loader
Blog

Jakie są relacje pomiędzy Perth Mint, Tuvalu i Wyspami Cooka?

Poznajcie dwa małe kraje, które mogą: Tuvalu i Wyspy Cooka. Te dwa małe kraje mają duży wkład w świat monet obiegowych i nieobiegowych, ale nie słyszy się o nich zbyt często. Wyciągnij wirtualną mapę, wsuń kilka monet do kieszeni i przygotuj się na podróż do krajów południowego Pacyfiku - Tuvalu i Wysp Cooka.

"Tuvalu

, gdzie jesteś? "

Tuvalu (wymawia się TOO-vuh-loo), jeden z najmniejszych narodów świata, leży mniej więcej w połowie drogi między Australią a Hawajami. Składające się z dziewięciu małych wysp Tuvalu leży około 730 mil na północny wschód od Fidżi i około 965 mil na północny zachód od Samoa Amerykańskiego. Mieszka tam ponad 11,800 osób.

Po raz pierwszy odwiedzony przez Europejczyków na początku 19 wieku, Tuvalu, znany wtedy jako Wyspy Ellice, stał się kolonią brytyjską w 1916 roku i oderwał się od Wielkiej Brytanii w 1974 roku, aby wyłonić się jako własne państwo. Pomimo swojej niepodległości Tuvalu pozostaje częścią Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dlatego też głową państwa jest królowa Elżbieta II. Reprezentuje ją gubernator generalny, a premier stoi na czele rządu. Tuvalu funkcjonuje jako monarchia konstytucyjna z demokracją parlamentarną.

Czym są monety Tuvalu?

Jedną z dwóch oficjalnych walut Tuvalu jest dolar australijski, ponieważ kraj ten ma powiązania Commonwealthu z Australią. Od 1966 do 1976 r. dolar australijski był jedyną monetą w obiegu Tuvalu.

Po uzyskaniu niepodległości Tuvalu wprowadziło do obiegu własne monety: 1-, 2-, 5-, 10-, 20- i 50-centowe, a także monetę o nominale 1 dolara. Produkuje je australijska mennica Perth Mint. Nie ma mennicy w Tuvalu.

Monety stanowią kluczowe źródło dochodu dla Tuvalu. Według Mennicy Perth, ten maleńki kraj prowadzi obecnie "uznany na całym świecie program nowoczesnych monet numizmatycznych, w którym znajduje się wiele niezwykłych [egzemplarzy]. "

Mennica Perth zarządza programami Tuvalu w zakresie metali szlachetnych, monet numizmatycznych i monet z metali nieszlachetnych. Monety Tuvalu są wykonywane przy użyciu tych samych standardów, co australijskie monety mennicy Perth. Na każdej monecie Tuvalu znajduje się profil królowej Elżbiety II oraz nominał wyrażony w dolarach tuwalskich, w skrócie TVD.

Czy kiedykolwiek widziałeś monetę Tuvalu będącą prawnym środkiem płatniczym? Sprawdź nową serię monet Iwo Jima wydaną przez U.S. Money Reserve. Te 24-karatowe złote i .9999 czyste srebrne monety są bite przez Perth Mint i emitowane z wartością nominalną, która jest prawnym środkiem płatniczym w Tuvalu.

Dlaczego warto kupować monety Tuvalu?

Kupno monet z metali szlachetnych, które noszą nazwę Tuvalu, jest jednym ze sposobów na zwiększenie poziomu dywersyfikacji Twojego portfela. Rozważ to: Kupujesz monety z różnych mennic i z różnych metali. Dlaczego więc nie kupić również monet, które są uznawane za prawny środek płatniczy w różnych krajach? Ponadto, moneta będąca prawnym środkiem płatniczym Tuvalu jest szanowana na całym świecie ze względu na zawartość metali szlachetnych.

Współrzędne Wysp CookaPodobnie jak

Tuvalu, Wyspy Cooka znajdują się w odległej części Oceanu Spokojnego. Naród, składający się z 15 szeroko rozproszonych wysp, znajduje się ponad 2000 mil na północny wschód od Nowej Zelandii i około 830 mil na południowy wschód od Samoa Amerykańskiego.

Wyspy Cooka, zamieszkałe przez ponad 17 500 osób, opierają się na turystyce, bankowości, perłach, eksporcie morskim i eksporcie owoców, jako głównych źródłach dochodów. Kraj ten, którego obywatele mają również obywatelstwo Nowej Zelandii, jest samorządny od 1965 roku. Podlega monarchii konstytucyjnej, na której czele stoi królowa Elżbieta II, najdłużej panujący monarcha w historii Wielkiej Brytanii.

Czym są monety Wysp Cooka?

Do 1967 roku walutą Wysp Cooka był funt nowozelandzki. W tym samym roku walutą kraju stał się dolar nowozelandzki.

W 1972 roku Wyspy Cooka wprowadziły własne monety obiegowe: 1-, 2-, 5-, 10-, 20- i 50-centowe, a także monetę o nominale 1$. Większą uwagę niż monety obiegowe przyciągają jednak złote, srebrne, miedzioniklowe, palladowe i platynowe monety tego kraju. Kraj zarabia na tym, że pozwala mennicom na używanie nazwy Wysp Cooka na limitowanych seriach monet z metali szlachetnych. Mennica Perth jest jedną z mennic, które produkują monety Wysp Cooka; nie ma mennicy Wysp Cooka.

Według Professional Coin Grading Services (PCGS), tematyka monet z metali szlachetnych Wysp Cooka obejmuje wizerunki księżyca, zagrożonych gatunków dzikich zwierząt, fauny i flory, rodziny królewskiej, gwiazd filmowych, słynnych bitew, przestrzeni kosmicznej oraz transportu.

Monety są również dostępne w różnych kształtach, zauważa PCGS. Niektóre z nich mają również inkrustacje z kolorowej emalii, kryształów Swarovskiego i masy perłowej.

Na przykład, seria 7 Summits wyemitowana przez Wyspy Cooka zawiera srebrną monetę Denali o wadze 5 oz. Srebrna moneta Denali przedstawiająca widok z lotu ptaka na potężny szczyt Alaski - Denali. Moneta przedstawia topografię 3D w wysokiej rozdzielczości, która ożywia szczyty górskie. Niewiele monet posiada tak unikalną teksturę.

PCGS podaje, że większość monet z metali szlachetnych Wysp Cooka pojawiła się po raz pierwszy w latach 90-tych. Nominały obejmują 50 centów, 1, 2, 2,50, 4, 5, 7,50, 10, 20, 25, 30, 35, 50, 75, 100, 150, 200, 250 i 500 dolarów. Są one wykonane ze złota, srebra, miedzi, niklu, palladu i platyny i są w pełni wspierane przez rząd Wysp Cooka dla ich zawartości metalu szlachetnego i prawnego środka płatniczego w dolarach Wysp Cooka, lub CID.

Dlaczego warto kupić monety Wysp Cooka?

Podobnie jak monety Tuvalu, monety Wysp Cooka nie są czymś, co można by nazwać powszechnym, co sprawia, że są one bardziej poszukiwane przez posiadaczy metali szlachetnych na całym świecie. Monety Wysp Cooka są również dostępne w różnych nominałach, dzięki czemu możesz zwiększyć dywersyfikację swojego portfela, włączając w niego różne wartości nominalne.

Zaufane i bite przez oficjalną australijską mennicę kruszcową, Perth Mint, będące prawnym środkiem płatniczym monety Tuvalu i Wysp Cooka mogą być atrakcyjnym dodatkiem do Twojego portfela metali szlachetnych. Zadzwoń teraz, aby kupić monety Tuvalu, monety Wysp Cooka oraz złoto Perth Mint. Ekskluzywne zasoby są dostępne przez telefon!

Iwo Jima CoinsShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsThe 2021 Type 2 Silver Eagle Has Landed at U.S. Money Reserve2021-09-01Learn
How Silver Proof Coins Are Made at the San Francisco Mint2021-08-27Have You Se
en the

All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Czym jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z America's Gold Authority®2021-06-16