loader
Blog

Co kieruje cenami złota w krótkim i długim terminie?

Czy obserwujesz ceny złota tak, jak śledzisz futbol na uczelni? Jeśli tak, to zapewne zauważyłeś, że różne rzeczy powodują, że ceny złota rosną lub spadają w różnym czasie, podobnie jak to się dzieje z cenami benzyny.

Jako America's Gold Authority®, U.S. Money Reserve ma wyjątkową pozycję, by mówić o tym, jak działają ceny złota.

Śledź,

jak wyjaśniamy, jak różnią się i pokrywają krótkoterminowe i długoterminowe czynniki wpływające na ceny złota i jak możesz wykorzystać tę wiedzę w swojej strategii portfela metali szlachetnych.

Krótkoterminowe

czynniki wpływające na ceny złotaW

krótkim terminie cena złota może się zmieniać z kilku powodów, z których wszystkie są związane z tym, co dzieje się "w danej chwili". Oto kilka z nich.

Ruchy

na giełdzieRynek

akcji może mieć dobry lub zły dzień. Zawsze jest w górę lub w dół. Podobnie, ceny złota również mogą iść w górę lub w dół, a historycznie rzecz biorąc, zazwyczaj postępują odwrotnie do tego, co robi rynek akcji. Jeśli rynek akcji przeżywa trudny dzień, wtedy ceny złota mają tendencję do wzrostu. Odwrotnie jest często, gdy rynek akcji odnotowuje znaczne zyski.

Stopy procentoweTo, co

Rezerwa Federalna robi w sprawie stóp procentowych, koreluje ze wzrostem lub spadkiem cen złota, a także z rynkiem akcji.

Zazwyczaj, jeśli Fed podnosi stopy procentowe lub sygnalizuje, że może to zrobić, ceny złota idą w górę. Jeśli jednak Fed obniża stopy procentowe lub sygnalizuje, że może to zrobić, ceny złota zazwyczaj spadają.

Zmiany walutoweJak

wyjaśnia Kitco News, gdy dolar amerykański zyskuje na sile, potrzeba mniej dolarów, by kupić jakikolwiek towar wyceniony w dolarach, w tym zł

oto.

A kiedy dolar amerykański słabnie, potrzeba więcej dolarów, by kupić ten sam towar. Dlatego też cena złota może rosnąć lub spadać w zależności od zmieniającej się wartości dolara.

GeopolitykaWojna handlowa z Chinami. Wzrost napięcia w stosunkach z Iranem. Taryfy na towary importowane z Meksyku.

Te i inne geopolityczne naciski mogą wpływać na krótkoterminowe ceny złota. Ogólnie rzecz biorąc, ceny złota rosną, gdy sytuacja geopolityczna jest niepewna, a spadają, gdy sytuacja geopolityczna jest względnie spokojna. Mówiąc prościej, globalne turbulencje mogą zachęcać do kupowania złota jako bezpiecznej przystani.

Polityka USA

Wybory w

USA - zwłaszcza prezydenckie - odgrywają kluczową rolę w krótkoterminowych cenach złota.

Biorąc pod uwagę, że prezydent mianuje wiele osób, które dyktują politykę monetarną, a prezydent nadaje ogólny ton polityce monetarnej, krótkoterminowe ceny złota mogą wahać się w zależności od niepewności, kto będzie następnym prezydentem. Oczywiście mogą się one również wahać, gdy nowy prezydent zostanie wybrany lub obejmie urząd.

Historycznie rzecz biorąc, cena złota spada przed wyborami i rośnie po nich. Jak zauważyliśmy w analizie wyborów w 2016 roku i cen złota:

"W 2004 roku złoto spadało przez pierwsze trzy tygodnie października, po czym na dziesięć dni przed wyborami zanotowało zwyżkę; w 2008 roku ceny złota spadały... przez dwa tygodnie pod koniec października, a w 2012 roku ponownie doświadczyło podobnego przedwyborczego zał

amania.

Po ponownym wyborze George'a W. Busha w 2004 roku, cena złota skoczyła o około 7% w miesiąc po wyborach i wzrosła o 4,8% w całym roku. Po wyborze Obamy w 2008 roku, cena złota wzrosła o 17,8% do końca roku. "

Podaż i

popytPodaż i popyt wpływają na wszystko, od benzyny, przez ceny biletów lotniczych, po ceny mieszkań. Złoto również można zaliczyć do tej kategorii.

Jeśli popyt na złoto nagle wzrośnie - napędzany na przykład wzrostem stóp procentowych - cena zazwyczaj rośnie wraz z nim. Ale jeśli popyt słabnie, cena zazwyczaj spada.

Jeśli chodzi o podaż złota, nikt nie wie na pewno, ile złota znajduje się jeszcze w ziemi. Amerykańska Służba Geologiczna (U.S. Geological Survey) szacuje, że do wydobycia pozostało około 57 000 ton. To może wydawać się dużo, ale porównaj to z ilością złota, które zostało już wydobyte. Pozostaje sześcian, który ma około sześciu metrów z każdej strony - sześcian, który byłby prawie tak wysoki jak dorosła żyrafa.

Brak zaufania do gospodarkiNagły

brak zaufania do gospodarki lub jej dezorientacja może również spowodować wzrost cen złota.

Na przykład, ceny złota skoczyły do najwyższego poziomu od ponad pięciu lat 20 czerwca 2019 roku po tym, jak Rezerwa Federalna zasugerowała możliwość obniżki stóp procentowych już w lipcu, zauważa CNBC. Ale czy tak się stanie? Stratedzy z Wall Street są sceptyczni, podobnie jak analitycy z Goldman Sachs i Bank of America, donosi The Wall Street Journal. Z drugiej strony CME Group ocenia prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na 85%, więc kto wie? W międzyczasie ludzie zwracają się ku złotu (a ceny złota idą w górę!).

Długoterminowe

czynniki

wpływające na ceny złota

Długoterminowe

czynniki wpływające na ceny złota są zwykle związane z szerszymi okolicznościami niż czynniki krótkoterminowe. Oto cztery długoterminowe czynniki.

Bogactwo i ekspansja gospodarczaWedług

Światowej Rady Złota, istnieje "jednoznaczne powiązanie" cen

złota z

bogactwem

i ekspansją gospodarczą. Historycznie popyt na złoto był pozytywnie skorelowany ze wzrostem gospodarczym.

Oto jeden ze sposobów, w jaki można na to spojrzeć: Gdy globalne dochody rosną, rośnie też popyt na złotą biżuterię i technologie, które zawierają złoto, takie jak smartfony, tablety i komputery. Wzrost dochodów zachęca również do oszczędzania, co pomaga pobudzić popyt na złote monety i sztabki.

Ryzyko rynkowe

i

niepewnośćRyzyko

rynkowe

i niepewność również wpływają na długoterminowe wyniki złota. Wielu posiadaczy bogactwa postrzega złoto jako bezpieczną przystań, skuteczną w zabezpieczaniu się przed deprecjacją waluty, wysoką inflacją i innymi rodzajami ryzyka gospodarczego, jak twierdzi Światowa Rada Złota.

Koszt

alternatywnyZmienne

makroekonomiczne

,

takie jak stopy procentowe, mogą zwiększać lub zmniejszać względny koszt posiadania złota. Ma to ogromny wpływ na koszt alternatywny, który przekłada się na korzyści, jakie mogą umknąć, gdy ktoś wybierze jedną alternatywę, np. gotówkę, zamiast innej, np. złota. (Debata "gotówka kontra złoto" jest niemal tak stara jak czas. Więcej na ten temat można przeczytać w Cash vs. Gold: Which Asset Could Prove Better.)

MomentumPrice moment

um

- to, jak wygląda teraźniejszość i przyszłość cen złota - może wzmocnić lub osłabić kierunek długoterminowych wyników złota, według World Gold Council. Impuls spadkowy, skutkujący niższymi cenami, może oznaczać doskonały moment na zakup złota w ramach strategii długoterminowej.

Nakładanie się krótkoterminowych i

długoterminowych czynnikówKrótko-

i długoterminowe czynniki wpływające na ceny złota nie działają w próżni. Jak można się spodziewać, niektóre z nich nakładają się na siebie. Na przykład, kondycja gospodarki ma zarówno krótko-, jak i długoterminowe implikacje dla cen złota. Ryzyko rynkowe również jest krótko- i długoterminowym czynnikiem wpływającym na ceny złota.

W związku z tym ważne jest, by śledzić, co dzieje się z cenami złota obecnie i jak wygląda trajektoria cen złota. W końcu możesz wykorzystać krótko- i długoterminowe czynniki na swoją korzyść, jeśli chodzi o kupno złota, wykorzystując okazje, gdy krótko- i długoterminowe wskaźniki są na Twoją korzyść.

Jakie czynniki widzisz teraz? Nasi Account Executives też je widzą. Zadzwoń do U.S. Money Reserve pod numer 1-844-307-1589, by porozmawiać z nami o bogactwie.

kupujący złotoceny złotajak kupować złotokiedy kupować złotoShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. Złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16