSekretarz Skarbu zazwyczaj wybiera wzory prezentowane na walucie Stanów Zjednoczonych; o ile nie zostało to określone w ustawie Kongresu, ostateczne zatwierdzenie należy do Sekretarza.
WykończenieJednolite wykończenie powierzchni, które nie jest ani bardzo matowe, ani bardzo błyszczące; wydaje się bardziej satynowe z lekkim szronemSzroniony pierwszy plan z efektownym połyskiem, bardzo szczegółowym wzorem i lustrzanym tłemMiękkie, matowe wykończenie; pewien połysk, ale nie tak żywy jak w przypadku monety próbnejNie są bite w celu uzyskania wysokiej jakości wykończenia; mają tendencję do bycia porysowanymi lub matowymi
Wartość nominalnaWartość symboliczna; nie jest używana jako środek wymiany w codziennych transakcjachWartość symboliczna; nie jest używana jako środek wymiany w codziennych transakcjachWartość symboliczna; nieużywany jako środek wymiany w codziennych transakcjachUżywane jako środek wymiany w codziennych transakcjach
ZastosowaniePrzeznaczone do oszczędzania, nie do wydawaniaPrzeznaczone do oszczędzania, nie do wydawaniaPrzeznaczone do oszczędzania, nie do wydawaniaPrzeznaczone do wydawania
NakładyZazwyczaj produkowane w znacznie wyższych nakładach niż monety lustrzane, co sprawia, że są łatwiejsze do znalezieniaZazwyczaj produkowane w niższych nakładach niż odpowiedniki z kruszcuNakłady różnią się, ale czasami mogą być nawet rzadsze od Orła ProofNakłady są zróżnicowane; miliony monet mogą zostać wyprodukowane do obiegu w ciągu 24 godzin
CenaOparta na cenie spot złota, wadze monety, podaży i popycie na złoto oraz warunkach ekonomicznych; stan jest bardzo mało istotnym czynnikiemZe względu na ograniczone nakłady i dodatkową staranność produkcji, monety próbne mają zazwyczaj wyższą cenę niż monety nieobliczone; stan jest również ważnym czynnikiem.Ponieważ monety niecyrklowane są stosunkowo łatwiejsze w produkcji i są szerzej dostępne, ich cena jest niższa niż cena monet próbnych; stan jest również ważnym czynnikiemNiekoniecznie ma to zastosowanie; moneta obiegowa jest ostemplowana wartością będącą prawnym środkiem płatniczym, którą nasz system monetarny uznaje za wartość monety w transakcji.

*Krótka uwaga na temat słowa "wypalane": termin ten jest powszechnie używany w przemyśle monetarnym do opisania monet Uncirculated Gold American Eagle, ponieważ w procesie bicia monet używane są wypalane półprodukty. Mennica Amerykańska jednak nie używa tego terminu. Więcej na ten temat nieco później.

Monety bulionoweCzym

są monety bulionowe?

Kruszec jest najprościej zdefiniowany jako "metale szlachetne w formie sypkiej". Monety bulionowe są "wyceniane na podstawie wagi metalu szlachetnego, która zmienia się w oparciu o jego dzienną cenę", zauważa Mennica Amerykańska. Ta rodzina monet jest świetna dla początkujących nabywców, ponieważ monety bulionowe są łatwe do zrozumienia i łatwe do kupienia.

Jak wyglądają monety bulionowe?

Monety bulionowe są bite tylko raz, co oznacza, że wzór monety jest tłoczony na jej przedniej i tylnej stronie tylko raz, w przeciwieństwie do wielokrotnego bicia (jak w przypadku monet lustrzanych). Monety bulionowe mają podstawowe wykończenie, które nie jest ani niesamowicie matowe, ani niesamowicie błyszczące. Można powiedzieć, że wykończenie jest satynowe lub tylko lekko oszronione. Monety bulionowe nie są zazwyczaj zamykane w plastikowych pudełkach.

Dlaczego warto kupować monety bulionowe?

Istnieje wiele powodów, by kupować złote monety bulionowe. Monety bulionowe mogą być optymalnym rozwiązaniem dla krótkoterminowej strategii posiadania, jako że zachowują się one bardziej jak towary. Kilka z najbardziej popularnych złotych monet bulionowych to Złote Orły Amerykańskie, Złote Bufory Amerykańskie i Kanadyjskie Złote Monety Liść Klonowy.

Monety

próbneCzym

są monety próbne?

Co to jest moneta proof? Słowo "Proof" oznacza wykończenie monety i sposób jej produkcji, a nie stan czy klasę monety. The Guide Book of United States Coins (przez NGC) definiuje ten termin jako: "Proof, Specjalnie wykonana moneta wyróżniająca się ostrością szczegółów i zazwyczaj z błyszczącą, lustrzaną powierzchnią. "

Aby zrozumieć, jak powstały monety proof, warto zrozumieć, jak powstaje większość

monet.

Kiedy projekt monety zostaje zatwierdzony, wykonuje się parę matryc i rozpoczyna się proces produkcji monety. Matryca to metalowy element, zazwyczaj stalowy pręt, który zawiera odwrotną wersję wzoru, który ma być wytłoczony w monecie. Matryce są czymś w rodzaju gumowych stempli, ponieważ wzór na stemplu jest używany do tworzenia wielu kopii tego samego obrazu.

Pierwsza moneta próbna została wykonana jako próba matrycy, niekoniecznie do publicznej dystrybucji. Wykonano tylko kilka egzemplarzy, ponieważ tylko tyle było potrzebne. Każda moneta próbna została wielokrotnie wybita, aby wydobyć każdy szczegół wzoru. Odbitki próbne były następnie sprawdzane, aby upewnić się, że każda część projektu jest idealnie odwzorowana. Jeśli wszystko wyglądało dobrze, odbitka próbna była zatwierdzana, a następnie matryca rozpoczynała produkcję monet obiegowych - ale tylko raz.

W kolekcji Smithsonian znajdują się obecnie pierwsze "bezsprzecznie" próbne złote monety - Quarter Eagle i Half Eagle z 1821 roku. Bez tych monet próbnych, zauważa NGC.com, naukowcy mieliby o wiele trudniejsze zadanie przy podejmowaniu decyzji, czy dana moneta powinna być oznaczona jako próbna, czy też nie.

Niektóre monety próbne były przechowywane jako zapisy, pisze Mennica Amerykańska, a inne były przekazywane jako prezenty dla przywódców innych narodów. Zapisy historyczne wskazują, że zestawy monet próbnych zostały złożone w 1834 roku jako prezenty dla króla Syjamu i sułtana Muscatine.

Monety próbne są czymś więcej niż tylko wizualnie oszałamiającym. Mogą pełnić rolę magazynu bogactwa, bezpiecznej przystani, dywersyfikatora portfela i nie tylko. Dowiedz się więcej o posiadaniu złota i ochronie bogactwa już dziś. Zarejestruj się, aby otrzymać darmowy zestaw złota od Amerykańskiego Urzędu ds. Złota, U.S. Money Reserve!

Jak wyglądają monety próbne?

Srebrne i złote monety lustrzane to najszlachetniejsze monety produkowane przez Mennicę Amerykańską, które nie są już wytwarzane w celu przeprowadzenia prób ciśnieniowych. Zamiast tego, monety próbne są traktowane w specjalny sposób. Są one ręcznie polerowane i czyszczone, aby zapewnić wysoką jakość wybicia. Również matryce są specjalnie polerowane. Każdy blank jest wybijany co najmniej dwukrotnie (pamiętaj, że monety bulionowe są wybijane tylko raz), a następnie starannie pakowany, aby zachować wyjątkowe wykończenie monety.

Powstała w ten sposób moneta ma oszroniony, rzeźbiony pierwszy plan, efektowny połysk, bardzo szczegółowy wzór i lustrzane tło. Jest to cecha charakterystyczna dla monet próbnych.

Dlaczego warto kupować monety próbne?

Monety próbne są najdoskonalszą jakością monet produkowanych przez Mennicę Amerykańską. Mogą one pomóc właścicielom metali szlachetnych zminimalizować ryzyko i zmaksymalizować zysk w długim okresie czasu.

Dlaczego? Podczas gdy cena monet bulionowych zależy przede wszystkim od ceny spot metali szlachetnych oraz wagi monety w złocie lub srebrze, cena monety próbnej jest również związana z jej dostępnością i stanem. W związku z tym, monety próbne, zwłaszcza te, które są klasyfikowane i certyfikowane, nie podlegają takim samym wahaniom cen spot jak monety bulionowe. Kiedy warunki ekonomiczne zaczynają się wahać, możesz zaobserwować mniejsze wahania ceny proofa niż monety bulionowej.

Ze względu na ich rzadkość, klasyfikację i izolację od zmienności rynku spot, monety lustrzane mogą osiągnąć większy potencjał, gdy są przechowywane przez dłuższy czas. Z natury rzeczy, ich rzadkość pozwala na osiągnięcie większego potencjału. Monety próbne stanowią również wyjątkowy i niezapomniany prezent na święta, urodziny i rocznice.

Monety

nieobliczoneCzym

są monety nieobliczone?

Określenie "nieobjęte obiegiem" może oznaczać, że moneta jest w stanie menniczym i nie posiada typowego zużycia charakterystycznego dla monet obiegowych. Chociaż monety dowodne nie są w obiegu w codziennej walucie, jak grosze, nikle i dziesięciocentówki, nie są one technicznie sklasyfikowane jako "monety nieobjęte obiegiem"

.

Mint, "termin 'niecyrkulowane' odnosi się do [wyspecjalizowanego] procesu bicia... monety niecyrkulowane wyróżniają się obecnością znaku mennicy, wskazującego na zakład produkcyjny, oraz użyciem wypalonych krążków monetarnych, które są ręcznie, pojedynczo wprowadzane do specjalnie przystosowanych pras. "

Monety niecyrkulowane mogą mieć te same wzory, co monety obiegowe (konie robocze naszej narodowej waluty), ale nie są przeznaczone do codziennego użytku

.

Zamiast tego "są przeznaczone dla kolekcjonerów i są utrzymywane w znacznie lepszym stanie niż monety, z którymi obchodzono się na co dzień" - wyjaśnia Mennica Amerykańska.

Brzmi dość prosto, prawda? Poszukaj trochę w sieci, a zobaczysz, że każdy ma inną definicję tego słowa.

"Duża część zamieszania wynika ze zmian w 2006 roku w terminologii Mennicy Amerykańskiej oraz z używania przez hobbystów alternatywnego terminu" - wyjaśnia Coin World.

"

Od 1986 do 2005 roku, Mennica odnosiła się do złotych i srebrnych monet bulionowych American Eagle jako posiadających wykończenie 'Uncirculated'. "

Następnie w 2006 roku, Mennica wprowadziła "kolekcjonerską 'Uncirculated' [American Eagle] monetę, jednocześnie porzucając ten sam termin z wszystkich materiałów marketingowych dla wersji monet bulionowych, mimo że te kawałki nadal miały wykończenie Uncirculated."

W międzyczasie strona hobbystyczna "podchwyciła termin 'burnished' i w końcu zaczęła określać monety kolekcjonerskie jako 'Burnished Uncirculated'. "

Społeczność numizmatyczna nadal używa terminu "burnished" w odniesieniu do monet produkowanych z wypalanymi półfabrykatami w procesie bicia, podczas gdy Mennica Amerykańska nie używa terminu

"burnished".

Mennica amerykańska określa te monety jako "nieobrobione"

. Uzyskaj wyjaśnienie terminów "nieobliczalne" i "wypalane", gdziekolwiek i kiedykolwiek są one używane, zwłaszcza jeśli zamierzasz kupić monetę z tymi oznaczeniami. Sprzedawca może nie używać tego terminu w ten sam sposób, co Mennica Amerykańska.

Jak wyglądają monety nieobliczone?

W 2005 roku Mennica Amerykańska rozpoczęła produkcję monet niecyrklowanych przy użyciu specjalnie przygotowanych matryc, tak aby monety miały gładkie, piękne wykończenie, które było atrakcyjne i bardziej szczegółowe niż w przypadku monet bulionowych, ale nie tak błyszczące jak w przypadku monet lustrzanych.

Monety niecyrkulowane są ręcznie ładowane do prasy do wybijania monet i bite na specjalnie wypalanych krążkach. W rezultacie uzyskuje się miękkie, matowe wykończenie. Podczas gdy monety niecyrklowane (czytaj: wypalone) często mają ten sam wzór, co Twoje drobne, mogą być również bite z motywami okolicznościowymi lub takimi samymi, jak Twoja ulubiona srebrna lub złota moneta lustrzana.

Dlaczego warto kupować monety niecyrklowane?

Podobnie jak monety lustrzane, monety nieobrobione są przeznaczone do oszczędzania, a nie do wydawania. Ponieważ są one bite w taki sam sposób jak monety obiegowe, są one bardziej przystępne cenowo niż monety lustrzane. Mogą być również produkowane w większej liczbie egzemplarzy niż monety lustrzane, ale nie zawsze. Na przykład, Burnished Gold American Eagles z "W" Mintmark oferuje absolutnie najniższe mennice każdej monety w całej historii programu Gold American Eagle.

Niektórzy posiadacze metali szlachetnych mogą rozglądać się za zakupem nieobrobionych monet, aby utrzymać się w pewnym temacie w swoim portfelu lub z powodów sentymentalnych.

Masz pytania dotyczące monet? Uzyskaj odpowiedzi.

Monety wybite stemplem lustrzanym i monety nieobrączkowane są oszałamiające wizualnie, ale wystarczy położyć je obok siebie, aby przekonać się, że ich produkcja i wygląd są zupełnie inne! Dowiedz się więcej od U.S. Money Reserve, America's Gold Authority® i jedynej firmy zajmującej się złotem, prowadzonej przez byłego dyrektora Mennicy Amerykańskiej. Zadzwoń

pod numer

1-844-307-1589

, aby wzbogacić swój portfel metali szlachetnych o moc i potencjał monet próbnych. jak kupić złotonumizmatyksproof gold american eagleU.S. MintShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have
you Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Czym jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z America's Gold Authority®2021-06-16