loader
Blog

Diehl w NBC: Wypuszczenie dolarowej monety Sacajawea

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Philip Diehl, dyrektor Mennicy Stanów Zjednoczonych, omawia wydanie dolarowej monety Sacajawea. Sacajawea była Indianką z plemienia Shoshone, która pełniła rolę przewodnika Lewisa i Clarka.

Transkrypcja
Moneta dolarowa Sacajewea została wydana

MATT LAUER, współgospodarz:

Za kilka tygodni możesz znaleźć trochę złota w swoich kieszeniach. Nowy złoty dolar jest dziś wysyłany do Rezerwy Federalnej i zajmie miejsce monet dolarowych Susan B. Anthony. Philip Diehl, dyrektor Mennicy Amerykańskiej, jest tutaj, aby opowiedzieć nam o nowej zmianie w dolarze. Philip, dobrze cię widzieć. Miło cię tu mieć.

Pan PHILIP DIEHL (Dyrektor Mennicy Stanów Zjednoczonych): Dziękuję, Matt.

Po co nam to? Dolar Susan B. Anthony, bądźmy szczerzy, był klapą.

Panie DIEHL: Tak.

Ludziom się nie podobał.

Zgadza się.

Więc po co wydawać pieniądze na zaprojektowanie i wybicie nowego?

Panie DIEHL: Cóż, nawet Susan B. Anthony, ze wszystkimi swoimi wadami, stała się bardziej popularna w branży vendingowej w ciągu ostatnich pięciu lat. I w końcu wyczerpaliśmy zapas Susan B. w ciągu 20 lat. I nadszedł czas, by naprawić to, co było nie tak z Susan B. Anthony, by nie mylono jej z ćwierćdolarówką.

Zanim przejdziemy do nowej, porozmawiajmy o tym, co było nie tak z Susan B. Anthony. Po pierwsze, ludziom nie podobał się jej wygląd.

Zgadza się.

A także za bardzo przypominała im ćwierćdolarówkę i często ją mylili.

Dokładnie tak.

Więc w tym nowym podjął pan kroki, by tego uniknąć.

Tak jest.

LAUER: Przyjrzyjmy się temu. Pierwszą rzeczą, którą można zauważyć jest kolor. Wygląda jak 14-karatowe złoto, ale nie ma tu złota.

Zgadza się. Mosiądz manganowy, to właśnie nadaje

mu kolor

.

A dlaczego zdecydował się pan na złoto?

Panie DIEHL: Złoto jest ważne, bo odróżnia go od ćwierćdolarówki. Bardzo łatwo dostrzec różnicę. Złoto daje też sygnał, że jest to wyższa wartość. A potem uwzględniliśmy też pewne cechy dotykowe, szeroką krawędź i gładką krawędź, jak w przypadku niklu.

LAUER: Zgadza się. Jeśli się nad tym zastanowić, krawędź ćwierćdolarówki ma na sobie grzbiety. Więc jeśli sięgasz do kieszeni, możesz to wyczuć od razu.

Zgadza się.

LAUER: Ta ma wyczucie niklu, ale powinniśmy też wspomnieć, że moneta jest większa

..

.

Pan DIEHL:

Zgadza się.

...niż ćwierćdolarówka. Porównaliśmy to przed chwilą, a tu jest dobre porównanie. Proszę opowiedzieć o zdjęciach, które znajdziemy na tym nowym dolarze.

To jest Sacajawea i jej niemowlęcy syn Jean-Baptiste. Sacajawea była młodą kobietą z plemienia Shoshone, która pomagała Lewisowi i Clarkowi w eksploracji Luizjany prawie 200 lat temu. Została wybrana przez obywatelski komitet doradczy, by znaleźć się na monecie.

Jak pan myśli, dlaczego została wybrana? Chodzi mi o to, jakie były inne możliwości?

Panie DIEHL: Cóż, było kilka innych możliwości, w tym Eleanor Roose-Roosevelt i Harriet Tubman. Ale myślę, że Sacajawea została wybrana, ponieważ jej historia jest tak fascynującą amerykańską opowieścią. A fakt, że książka Stephena Ambrose'a "Undaunted Courage" była tak popularna dwa lata temu, myślę, że to naprawdę przywróciło jej pamięć.

LAUER: Czy to nie jest pierwszy raz, kiedy widzieliśmy na monecie wersję czyjejś twarzy w trzech czwartych, a nie tylko profil?

Pan DIEHL: Tak, to prawda. Ten projekt monety jest bardzo różny od wszystkich innych projektów monet z XX wieku. Jest to bardzo ciepły projekt. Nie jest to formalny profil, do którego się przyzwyczailiśmy.

A na odwrotnej stronie, jest strzelisty orzeł łysy. Kiedy zaczniemy je widywać na ulicach?

Panie DIEHL: Cóż, zaczną pojawiać się na ulicach 30 stycznia, a potem bardziej ogólnie w marcu i kwietniu.

LAUER: Philip Diehl, bardzo dziękujemy i dziękujemy za łup, doceniamy to.

Pan DIEHL: Dziękuję.

Copyright © 2015 NBCUniversal Media, LLC. All Rights Reserved.

Ta historia została pierwotnie wyemitowana w NBC Today Show 18 stycznia 2000 roku. Zobacz transkrypcję tutaj.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

DiehlSacagaweaShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postySrebrny Orzeł 2021 Typu 2 wylądował w U.S. Money Reserve2021-09-01Dowiedz się,
jak srebrne monety lustrzane powstają w mennicy w San Francisco2021-08-27Czy
widziałeś nowy wzór Złotego Amerykańskiego Orła 2021?
2021-08-20Czym jest ustawa o monetach wolnościowych?
2021-07-23Czym są monety bulionowe?
2021-07-14Obchodź Dzień Amerykańskiego Orła z America's Gold Authority®2021-06-16